Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Tävlingsdagarna för 2019 är klara

VAGGERYDSTRAVET - 2018-11-07 15:15

2019 kör vi 13 tävlingsdagar och börjar säsongen 13 april! 

Välkomna till en ny säsong på Vaggerydstravet!

Vi kör igång den 13 april med en breddag. Vår största dag är kvällstravet onsdag den 12 juni då vi kör en tvåstjärning tävlingsdag med bl.a. vårt långlopp Smålandsstayern. 

Även söndagen 28 april har vi en större tävlingsdag då vi kör en enstjärning dag med start 14:35

Säsongen avslutas som vanligt med våra storlopp Smålandsmästaren och Smålandsmästaren monté den 22 september.

Här kan du läsa mer om vad stjärnorna betyder» (och varför inte tävlingsdagarna har namn som de brukar)

 

April

lördag 13, 11:10 Breddag

söndag 28, 14:35 *


Maj

söndag 5, 14:00

söndag 19, 14:00


Juni

tisdag 4, 18:30

onsdag 12, 18:30, SmålandsStayern **

onsdag 19, 15:00 Breddag

lördag 29, 18:30


Juli

torsdag 11, 12:20 Lunchtrav


Augusti

söndag 4, 14:00

måndag 19, 12:20 Lunchtrav


September

söndag 15, 11:10 Breddag

söndag 22, 12:45, SmålandsMästaren

 

Det kommer också att köras två heldagar med ponnytrav, men de datumen är inte klara än.

 

Hjärtligt välkommen 2019!

Dela artikeln:
2018-11-11 16:00:02

Hon gjorde det igen!

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane tog andra raka V75-segern på Eskilstuna -Grattis!

2018-11-07 09:26:41

V75-seger till Speedy Foxy Vicane

VAGGERYDSTRAVET Efter en sylvass avslutning var Foxy först över mållinjen på V75 på Romme i lördags - Grattis!

2018-10-30

Höstmöte 2018

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på höstmöte för Jönköping-Vaggeryds Travsällskap - Onsdagen 14 november kl 18:00

2018-10-10

Inbjudan banträff

VAGGERYDSTRAVET För dig som tränar på banan eller är allmänt intresserad - Måndagen 15 oktober kl 18:00 i Stallcaféterian

2018-09-23

Carl Johan Jepson blev årets bancampion!

VAGGERYDSTRAVET Carl Johan Jepson blev banchampion i år - Dolan Spring och Stefan Söderkvist blev Smålandsmästare!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Örebro 17:e november 2018
Lopp 3 Hults Ingela (12)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 9 Joy for Us (6)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Färjestad 18:e november 2018
Lopp 8 Baja Rosa Akema (13)
Morgan Ivarsson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Felix V.M. (11)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Halmstad 19:e november 2018
Lopp 1 Okobaloz (5)
Anton Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Quitebeauty (4)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 4 Asterix Hornline (11)
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 5 Darius Dante (8)
Sören Boel (Erland Sjöö)
Lopp 6 Dabkas Rainbowdash (4)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 8 Turbolenna (9)
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Åby 22:e november 2018
Lopp 2 Vivaldi (7)
Mikael J Andersson (Åsa Brose)
Lopp 3 Francks de Soto (9)
Mikael Å Linderoth (Hans Franck)
Lopp 5 Ekebo Lover (11)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Marta Easy (12)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 11 Francks Gidjon (8)
Hans Franck (Hans Franck)
Resultat
Örebro 17:e november 2018
Lopp 2 Golden Guard, d
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 16:e november 2018
Lopp 2 Calvados Akema, oplac.
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 7 Cleo de Castella, oplac.
David Källgren (David Källgren)
Kalmar 16:e november 2018
Lopp 1 Västerbo Quadriga
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 3 Prestige V.G., oplac.
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Go de Luxe, 2:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 15:e november 2018
Lopp 2 Cheraton, 3:a
Peter Ingves (Nathalie Engman)
Lopp 5 Al's Sugarstar, 6:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 13:e november 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, 4:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 1 Chip Dream, 8:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 2 Wiss Zornita, 7:a
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 5 Kirby Sånna, 3:a
Roger Pettersson (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Day Composite, 2:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Mint Sånna, 2:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Woop'sididitagain, 8:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 9 Linda Sånna, 6:a
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Jägersro 13:e november 2018
Lopp 5 Natosi Goj, 4:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Halmstad 12:e november 2018
Lopp 2 Vivaldi, 7:a
Veijo Heiskanen (Åsa Brose)
Lopp 2 Francks de Soto, d
Moa Andersson (Hans Franck)
Lopp 5 Moons Blåljus, 3:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Francks Gidjon, 8:a
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 7 Overlord, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Mantorp 12:e november 2018
Lopp 2 Cash Alo, oplac.
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Lopp 3 Picasso Tilly
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Symphonic Lincoln, 4:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 6 Pim Pim Joli, 5:a
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Lopp 6 Dance Streamline, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Carrotlover, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Easy Copi, 7:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 9 Marta Easy, 7:a
Claes Svensson (Bengt Petersson)
Eskilstuna 11:e november 2018
Lopp 2 Kiara Sånna, 4:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se