Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Ska du med?

B-TRÄNARE - 2016-03-28

Lördag 23 april åker vi till Halmstad för att besöka Peter Untersteiner - alla är välkomna att följa med!

Vi kommer att få ta del av både stall och träningsmöjligheter och även få chansen att ställa lite frågor. Vi kommer att besöka gården i Holm där både Peter och Johan Untersteiner håller till med större delen av sin verksamhet. På gården har det även byggts ett sprillans nytt stall där vi också hoppas få träffa Johan.

Vi samlas kl. 8:30 på Vaggeryds travbana för avfärd. Gemensam bussfärd kommer att arrangeras.

Ta med egen fikakorg, sen äter vi gemensam lunch under dagen.

B-tränarföreningen står för kostnaden för medlemmar i BTR, för icke medlemmar är kostnaden 100 kr. Samtliga medföljande till resan får dock stå för för lunch och fika på egen bekostad.

Anmälan görs till Annika Franck 0760-244 284 eller Birgitta Forslund 0703-102 929 senast 15 april!

Alla som är intresserade av att åka med, medlemmar som icke medlemmar, är mer än välkomna!

 

Dela artikeln:
2017-11-16

Föreläsning på hästkliniken

VAGGERYDSTRAVET Välkomna till en kväll med föreläsning om smärta hos häst, hur lär vi oss tolka den och varför är det viktigt att kunna se signaler på smärta? 28 november, anmälan senast 21/11

2017-11-01

Tävlingsdagarna för 2018 är klara

VAGGERYDSTRAVET 2018 kör vi 12 tävlingsdagar - vi startar 21 april och V86 går 13 juni

2017-10-31

Höstmöte

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på höstmöte för Jönköping-Vaggeryds Travsällskap - Onsdagen 22 november kl 18:00

2017-10-28

Grattis David och Speedy Foxy Vicane!

VAGGERYDSTRAVET På lördagens tävlingar på Jägersro tog Vaggerydstränaren David Källgren en V75-seger med Speedy Foxy Vicane - Grattis!

2017-10-23

Fint besök idag!

VAGGERYDSTRAVET Hopphästar på genomresa från Worldcup-tävlingarna i Helsingfors vilade på Vaggerydstravet.

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V5
Datum: Lördag 21:e April
Första start: 00:00
Hemmahästar
till start
Solvalla 25:e november 2017
Lopp 1 Lee Sånna (8)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 1 Quantum Donado (9)
Emelie Knutsson (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Baja Rosa Akema (4)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Mantorp 26:e november 2017
Lopp 2 Felix V.M. (2)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Countrygirl Ås (US) (6)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Rita de Castella (2)
Jorma Kontio (David Källgren)
Lopp 10 Moving On (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 12 Love for Life (10)
Christoffer Eriksson (Sandra Seiholm)
Halmstad 27:e november 2017
Lopp 2 Anemon (6)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 3 Dream in Matchtown (6)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Pilsner Akema (4)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 10 Erro Neon (7)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Jägersro 28:e november 2017
Lopp 7 Conrads Gerd (8)
Christoffer Eriksson (Sandra Seiholm)
Åby 29:e november 2017
Lopp 1 Ekebo Easy (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 1 Jaffa Maxim (8)
Mikael J Andersson (Anders Berglund)
Örebro 30:e november 2017
Lopp 3 Joy for Us (8)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Resultat
Axevalla 24:e november 2017
Lopp 3 Moon's Oki Doki, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Prestige V.G., 0:a
Moa Andersson (Christer Andersson)
Kalmar 24:e november 2017
Lopp 2 Golden Kick Back, 0:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 5 Worth a Lot, 5:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Speedy Jay Vicane, 5:a
Christoffer Eriksson (David Källgren)
Åby 23:e november 2017
Lopp 3 Ellami Pride, 0:a
Magnus Jakobsson (Rune Petersson)
Lopp 4 Asterix Hornline, 2:a
Magnus Jakobsson (Peter Johansson)
Lopp 5 Woop'sididitagain, d
Magnus Jakobsson (Rune Petersson)
Lopp 5 Symphonic Lincoln, 1:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 11 Madurai
Claes Svensson (Claes Svensson)
Solvalla 22:e november 2017
Lopp 10 Whisky Akema, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Halmstad 20:e november 2017
Lopp 4 Inara (DE), 0:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 5 Breezer, 7:a
Lennart Svensson (Björn Trulsson)
Lopp 7 Jardin, 6:a
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Chip Dream, 0:a
Stefan Persson (Lennart Svensson)
Lopp 9 Crispi's Memory, 0:a
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Wiss Zornita, 5:a
Stefan Persson (Lennart Svensson)
Örebro 20:e november 2017
Lopp 2 Teton York, 0:a
Jorma Kontio (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Linda Sånna
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Ready K.K.Hall, 5:a
Ulf Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Jägermeister Akema, 6:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 9 And here I Am (DK), 0:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2017 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se