Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
O.C.Banker E

Trippel till Untersteiner!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-08-04

Härlig dag, bra med publik och en trippel till Johan Untersteiner!

Inledningen på dagen bjöd på en aning svalka och ca 1300 personer hade valt att tillbringa fredagslunchen på trav.

De fick se en Untersteiner i toppform som på sina fem starter tog tre segrar och två tredjeplatser - en bra dag på jobbet alltså. O.C.Banker E, Stand by Ken och Västerbochecklight hette hästarna. 

Kombinationen Carl Johan Jepsson och Magnus Dahlén, var också framgångsrik, två segrar och Carl Johan leder därmed championligan på Vaggeryd! Carl Johan segrade med Pagano och med Zenith As.

Två segrar blev det också för tränaren Per Hedberg. Mikael J. Andersson körde Gun Palema och Peter Engblom körde Starforlife Palema. 

Degen inleddes med Stefan Söderkvist, som körde Dolan Spring för Helena Burman och det blev ochså en seger för Per Berg Thomsen och Suarez.

V65an var ganska lätt och gav 3445 för sex rätt och 117 kr för fem rätt. V4an gav 485kr.

Nästa tävlingsdag är lunchtrav 20 augusti, kl 12:20. Välkommen igen då!

 

Resultat Svensk Travsport»

Championligan»

Dela artikeln:
2018-10-10

Inbjudan banträff

VAGGERYDSTRAVET För dig som tränar på banan eller är allmänt intresserad - Måndagen 15 oktober kl 18:00 i Stallcaféterian

2018-09-23

Carl Johan Jepson blev årets bancampion!

VAGGERYDSTRAVET Carl Johan Jepson blev banchampion i år - Dolan Spring och Stefan Söderkvist blev Smålandsmästare!

2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

Hemmahästar
till start
Åby 18:e oktober 2018
Lopp 1 Cheraton (3)
Björn Goop (Nathalie Engman)
Lopp 1 Cleo de Castella (7)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Quitebeauty (3)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Jägersro 20:e oktober 2018
Lopp 3 Wiss Zornita (10)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 5 Cash Alo (3)
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Örebro 20:e oktober 2018
Lopp 1 Dream in Matchtown (9)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Halmstad 22:e oktober 2018
Lopp 1 Golden Guard (7)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Västerbo Quadriga (1)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 2 Lyssum (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Jardin (12)
Thomas Uhrberg (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Francks de Soto (4)
Moa Andersson (Hans Franck)
Lopp 3 Francks Cooper (9)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 5 Turbolenna (6)
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Lopp 5 Linda Sånna (10)
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Baja Rosa Akema (8)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Crispi's Memory (1)
Peter Ingves (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Prestige V.G. (8)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Solvalla 23:e oktober 2018
Lopp 4 Speedy Foxy Vicane (2)
Kim Eriksson (David Källgren)
Solvalla 24:e oktober 2018
Lopp 1 Lee Sånna (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Shyvana (10)
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Åby 24:e oktober 2018
Lopp 9 Rydens Limoncello (8)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Resultat
Axevalla 16:e oktober 2018
Lopp 2 Wiss Very Nice, oplac.
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 6 Olga Utca, oplac.
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Lopp 10 Stora Hökhult
Kim Eriksson (Lars-Göran Johansson)
Jägersro 16:e oktober 2018
Lopp 5 Aowa L.G., 6:a
Fredrik Lindvall (Johanna Brostorp)
Halmstad 14:e oktober 2018
Lopp 1 Breezer, 5:a
Anton Knutsson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Ekebo Easy, 4:a
Henrik Johansson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Minttu Akema, oplac.
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Worth a Lot, 4:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 7 Sure Broline, 7:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Woop'sididitagain
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Okobaloz, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Åmål 14:e oktober 2018
Lopp 4 Herakles, oplac.
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Chip Dream, 6:a
Rebecca Arnerlöf (Lennart Svensson)
Kalmar 13:e oktober 2018
Lopp 4 Moons Blåljus, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 National Day, oplac.
Jörgen Sjunnesson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Baja Rosa Akema, 3:a
Jörgen Sjunnesson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Go de Luxe, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Turbolenna, 4:a
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Lopp 9 Overlord, 7:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 13:e oktober 2018
Lopp 1 Natosi Goj, 2:a
Emilia Leo (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Asterix Hornline, oplac.
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 7 Whisky Akema, 3:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Lopp 9 Speedy Foxy Vicane, 6:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Axevalla 12:e oktober 2018
Lopp 1 Dance Streamline, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Marta Easy, oplac.
Claes Svensson (Bengt Petersson)
Lopp 2 Shyvana, 7:a
Kaj Widell (Jan Hellstedt)
Lopp 2 Jaffa Maxim, 3:a
Carl Johan Jepson (Anders Berglund)
Lopp 3 Lindsey Sånna, oplac.
Kaj Widell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Draft One, 2:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 7 Carlossatisfaction, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se