Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: Tr-Media
Seger i Gulddivisionen på Kalmar!

Årets häst 2019 - Speedy Foxy Vicane

VAGGERYDSTRAVET - 2020-02-09 11:27

Grattis till David Källgren och kretsen kring Speedy Foxy Vicane som blev årets häst för fjärde året i rad!

 

Travgalan för travåret 2019 i Vaggeryd har nu firats och det här blev pristagarna!

Jönköping-Vaggeryds Travsällskap vill särskilt tacka Speedy Foxy Vicane för alla spännande lopp under åren och önska fortsatt lycka till som mamma!

 

Pristagarna

Årets 3-åring 

Golden Guard

Årets 4-åring 

Lyssum

Årets montéhäst

Natosi Goj 

Årets äldre (hingst/valack)

Felix V.M.

Årets sto

Worth a Lot

Årets kusk

Claes Svensson

Årets tränare

Claes Svensson

Årets amatörkusk

Henrik Johansson

Årets amatörtränare

David Källgren

Årets ryttare

Jenny Brunzell

Årets lärling/ungdom

Anton Knutsson

Årets skötare

Jenny Brunzell

Årets häst

Speedy Foxy Vicane

 

Dessutom:

Årets Rookies - Peter Johansson och Jonathan Bardun

Årets ponnykusk – Hilma Eskilsson, vinnare av Ponny Elit Veckan

Juryns specialpris – Årets Ponnyrookies—Ester Hägg och William Liljegren

Juryns specialpris – Årets 88-åring - Arne Rydén, Still going strong en av Sveriges äldsta tränare genom tiderna som segrat 2019. Vann på Vaggeryd 28 april med Rydens Limoncello

Juryns specialpris – Till Ingemar Nilsson – Årets mest efterlängtade -Ge aldrig upp! I sju år fick Ingemar vänta på årets seger – men 15 november slog han till med egen tränade Mintuu Akema!

Juryns specialpris – Jönköping-Vaggeryds Travsällskap vill tacka David Källgren och Speedy Foxy Vicane för alla spännande stunder och önska henne Lycka till i den fortsatta karriären som avelssto!

 

Dela artikeln:
2020-07-04 14:53:41

Lycka till idag!

VAGGERYDSTRAVET Worth a Lot startar i dag i finalen i Wången Cup på Halmstad

2020-07-02 22:19:16

Stort Grattis!

VAGGERYDSTRAVET King of Everything gick till final i Sprintermästaren!

2020-07-02 14:47:49

Lycka till idag!

VAGGERYDSTRAVET Claes Svensson och King of Everything!

2020-07-01 16:18:35

Lunchtrav 7 juli

VAGGERYDSTRAVET Första start 12:20- Tyvärr utan publik!

2020-06-28 15:47:04

Tova Bengtsson igen!

VAGGERYDSTRAVET För tredje året i rad vinner Tova Bengtsson Dubbelkampen, Iina Aho blev tvåa och Henriette Larsen trea

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 7:e Juli
Första start: 12:20
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 6:e juli 2020
Lopp 8 EYE IN THE SKY (11)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Jägersro 7:e juli 2020
Lopp 2 MADURAI (8)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 MAKE IT SPLIT (6)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Vaggeryd 7:e juli 2020
Lopp 2 NEO SÅNNA (10)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA (9)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 6 LYSSUM (10)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 EASY COPI (12)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 7 LISTAS ICE GLIDE (1)
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 8 MINTTU AKEMA (7)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Örebro 9:e juli 2020
Lopp 4 HERAKLES (15)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Resultat
Halmstad 4:e juli 2020
Lopp 1 MINT SÅNNA, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 8 WORTH A LOT, 4:a
Knutsson Anton (Luperini Fausto)
Halmstad 2:e juli 2020
Lopp 8 KING OF EVERYTHING, 4:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 14 KING OF EVERYTHING, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lindesberg 1:a juli 2020
Lopp 8 OLYMPIC BLUE CHIP (US)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Axevalla 30:e juni 2020
Lopp 1 DRAFT ONE, 3:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 2 GULLABO DÄCK BLING, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 4 DABKAS RAINBOWDASH, oplac.
Pettersson Roger (Gustafsson Rolf)
Lopp 8 GOLDEN KICK BACK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 8 FRANCKS GIDJON, oplac.
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 8 FINGERSPRINT, oplac.
Florin Mikael (Berg Björn)
Mantorp 29:e juni 2020
Lopp 3 FRANCKS DE SOTO, oplac.
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 3 SIMSON SAAR, 6:a
Pettersson Roger (Berglund Anders)
Lopp 7 LINDA SÅNNA, 6:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 11 YODA BRICK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 13 A LA CARTE ALO, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 13 UMAMI ALO, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se