Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Vill du tävla i trav eller monté?

TRAVSKOLAN - 2018-01-30

Nu är det dags att anmäla sig till vårens licenskurs i kör och monté - start söndag 18 februari!

Kursen är både praktisk och teoretisk och omfattas av 15 gånger à 3 timmar, där varje tillfälle innefattar ett utbildningslopp med efterföljande teoripass.

 

Anmälan: Via Hästsportens Folkhögskola. Länk till ansökan

Start: 18/2 Söndag kl 13:00

Var: Cafeét på Vaggeryds Travet.

Vad: Info om kurs och upplägg. (Ingen häst behövs denna gången).

 

Dela artikeln:
2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

2018-08-25 13:47:34

Prova på-dagar på travskolan

TRAVSKOLAN Kom och prova på hur det är att gå på travskola eller rida monté eller köra stor travhäst- löpande lördagar och söndagar under hösten - Välkommen!

2018-08-25 12:48:34

Resultat ponnytrav

PONNYTRAV En välfylld ponnydag med 14 lopp - Grattis alla segrere och tack till alla duktiga kuskar och ponnysar!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V4
Datum: Söndag 23:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Jägersro 19:e september 2018
Lopp 6 Speedy Foxy Vicane (2)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Färjestad 22:e september 2018
Lopp 4 Olga Utca (1)
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Vaggeryd 23:e september 2018
Lopp 1 Breezer (2)
Roger Pettersson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Käck Mi (3)
Claes Svensson (Helen Midler)
Lopp 2 Limus Effi (5)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 3 Aowa L.G. (4)
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 3 Worth a Lot (9)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Minttu Akema (7)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Clay Composite (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Lindsey Sånna (6)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Wiss Very Nice (11)
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 8 Cleo de Castella (5)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Francks Cooper (7)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 8 Francks de Soto (10)
Peter Ingves (Hans Franck)
Lopp 9 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Marta Easy (4)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 9 Okobaloz (15)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Halmstad 24:e september 2018
Lopp 1 Quitebeauty (8)
Benny Christensen (Sandra Seiholm)
Lopp 2 Rydens Molly (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 4 Turbolenna (3)
Thomas Uhrberg (Ann Bolin Andersson)
Lopp 4 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Lady Isabell (12)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 5 Speedy Jay Vicane (9)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 6 Natosi Goj (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (8)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 7 Rydens Limoncello (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 7 Herakles (6)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Niveau (9)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Resultat
Axevalla 17:e september 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, d
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Puketorp Tinalina, 3:a
Linda Furåker (Jouni Petäjäjärvi)
Lopp 2 Wiss Zornita, 8:a
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 3 Ekebo Lover, 1:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 6 Crispi's Memory, 6:a
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 6 Wiss Very Nice, 7:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 9 Woop'sididitagain, 8:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Solvalla 16:e september 2018
Lopp 3 Kiara Sånna, 2:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Årjäng 16:e september 2018
Lopp 6 Felix V.M., 5:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Halmstad 15:e september 2018
Lopp 7 Al's Sugarstar, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 14:e september 2018
Lopp 1 Mint Sånna, oplac.
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 2 Lady Isabell, 4:a
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 3 Carrotlover, 3:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 3 Lee Sånna, 6:a
Micael Stjernström (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Herakles, oplac.
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 5 Talija Bi (IT)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 5 Rydens Limoncello, 2:a
Stefan Söderkvist (Arne Rydén)
Lopp 6 Linda Sånna, oplac.
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Kirby Sånna, 7:a
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Kalmar 14:e september 2018
Lopp 1 Conrads Gerd, 6:a
Moa Jakobsson (Sandra Seiholm)
Lopp 4 Limus Effi, 6:a
Björn Blomander (Björn Blomander)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se