Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Erland Sjöö blev årets klubbmästare!

B-TRÄNARE - 2015-11-01

Erland tog två segrar, Henrik Johansson blev tvåa med en seger

Resultat

Resultat lopp 1

1:a Hjälmstorps Rune Henrik Johansson
2:a Take Memory Lars-Göran Johansson
3:a Côte d'Azur  David Källgren

Resultat lopp 2

1:a Tina-Lina Erland Sjöö
2:a Francks Gidjon Hans Franck
3:a Golden Kick Back Per-Ingmar Persson

Resultat lopp 3

1:a Svenne Neon Erland Sjöö
2:a Janita 5 år Lars-Göran Johansson
3:a HP Winner Peter Johansson

 

Startlistor

Lopp 1

Nollade hästar START 11:30 

1 Puketorps ME 2 år 0 kr Hans Franck

2 Puketorps Maskros 3 år 0 kr Moa Andersson

3 Take Memory 3 år 0 kr Lars-Göran Johansson

4 Hjälmstorps Rune 3 år 0 kr Henrik Johansson

5 Darius Dante 4 år 0 kr Åsa Elofsson

6 Kalle Neon 6 år 0 kr Erland Sjöö

7 Côte d'Azur 3 år 0 kr David Källgren

 

Lopp 2

1 kr - 30 000 START 12:00

1 Stora Hökhult 2 år 2 100 kr Lars-Göran Johansson

2 Puketorps Cocki 5 år 4 000 kr Moa Andersson

3 Puketorps Zilla 3 år 4 700 kr Åsa Elofsson

4 Okobaloz 3 år 5 600 kr Ronny Pettersson

5 Bonica Hörda 8 år 6 000 kr Per-Ingmar Persson

6 Golden Kick Back 4 år 7 700 kr Kjell Sethman

7 Francks Gidjon 3 år 15 000 kr Hans Franck

8 Tina-Lina 4 år 28 350 kr Erland Sjöö

 

Lopp 3

30 000 -> START 12:30

20 meters tillägg vid 150 000 kr

 

1 Erro Neon 7 år 50 350 kr Hans Franck

2 Svenne Neon 8 år 75 400 kr Erland Sjöö

3 Janita 5 år 102 300 kr Lars-Göran Johansson

4 HP Winner 7 år 230 000 kr Peter Johansson

5 Rydens Delano 12 år 251 700 kr Henrik Johansson

 

 
Dela artikeln:
2019-05-22 10:47:57

Lycka till i helgen!

VAGGERYDSTRAVET Worth a Lot startar i Diamantsto-finalen på Solvalla under Elitloppshlegen-Lycka till!

2019-05-20 18:57:52

Hemmaseger till Olga och Sara!

VAGGERYDSTRAVET Sara Brodin tog en hemmaseger med sin häst Olga Utca och dubbelseger till Peter Untersteiner!

2019-05-19

Dags igen för söndagstrav - 19 maj

VAGGERYDSTRAVET Välkommen på trav - fri entré, gratis program - Första start kl 14:00 - Välkommen!

2019-05-18

Nu önskar vi lycka till igen!

VAGGERYDSTRAVET RESULTAT: Snabb öppning och Speedy fick tyvärr en galopp och slutade oplacerad.

2019-05-05 16:28:46

Dubbelt Bergh m.fl.!

VAGGERYDSTRAVET I dag var det de erfarna kuskarnas dag, dubbel till Robert Bergh, Kim Eriksson och Peter Untersteiner!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 4:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Åby 22:e maj 2019
Lopp 2 TETON YORK (1)
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 5 PELL INN (4)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 9 KIARA SÅNNA (6)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Örebro 22:e maj 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE (6)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 LINDA SÅNNA (8)
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Lopp 7 WHISKY AKEMA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 23:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS COOPER (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 PARFYM ALO (12)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 CONWAY STREAMLINE (1)
Adolfsson Sofia (Svensson Claes)
Lopp 6 FELIX V.M. (1)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 11 CALVADOS AKEMA (3)
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Kalmar 23:e maj 2019
Lopp 9 CHIP DREAM (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Solvalla 24:e maj 2019
Lopp 2 JETSTREAM RAPIDA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 7 M.B.S.PRETTY GIRL (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 GOLDEN GUARD (7)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Solvalla 25:e maj 2019
Lopp 6 WORTH A LOT (1)
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Halmstad 27:e maj 2019
Lopp 5 LIMUS EFFI (6)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lindesberg 27:e maj 2019
Lopp 8 EAJA COMPOSITE (10)
Nimczyk Michael (Hellstedt Jan)
Resultat
Åby 22:e maj 2019
Lopp 2 TETON YORK, 3:a
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 5 PELL INN, oplac.
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 9 KIARA SÅNNA, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Örebro 22:e maj 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE, oplac.
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 LINDA SÅNNA, 4:a
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Lopp 7 WHISKY AKEMA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Jägersro 21:e maj 2019
Lopp 9 WISS ZORNITA, oplac.
Ericsson Sofie (Svensson Lennart)
Lopp 9 KIRBY SÅNNA, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Mantorp 20:e maj 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT), oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 ELLE VILD, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN, oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 JOY FOR US, oplac.
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 8 PICASSO TILLY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 11 HULTS INGELA, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 LYSSUM, 5:a
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 11 LADY ISABELL, 7:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 13 CHEAP THRILLS, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Vaggeryd 19:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 LISTAS ICE GLIDE, 7:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 2 VÄSTERBO QUADRIGA, oplac.
Andersson Moa (Andersson Christer)
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, 6:a
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 PUKETORP TINALINA, oplac.
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, oplac.
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 AOWA L.G., 4:a
Persson Stefan (Brostorp Johanna)
Lopp 4 OKOBALOZ, 7:a
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 5 DWIGHT GARBO
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 TURBOLENNA, 6:a
Luperini Fausto (Bolin Andersson Ann)
Lopp 6 OLGA UTCA, 1:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 7 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 TETON YORK, 3:a
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 9 FINGERSPRINT, 5:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 13 WISS XANTOS, oplac.
Almsgård Julia (Lindvall Marie)
Gävle 18:e maj 2019
Lopp 10 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Kalmar 17:e maj 2019
Lopp 2 DREAM IN MATCHTOWN, 3:a
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 8 PIM PIM JOLI, oplac.
Johansson Henrik (Blomqvist Jonathan)
Åby 16:e maj 2019
Lopp 5 EKEBO CAF, d
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 OVERLORD, 5:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se