Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Olga Utca och Sara Brodin

Hemmasegrar idag till Sara och Emelie!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-08-20 16:53

Sara Brodin vann idag med Olga Utca och Emelie Knutsson red Gullabo Däck Bling till seger i montéloppet - Grattis!

Gullabo Däck Bling och Emelie Knutsson
Martin Malmqvist
Fanny Hall
J.J.

Dagen inleddes med en rejäl regnskur och banan var något tung under lunchtävlingarna på Vaggerydstravet. 

Första loppet inleddes ändå ganska snabbt, man öppnade på 11,4 första 500. Ritz Guiness var den som hade bäst med krafter kvar på uploppet, Martin Malmqvist, gjorde resan från Gotland för att köra åt Emma S Johansson och det lönade ju sig!

Stefan Persson körde It's Time åt Maria Rosenberg och vann andra loppet. I tredje loppet segrade Fanny Hall och tog hem 8e tränarsegern åt Magnus Dahlén för året på Vaggeryd. Torbjörn Jansson körde.

I lopp 4 var det Carlos Söderström och J.J. som vann och lopp 5, montéloppet, red hemmaryttaren Emelie Knutsson Gullabo Däck Bling till en säker seger. Stefhan Erikkson tränar.

Sen var det dags för hemmaseger i lopp 6! Det var Olga Utca som stod på tur att vinna efter några fina andraplaceringar under året. Sara Brodin både tränar och körde och Olga imponerade med sin styrka efter ett tufft lopp i tredjespår!

I lopp sju var det Stole the Show, med Micael Stjernström i sulkyn som vann, Jesper Hedqvist är tränaren. 

Dagen avslutades med Jens Laursen som vann med Vinder. Vinder tränas av Katarina Aurell Laursen 

V4an gav 9193kr och V5an gav 31.612kr

 

Nästa tävlingsdag är söndagen 9 september (valdagen). Första start kl 14:00

Välkomna!

 

Resultat Svensk Travsport»

Dela artikeln:
2018-10-10

Inbjudan banträff

VAGGERYDSTRAVET För dig som tränar på banan eller är allmänt intresserad - Måndagen 15 oktober kl 18:00 i Stallcaféterian

2018-09-23

Carl Johan Jepson blev årets bancampion!

VAGGERYDSTRAVET Carl Johan Jepson blev banchampion i år - Dolan Spring och Stefan Söderkvist blev Smålandsmästare!

2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

Hemmahästar
till start
Åby 18:e oktober 2018
Lopp 1 Cheraton (3)
Björn Goop (Nathalie Engman)
Lopp 1 Cleo de Castella (7)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Quitebeauty (3)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Jägersro 20:e oktober 2018
Lopp 3 Wiss Zornita (10)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 5 Cash Alo (3)
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Örebro 20:e oktober 2018
Lopp 1 Dream in Matchtown (9)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Halmstad 22:e oktober 2018
Lopp 1 Golden Guard (7)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Västerbo Quadriga (1)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 2 Lyssum (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Jardin (12)
Thomas Uhrberg (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Francks de Soto (4)
Moa Andersson (Hans Franck)
Lopp 3 Francks Cooper (9)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 5 Turbolenna (6)
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Lopp 5 Linda Sånna (10)
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Baja Rosa Akema (8)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Crispi's Memory (1)
Peter Ingves (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Prestige V.G. (8)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Resultat
Axevalla 16:e oktober 2018
Lopp 2 Wiss Very Nice, oplac.
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 6 Olga Utca, oplac.
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Lopp 10 Stora Hökhult
Kim Eriksson (Lars-Göran Johansson)
Jägersro 16:e oktober 2018
Lopp 5 Aowa L.G., 6:a
Fredrik Lindvall (Johanna Brostorp)
Halmstad 14:e oktober 2018
Lopp 1 Breezer, 5:a
Anton Knutsson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Ekebo Easy, 4:a
Henrik Johansson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Minttu Akema, oplac.
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Worth a Lot, 4:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 7 Sure Broline, 7:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Woop'sididitagain
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Okobaloz, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Åmål 14:e oktober 2018
Lopp 4 Herakles, oplac.
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Chip Dream, 6:a
Rebecca Arnerlöf (Lennart Svensson)
Kalmar 13:e oktober 2018
Lopp 4 Moons Blåljus, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 National Day, oplac.
Jörgen Sjunnesson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Baja Rosa Akema, 3:a
Jörgen Sjunnesson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Go de Luxe, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Turbolenna, 4:a
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Lopp 9 Overlord, 7:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 13:e oktober 2018
Lopp 1 Natosi Goj, 2:a
Emilia Leo (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Asterix Hornline, oplac.
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 7 Whisky Akema, 3:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Lopp 9 Speedy Foxy Vicane, 6:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Axevalla 12:e oktober 2018
Lopp 1 Dance Streamline, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Marta Easy, oplac.
Claes Svensson (Bengt Petersson)
Lopp 2 Shyvana, 7:a
Kaj Widell (Jan Hellstedt)
Lopp 2 Jaffa Maxim, 3:a
Carl Johan Jepson (Anders Berglund)
Lopp 3 Lindsey Sånna, oplac.
Kaj Widell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Draft One, 2:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 7 Carlossatisfaction, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Åby 11:e oktober 2018
Lopp 4 Speedy Jay Vicane, oplac.
David Källgren (David Källgren)
Lopp 4 Wiss Zornita, 6:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 4 Hjälmstorps Rune, oplac.
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Quantum Tanqueray, oplac.
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 7 Niveau, oplac.
Stefan Persson (Rolf Gustafsson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se