Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA FOTO
Kirby Sånna med Jan Hellstedt

Solig och trivsam breddloppsdag!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-05-21

Debutsegrar och dubbelsegrar, vinster för både hemmatränare och norska gäster - precis som en breddloppsdag ska vara! 

Dagen inleddes med hemmaseger för Dream Derby, körd av Fredrik Larsson och tränad av Jan Hellstedt. Jan tog ytterligare en tränarseger i lopp 8, med Kirby Sånna och denna gång körde han själv.

Dubbelseger blev det också för Tommy Karlstedt som vann en överlägsen seger med favoriten Panzarotti i lopp 3 och en nästan lika överlägsen seger med Callypygian i lopp 10. Panzarotti tränas av Camilla Jonasson.

I lopp två segrade Jason Lane T.B. körd av Ales Pavcic och tränad av Ulf Josefsson som därmed tog sin första tränarseger! I lopp 4 var det Hans Crebas som körde sin egnetränade Baron Max till vinst. 

I lopp 5, som var montéloppet var det rutinerade Sofia Adolfsson som red Cinnamon Prince till en överlägsen seger, tränar gör Kennet L T Nilsson.

Lärlingen Joakim Granlund körde Tarzan Adri åt Laura Myllimaa och gjorde inga misstag utan satte dit favoriten i lopp 6.

I lopp 7 blev det dubbel segerpremiär, unge Jakob Asplund tog sin första seger och så gjorde även hans häst Kingen In Ima!

Vi hade långväga gäster också, norrmannen Kenneth Brenden gjorde inte resan förgäves utan vann lopp 9 med C.C.Dobilas (som tog sin första seger...)

Dagen avslutades med Alfa's Symphony med Jonny Stjernström i sulkyn, tränar gör Per K Eriksson.

V4 gav 1222 kronor och V5 1979 kr

 

Nästa tävlingsdag är V86 den 13 juni, första start kl 18:30

Välkomna!

 

Resultat Svensk Travsport»

Dela artikeln:
2019-05-20 18:57:52

Hemmaseger till Olga och Sara!

VAGGERYDSTRAVET Sara Brodin tog en hemmaseger med sin häst Olga Utca och dubbelseger till Peter Untersteiner!

2019-05-19

Dags igen för söndagstrav - 19 maj

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på trav - fri entré, gratis program - Första start kl 14:00 - Välkommen!

2019-05-18

Nu önskar vi lycka till igen!

VAGGERYDSTRAVET RESULTAT: Snabb öppning och Speedy fick tyvärr en galopp och slutade oplacerad.

2019-05-05 16:28:46

Dubbelt Bergh m.fl.!

VAGGERYDSTRAVET I dag var det de erfarna kuskarnas dag, dubbel till Robert Bergh, Kim Eriksson och Peter Untersteiner!

2019-04-30 17:16:54

Eftermiddagstrav på söndag 5 maj

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på trav - fri entré, gratis program - Första start kl 14:00 - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 4:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Åby 22:e maj 2019
Lopp 2 TETON YORK (2)
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 5 PELL INN (4)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 9 KIARA SÅNNA (6)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Örebro 22:e maj 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE (6)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 LINDA SÅNNA (8)
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Lopp 7 WHISKY AKEMA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 23:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS COOPER (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 PARFYM ALO (12)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 CONWAY STREAMLINE (1)
Adolfsson Sofia (Svensson Claes)
Lopp 6 FELIX V.M. (1)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 11 CALVADOS AKEMA (3)
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Kalmar 23:e maj 2019
Lopp 9 CHIP DREAM (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Solvalla 24:e maj 2019
Lopp 2 JETSTREAM RAPIDA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 7 M.B.S.PRETTY GIRL (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 GOLDEN GUARD (7)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Solvalla 25:e maj 2019
Lopp 6 WORTH A LOT (1)
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Halmstad 27:e maj 2019
Lopp 5 LIMUS EFFI (6)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lindesberg 27:e maj 2019
Lopp 8 EAJA COMPOSITE (10)
Nimczyk Michael (Hellstedt Jan)
Resultat
Jägersro 21:e maj 2019
Lopp 9 KIRBY SÅNNA, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 WISS ZORNITA, oplac.
Ericsson Sofie (Svensson Lennart)
Mantorp 20:e maj 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT), oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 ELLE VILD, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN, oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 JOY FOR US, oplac.
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 8 PICASSO TILLY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 11 HULTS INGELA, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 LYSSUM, 5:a
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 11 LADY ISABELL, 7:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 13 CHEAP THRILLS, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Vaggeryd 19:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 LISTAS ICE GLIDE, 7:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 2 VÄSTERBO QUADRIGA, oplac.
Andersson Moa (Andersson Christer)
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, 6:a
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 PUKETORP TINALINA, oplac.
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, oplac.
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 AOWA L.G., 4:a
Persson Stefan (Brostorp Johanna)
Lopp 4 OKOBALOZ, 7:a
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 5 DWIGHT GARBO
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 TURBOLENNA, 6:a
Luperini Fausto (Bolin Andersson Ann)
Lopp 6 OLGA UTCA, 1:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 7 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 TETON YORK, 3:a
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 9 FINGERSPRINT, 5:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 13 WISS XANTOS, oplac.
Almsgård Julia (Lindvall Marie)
Gävle 18:e maj 2019
Lopp 10 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Kalmar 17:e maj 2019
Lopp 2 DREAM IN MATCHTOWN, 3:a
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 8 PIM PIM JOLI, oplac.
Johansson Henrik (Blomqvist Jonathan)
Åby 16:e maj 2019
Lopp 5 EKEBO CAF, d
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 OVERLORD, 5:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se