Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto

Vaggeryds Travbana 2018

- Travtävlingar från 21 april till 23 september

VAGGERYDSTRAVET - 2018-02-24

Vintern känns lång, men snart är det vår och tävlingssäsongen börjar - Välkommen på trav 2018!

Tävlingsdagar

Lördag 21/4 - Breddtrav - start kl 11:10

Söndag 29/4 - GS75 - start kl 14:10

Måndag 7/5 - Lunch - start kl 12:20

Söndag 20/5 - Breddtrav - start kl 11:10

Onsdag 13/6 - V86 - start kl 18:30

Lördag 30/6 - V65 - start kl 18:30

Söndag 15/7 - V5 - start kl 14:00

Onsdag 25/7 - Breddtrav - start kl 15:00

Fredag 3/8 - V65 - start kl 12:45

Måndag 20/8 - Lunchtrav - start 12:20

Söndag 9/9 - V5 - start kl 14:00

Söndag 23/9 - Lunchtrav - start 12:45

OBS! Starttiderna kan justeras något under säsongen 

 

Ponnytrav

Söndag 13/5 Ponnytrav

Lördag 25/8 Ponnytrav

 

Hör av dig till info@vaggerydstravet.se om du har frågor

 

Travskola

I Vaggeryds Travskola har vi kurser för både barn och vuxna, nybörjare och mer erfarna. Travskolan är i full gång, hör av dig för att boka en prova-på lektion. Sms till Marie Lindvall 070 – 842 90 96 eller travskolan@vaggerydstravet.se

 

 

Dela artikeln:
2018-04-16

Årspremiär på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET Lördag 21 april öppnar vi säsongen med en breddloppsdag, V5, V4 och V3 är streckspelen - Första start kl 11:10 - Välkommen till säsongen 2018!

2018-04-06 16:26:15

Fredagen 13 april är rundbanan stängd!

VAGGERYDSTRAVET Banan är helt stäng hela dagen för justering, nytt grus och nya banmarkeringar - rakbanan är öppen!

2018-03-21

Körläger med Camilla Hecht

TRAVSKOLAN Inbjudan till Körläger 13-15 april - anmälan senast 5 april - Välkommen!

2018-03-08 13:02:05

Utbildningslopp på söndagar

VAGGERYDSTRAVET Banan är stängd för övrig träning under loppet men alla är välkommna att vara med och volta, start och köra med i gruppen - Obs! Anmälan krävs

2018-03-07

Kallelse till årsmöte

VAGGERYDSTRAVET Jönköping-Vaggeryds Travsällskap kallar till årsmöte onsdagen 11 april kl 18:30 i stallcaféterian - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V5
Datum: Lördag 21:e April
Första start: 11:10
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 20:e april 2018
Lopp 4 Love for Life (9)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Herakles (3)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Camp Nou (3)
Oscar Ginman (Kent Knutsson)
Lopp 6 Go de Luxe (6)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Vaggeryd 21:e april 2018
Lopp 1 Symphonic Lincoln (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Okobaloz (2)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Cote d'Azur (4)
Henriette Larsen (Fredrik Larsson)
Lopp 2 Crispi's Memory (5)
David Källgren (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Quantum Tic Tac (7)
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 2 Yoda Brick (10)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Ekebo Lover (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 5 Conrads Gerd (4)
Niclas Benzon (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Prestige V.G. (12)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Lindsey Sånna (3)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Ellami Pride (3)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 7 Olga Utca (4)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 7 Stora Hökhult (6)
Henrik Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Minttu Akema (10)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Quantum Amaretto (4)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 8 Sure Broline (6)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Ava Å. (2)
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Lopp 9 Mint Sånna (3)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Worth a Lot (5)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Limus Effi (9)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Örebro 22:e april 2018
Lopp 5 Whisky Akema (8)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 24:e april 2018
Lopp 2 Charley Boorman (7)
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 6 Timo Sisu (4)
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 6 Niveau (12)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Turbolenna (3)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Resultat
Axevalla 19:e april 2018
Lopp 1 Speedy Desideria, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Only Teardrops, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Ceylon Dream, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Asterix Hornline, 4:a
Mikael J Andersson (Peter Johansson)
Lopp 9 Conway Streamline, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 19:e april 2018
Lopp 2 Wiss Zornita, 4:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Solvalla 18:e april 2018
Lopp 5 Lindsey Sånna, 5:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 18:e april 2018
Lopp 9 Kiara Sånna, 3:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Google, 6:a
Thomas Uhrberg (Bernt Liljegren)
Eskilstuna 16:e april 2018
Lopp 9 Picasso Tilly, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 14:e april 2018
Lopp 1 Acolyte Hanover* (US), 4:a
Elinor Pettersson (Lennart Svensson)
Lopp 3 Al's Sugarstar, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Rydens Limoncello, 5:a
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 8 Day Composite, oplac.
Carl Johan Jepson (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Joy for Us, oplac.
Anders Zackrisson (Ronny Pettersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se