Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Boka bord i VIP-tältet

VAGGERYDSTRAVET - 2019-06-05 19:00

Det finns några platser kvar i VIP-tältet på onsdagens tävlingar - först till kvarn!

Boka bord i VIP-tältet på onsdag och ät en sommrig buffé, medans du tittar på våra fina tävlingar! Möjlighet att köpa öl, vin m.m.

Pris: 495kr inkl entré och program

Ring 0393-125 85 eller maila info@vaggerydstravet.se

 

Meny

Ört och vitlöksstekt kycklingbröst

Basilika och timjanskryddad fläskfilé

Parmesanöverbakad lax

Ugnsbakade rotfrukter och potatis

Krogens somriga potatissallad med sparris, rädisor , rödlök , örter samt senapsdressing

Färgglad grönsallad med tomater, paprika och rödlök.

Rawfoodsallad med blomkål&morötter och purjolök

Bönsallad med paprika, gröna ärtor samt chili och ingefära

Matvetesallad med kronärtskocka, citron, fetaost och zucchini

Cole Slaw med morot ,purjolök och ärtor

BBQ-sås

Aioli

Pepparotskräm

Höganlofts goda Surdegsbröd , samt vispat smör och örtfärkost

Till dessert

Säsongens Rabarber och jordgubbspaj med vaniljkräm

Samt en Mangopannacotta med säsongens färska bär

 

Dela artikeln:
2019-10-13

Tre Vaggerydshästar i SM på Åby!

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane blev trea i Sto-SM, Herakles blev sexa i Amatör-SM och Natosi Goj blev sjua i monteryttar-SM -Grattis!

2019-10-11 13:16:33

MONTÉDAG med Jessica Flodin

TRAVSKOLAN Är du nyfiken på monté? Vill du veta hur det känns att rida och träna för monté? Prova på fredagen 1 november, kl 9-15, Välkommen!

2019-10-11 12:54:55

DAGLÄGER – Höstlovsveckan

TRAVSKOLAN Måndag 28 oktober till torsdag 31 oktober mellan 9-16, inga förkunskaper krävs -Välkommen!

2019-10-07

Läderkurs 19-20 oktober

PONNYTRAV Tillverka något till dig själv, något till hästen eller laga något - nybörjare och alla är välkomna!

2019-10-05 21:39:07

Invigning av staket!

VAGGERYDSTRAVET Äntligen har islandshästarna fått ett staket runt sin ovalbana och i dag var det högtidlig invigning!

Hemmahästar
till start
Axevalla 15:e oktober 2019
Lopp 3 PUKETORP TINALINA (3)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Mantorp 15:e oktober 2019
Lopp 8 DARIUS DANTE (11)
Knutsson Anton (Sjöö Erland)
Lopp 13 HERO COMPOSITE (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 JERSEY GIRL (2)
Svanberg Oskar (Blomqvist Jonathan)
Lopp 13 CAESAR SENSATION (3)
Karlstedt Ralf (Hellstedt Jan)
Lopp 13 CHERIE EAGRA (4)
Svensson Claes (Hellstedt Jan)
Solvalla 16:e oktober 2019
Lopp 5 CHEAP THRILLS (8)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 17:e oktober 2019
Lopp 1 TURBO POCA (3)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 4 SYMPHONIC LINCOLN (11)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 7 MASSIVE TURNOVER (1)
Untersteiner Peter (Johansson Peter)
Lopp 9 BAJA ROSA AKEMA (11)
Larsen Henriette (Hjelmrin Johnny)
Lopp 10 TURBOLENNA (5)
Söderkvist Stefan (Bolin Andersson Ann)
Kalmar 19:e oktober 2019
Lopp 2 FRANCKS COOPER (10)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 7 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 8 GULLABO DÄCK BLING (5)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Örebro 20:e oktober 2019
Lopp 1 FINGERSPRINT (3)
Sedström Linda (Berg Björn)
Lopp 4 WHISKY AKEMA (5)
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Lopp 4 FELIX V.M. (6)
Goop Björn (Johansson Henrik)
Lopp 8 WORTH A LOT (15)
Kontio Jorma (Luperini Fausto)
Resultat
Halmstad 13:e oktober 2019
Lopp 2 OKOBALOZ, d
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 3 BREEZER, 7:a
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 3 NIVEAU, 8:a
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 ASTERIX HORNLINE, 3:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 6 EASY COPI, 1:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 6 MINTTU AKEMA, 8:a
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 KÄDARP ARAMIS, 3:a
Andersson Malin (Engman Nathalie)
Lopp 8 WOOP'SIDIDITAGAIN, 5:a
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 8 CALVADOS AKEMA, 6:a
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Lopp 14 GOLD WINNER, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Åmål 13:e oktober 2019
Lopp 3 RAGIA J.W. (IT), oplac.
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Åby 12:e oktober 2019
Lopp 1 NATOSI GOJ, 7:a
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 6 HERAKLES, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 SPEEDY FOXY VICANE, 3:a
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 12 MARTA EASY, oplac.
Eriksson Kim (Petersson Bengt)
Kalmar 11:e oktober 2019
Lopp 1 MOONS U.BOLT, 1:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 3 KIRBY SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 QUITEBEAUTY, oplac.
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Lopp 7 GO DE LUXE, 2:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 PELL INN, oplac.
Ginman Oscar (Widegren Göran)
Lopp 9 S.H.T.THORNOFROSES, oplac.
Knutsson Anton (Elofsson Åsa)
Lopp 9 MINT SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 FILIPPA P., oplac.
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Örebro 10:e oktober 2019
Lopp 2 CASH ALO, 4:a
Erixon Anna (Svensson Claes)
Axevalla 8:e oktober 2019
Lopp 2 JAFFA MAXIM, oplac.
Eriksson Kim (Berglund Anders)
Lopp 5 MAGGIESAARI, 3:a
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 8 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Mantorp 7:e oktober 2019
Lopp 3 EYE IN THE SKY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 DABKAS RAINBOWDASH, oplac.
Svensson Lennart (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 STARO JUVENTUS, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 5 KING OF EVERYTHING
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 HULTS INGELA, 6:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 8 JETSTREAM RAPIDA, oplac.
Kontio Jorma (Svensson Claes)
Lopp 8 GOLDEN GUARD, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se