Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

V86-dagen närmar sig!

- Finfina lopp, landets främsta kuskar och många bra hästar väntar på årets publikfest!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-06-04

Välkommen till årets största tävlingsdag! 13 juni kl 18.30 kör vi V86 på Vaggeryd!

Vi kör bl.a. två försök till V75, till Bronsdivisionen och Klass II (finalerna går på Färjestad 30 juni)

Det blir försök till Diamant-stoet med final på Färjestad 29 juni.

Dessutom vårt eget riktigt tuffa långlopp Smålands Stayern över 3.640 meter. 

Tävlingarna börjar kl 18:30, och V86-loppen börjar med lopp 3 kl 19:20. Totalt kör vi 10 lopp och kvällen avslutas runt 21:45

På publikplats serverar vi bl.a. bratwurst med potatissallad, kycklingwok, kaffe, fika och kokt korv med bröd.

Entrén och Drive In öppnar 16:30 och inträdet kostar 60 kr och Drive In 60 kr för bilen.

Hjärtligt välkommen!

Startlistor och program publiceras på eftermiddagen på torsdag 7 juni

 

Obs! Det finns några få platser kvar i Vip-tältet à 395kr. Bokas via info@vaggerydstravet.se

 

 

Dela artikeln:
2018-06-14

En härlig kväll trots mörka moln!

VAGGERYDSTRAVET Fredrik Persson tog hem Smålands Stayern - ingen hittade alla åtta vinnare, så det blir Jackpot på nästa onsdag!

2018-06-12

V86 onsdagen 13 juni

VAGGERYDSTRAVET Vilken kväll vi har framför oss! Kanonlopp och flera av Sveriges bästa kuskar och tränare är här! Välkommen - första start 18:30!  

2018-06-11

Arne Back frågar...

VAGGERYDSTRAVET - Peter H Sjöberg, talesman för stall Johan Untersteiner om kvällens chanser

2018-06-01 10:25:22

Ändrade träningstider inför V86

VAGGERYDSTRAVET Inför V86 tävlingarna den 13 juni är det lite ändrade tider för träning, stallfik och banskötsel

2018-05-30 15:20:20

Klubbtävling 9 juni!

PONNYTRAV Välkommen till klubbtävling, grillning och femkamp!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V65
Datum: Lördag 30:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Örebro 18:e juni 2018
Lopp 4 Divino (9)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Mantorp 21:e juni 2018
Lopp 3 Felix V.M. (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Kalmar 24:e juni 2018
Lopp 1 Joy for Us (9)
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 1 Yoggi Composite (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Hjälmstorps Rune (6)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 3 Okobaloz (11)
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 7 Whisky Akema (12)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Resultat
Halmstad 17:e juni 2018
Lopp 1 Ekebo Lover, oplac.
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 4 Go de Luxe, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Charley Boorman, 2:a
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 7 Big Deal, 2:a
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 10 Conrads Gerd, oplac.
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Lopp 10 Speedy Patricia, 2:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Axevalla 15:e juni 2018
Lopp 3 Crispi's Memory, oplac.
Mikael J Andersson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Rydens Limoncello, 2:a
Stefan Söderkvist (Arne Rydén)
Lopp 8 Pim Pim Joli, 5:a
Kim Eriksson (Jonathan Blomqvist)
Kalmar 15:e juni 2018
Lopp 6 Joy for Us, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 7 Symphonic Lincoln, 6:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Lopp 8 Ava Å., 3:a
Oscar Ginman (Jannike Almsgård)
Lopp 8 Limus Effi, 6:a
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lindesberg 15:e juni 2018
Lopp 6 Kirby Sånna
Micael Lindblom (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Draft One, 1:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 14:e juni 2018
Lopp 2 Olga Utca, 3:a
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 8 Worth a Lot, 4:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Marta Easy, oplac.
Mikael J Andersson (Bengt Petersson)
Vaggeryd 13:e juni 2018
Lopp 1 Moons Blåljus, 3:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 2 Pell Inn, 4:a
Peter Untersteiner (Göran Widegren)
Lopp 2 Dolph Composite, oplac.
Ulf Ohlsson (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Okobaloz, oplac.
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 5 Ceylon Dream, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Asterix Hornline, oplac.
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 7 Baja Rosa Akema, oplac.
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 8 Herakles, 7:a
Mikael J Andersson (Lennart Svensson)
Lopp 10 Al's Sugarstar, 7:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se