Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Tova Bengtsson, segare i Dubbelkampen 2020

Tova Bengtsson igen!

VAGGERYDSTRAVET - 2020-06-28 15:47

För tredje året i rad vinner Tova Bengtsson Dubbelkampen, Iina Aho blev tvåa och Henriette Larsen trea

Tova Bentsson, Iina Aho och Henriette Larsen, 1a 2a och 3a i Dubbelkampen
Pure Islet
Global Bergkamp
Zebrina Font
Nydalens Finity
Aslan DK
Bravo Santana
Ritz Guiness

Strax innan tävlingarna skulle börja kom det ett våldsamt åskregn och blixtar och dunder över Vaggeryds Travbana. Som tur var klarade sig elektroniken och banmästaren hann få banan i ordning till första start. 

Dagens speciella lopp var montéloppet och sulkyloppet som ingick i Dubbelkampen, för inbjudna montéryttare. I monéloppet vann Tova Bengtsson på Zebrina Font, när hon sen blev tvåa i sulkyloppet med Syria Då så var segern i Dubbelkampen säkrad för tredje året i rad. Ina Aho var oplacerad i montéloppet men vann sulkyloppet med hemmatränade (Peter Johansson) Bravo Santana och blev därmed tvåa i Dubbelkampen. henriette Larsen blev trea via en andraplats i montéloppet och en tredjeplats i sulky loppet. 

Resultat

Lopp 1 PURE ISLET, kusk Ingves Peter, tränare Falsig Bo

Lopp 2 GLOBAL BERGKAMP, kusk Eklundh André, tränare Persson Linda

Lopp 3 BRAVO SABOTAGE, kusk Samuelsson Ola, tränare Samuelsson Ola

Lopp 4 ZEBRINA FONT* (IT), ryttare Bengtsson Tova, tränare Castiglia Vincenzo

Lopp 5 NYDALENS FINITY, kusk Karlstedt Ralf, tränare Karlstedt Ralf

Lopp 6 ASLAN D.K. (DK), kusk Olsson Bengt, tränare Ramsér Patrik b

Lopp 7 BRAVO SANTANA, kusk Aho Iina Johansson, tränare Peter b

Lopp 8 RITZ GUINESS, kusk Niklasson Markus, tränare Johansson Emma E b

 

Nästa tävlingsdag är 7 juli, kl 12:20

Dela artikeln:
2020-07-04 14:53:41

Lycka till idag!

VAGGERYDSTRAVET Worth a Lot startar i dag i finalen i Wången Cup på Halmstad

2020-07-02 22:19:16

Stort Grattis!

VAGGERYDSTRAVET King of Everything gick till final i Sprintermästaren!

2020-07-02 14:47:49

Lycka till idag!

VAGGERYDSTRAVET Claes Svensson och King of Everything!

2020-07-01 16:18:35

Lunchtrav 7 juli

VAGGERYDSTRAVET Första start 12:20- Tyvärr utan publik!

2020-06-26 09:48:57

I sista minuten med Arne Back

VAGGERYDSTRAVET Tips till V65 på lördag

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 7:e Juli
Första start: 12:20
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 6:e juli 2020
Lopp 8 EYE IN THE SKY (11)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Jägersro 7:e juli 2020
Lopp 2 MADURAI (8)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 MAKE IT SPLIT (6)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Vaggeryd 7:e juli 2020
Lopp 2 NEO SÅNNA (10)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA (9)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 6 LYSSUM (10)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 EASY COPI (12)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 7 LISTAS ICE GLIDE (1)
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 8 MINTTU AKEMA (7)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Örebro 9:e juli 2020
Lopp 4 HERAKLES (15)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Resultat
Halmstad 4:e juli 2020
Lopp 1 MINT SÅNNA, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 8 WORTH A LOT, 4:a
Knutsson Anton (Luperini Fausto)
Halmstad 2:e juli 2020
Lopp 8 KING OF EVERYTHING, 4:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 14 KING OF EVERYTHING, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lindesberg 1:a juli 2020
Lopp 8 OLYMPIC BLUE CHIP (US)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Axevalla 30:e juni 2020
Lopp 1 DRAFT ONE, 3:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 2 GULLABO DÄCK BLING, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 4 DABKAS RAINBOWDASH, oplac.
Pettersson Roger (Gustafsson Rolf)
Lopp 8 GOLDEN KICK BACK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 8 FRANCKS GIDJON, oplac.
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 8 FINGERSPRINT, oplac.
Florin Mikael (Berg Björn)
Mantorp 29:e juni 2020
Lopp 3 FRANCKS DE SOTO, oplac.
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 3 SIMSON SAAR, 6:a
Pettersson Roger (Berglund Anders)
Lopp 7 LINDA SÅNNA, 6:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 11 YODA BRICK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 13 A LA CARTE ALO, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 13 UMAMI ALO, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se