Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Arne Back frågar...

VAGGERYDSTRAVET - 2018-06-29 14:45

Stefan Person och Peter Untersteiner om lördagens chanser på Vaggeryd

Stefan Persson selar ut en lovande 3-åring i V65-2. Nr 6 Bring Me Happy som är obesegrad så här långt; - Vi satt i ledarryggen senast och hon speedade riktigt fort när vi fick luckan.

Det är aldrig lätt att ta 20 meter på beställning men visst är det så att jag har en riktigt fin häst meddelar Stefan.

 

Peter Untersteiner är själv på Färjestad men skickar en häst till Vaggeryd. Klas Olsson får förtroendet att köra. I V65-6 startar 2 New Moon Pellini från ett perfekt andraspår bakom bilen; - Hästen håller hygglig form för dagen.

Jag tycker ändå att han saknar det där lilla extra och den här gången tror jag att han får det tufft säger Peter.

 

Dela artikeln:
2018-07-19 16:08:07

Breddloppsdag på onsdag 25 juli

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på eftermiddagstrav på onsdagen 25 juli - Första start kl 15.00!

2018-07-16

Solig söndag på Vaggeryd

VAGGERYDSTRAVET I stekande sol och utan ett moln på himlen -  hästar och kuskar bjöd på trevligt trav! 

2018-07-09 21:00:00

Eftermiddagstrav på söndag 15 juli

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 14:00 - Välkomna!

2018-07-09 20:24:00

Lite info om rutiner

VAGGERYDSTRAVET Angående boxar, träningstider, tävlingar och boxrengörning

2018-07-01

Dubbelseger i Dubbelkampen!

VAGGERYDSTRAVET Tova Bengtsson var totalt överlägsen i Dubbelkampen, segrade i både sulkyloppet och i montéloppet - Grattis!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V5
Datum: Onsdag 25:e Juli
Första start: 15:00
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Mantorp 23:e juli 2018
Lopp 1 Wandel Saar (1)
Lars Erixon (Anders Berglund)
Lopp 1 Carlossatisfaction (6)
Jonathan Bardun (Claes Svensson)
Lopp 2 Jaffa Maxim (1)
Lars Erixon (Anders Berglund)
Lopp 3 Limus Effi (9)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 6 Symphonic Lincoln (4)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Åby 23:e juli 2018
Lopp 1 Baja Rosa Akema (10)
Peter Untersteiner (Johnny Hjelmrin)
Lopp 3 Rydens Limoncello (8)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Vaggeryd 25:e juli 2018
Lopp 1 Wiss Very Nice (3)
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 2 Jardin (3)
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Ekebo Easy (10)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 3 Woop'sididitagain (4)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 3 Francks Gidjon (5)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 3 Okobaloz (8)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 3 Speedy Jay Vicane (9)
David Källgren (David Källgren)
Lopp 4 Crispi's Memory (11)
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Yoda Brick (4)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 National Day (5)
Henrik Johansson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 4 Quantum Tic Tac (10)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 5 Conrads Gerd (3)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 8 Chip Dream (1)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Minttu Akema (4)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Sasea (9)
David Källgren (Lars O Abrahamsson)
Lopp 9 Käck Mi (1)
David Källgren (Helen Midler)
Lindesberg 26:e juli 2018
Lopp 4 Carrotlover (12)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 7 Prestige V.G. (3)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 7 Herakles (6)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Resultat
Axevalla 21:e juli 2018
Lopp 2 Joy for Us, d
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 10 Whisky Akema, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 20:e juli 2018
Lopp 1 Eaja Composite, 5:a
Jorma Kontio (Jan Hellstedt)
Karlshamn 19:e juli 2018
Lopp 6 Chip Dream, 6:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Turbolenna, 1:a
Catrin Fajersson (Ann Bolin Andersson)
Visby 19:e juli 2018
Lopp 4 Lindsey Sånna, 4:a
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Clay Composite, 3:a
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Eskilstuna 18:e juli 2018
Lopp 5 Kiara Sånna, 4:a
Ulf Ohlsson (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Picasso Tilly, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Karlshamn 18:e juli 2018
Lopp 4 Go de Luxe, 5:a
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Moon's Oki Doki, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Golden Kick Back, d
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Jägersro 17:e juli 2018
Lopp 10 Teton York, oplac.
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Lindesberg 17:e juli 2018
Lopp 1 Prestige V.G., oplac.
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 5 Västerbo Quadriga, oplac.
Moa Andersson (Christer Andersson)
Mantorp 16:e juli 2018
Lopp 1 Cash Alo, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 3 Minttu Akema, oplac.
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 7 Ceylon Dream, 6:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 12 Felix V.M., 1:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se