Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
2017-09-19

Inbjudan till klubbmästerskap

B-TRÄNARE Söndagen 15 oktober, första start 11:30 - Med amerikansk anmälan efter insprungna pengar - Välkommen med din anmälan senast 9 oktober!

2017-09-15

Islandshästarna tävlar på lördag 16 september

VAGGERYDSTRAVET Under lördagen deltar ett tjugotal ekipage på Islandshästföreningen Bjargs tävling - Välkommen!

2017-09-11

Smålandsmästare och Banchampion 2017

VAGGERYDSTRAVET Kim Eriksson tog årets tionde seger i årets finaste lopp, Smålandsmästaren, och blev också årets Banchampion!

2017-09-04

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren!

VAGGERYDSTRAVET Söndagen 10 september är det årets sista tävlingsdag och vi kör både Smålandsmästaren och andra roliga lopp, samt lite extra för barnen med hoppborg och ponnyridning! Ponnykampen och Lilla Smålandsmästaren börjar 13:20 - första totostart 14:00 - Välkomna!

2017-09-02 14:27:41

Solsken och regn idag på ponnytravet

PONNYTRAV Hemmaseger i dag för Moa Andersson och Granös Tusensköna - Grattis!

2017-08-30

Ponnytrav på lördag!

PONNYTRAV På lördag är det tävling för ponnytravarna, 14 lopp och hundratio ponnys - Välkommen till första start kl 12.00!

2017-08-27 20:55:47

Tre hemmasegrar på breddagen

VAGGERYDSTRAVET David Källgren vann med Käck Mi som tränas av Helen Midler, dessutom segrade även hemmahästarna Jaffa Maxim och Clay Composite!

2017-08-24 21:27:24

Ponnykampen på Vaggerydstravet

PONNYTRAV 10 September 

2017-08-24 20:47:13

KLUBBTÄVLING

PONNYTRAV Lördag 30 september 2017

2017-08-22

Trav på lördag 26 augusti

VAGGERYDSTRAVET Breddloppsdag - första start kl 11:10 -Välkommen!

2017-08-16

Härlig sensommardag på travet!

VAGGERYDSTRAVET Idag stämde uttrycket "Ge aldrig upp hoppet" -  Atlantic Breeze, gjorde sitt livs första start som 10-åring och vann! 

2017-08-09

Lunchtrav på tisdag 15 augusti

VAGGERYDSTRAVET Fri entré! Första start kl 12:20 - Väkommen!

2017-08-07

Kevin knaprar in!

VAGGERYDSTRAVET Kevin fixade två segrar och en tredjeplats, så nu hettar det till rejält i championstriden inför de avslutande dagarna - nästa tävlingsdag 15 augusti!

2017-08-03

Höstens kurser i travskolan

TRAVSKOLAN Välkommen att anmäla dig till några av höstens kurser på travskolan! Vi kör igång v33 - Välkommen!

2017-07-31 15:43:18

Breddloppsdag på söndag 6 augusti

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 11:10 -  Fri entré och gratis program - Välkommen!

2017-07-27

Hemmaseger vid onsdagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Wiss Zornita, tränad av Lennart Svensson och körd av Mikael J Andersson tog dagens hemmaseger - Grattis!

2017-07-20

Lunchtrav 26 juli

VAGGERYDSTRAVET Lunchtrav! Första start kl 12:20 - Fri entré - Välkommen!

2017-07-13

Kim Eriksson leder championligan

VAGGERYDSTRAVET Hela sex segrar har Kim Eriksson nu på Vaggeryd i år - chans på banchampionatet?

2017-07-06

Lunchtrav på onsdag 12 juli

VAGGERYDSTRAVET Första start är kl 12:20, fri entré och gratis program - Välkomna!

2017-07-05

Körtävling i helgen

VAGGERYDSTRAVET Fredag till söndag anordnar Jönköpings Läns Kusksällskap körtävlingar på banan - Välkommen!

Hemmahästar
till start
Åby 21:e september 2017
Lopp 2 Olga Utca (5)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 4 Leave a Message (US) (3)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Quantum Donado (5)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Rydens Molly (3)
Maxime Marais (Arne Rydén)
Lopp 6 Lady Isabell (11)
Peter Ingves (Sara Brodin)
Lopp 7 Ekebo Lover (6)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Ekebo Easy (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Okobaloz (7)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Örebro 21:e september 2017
Lopp 5 Al's Sugarstar (5)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Kalmar 22:e september 2017
Lopp 1 Ågårds Julius (2)
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 10 Divino (7)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 11 Rita de Castella (4)
David Källgren (David Källgren)
Lopp 11 Timo Sisu (12)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Solvalla 22:e september 2017
Lopp 9 Quantum Nikita (9)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Färjestad 23:e september 2017
Lopp 5 Speedy Foxy Vicane (2)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Halmstad 25:e september 2017
Lopp 1 Jardin (4)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Niveau (7)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 4 Worth a Lot (8)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Cote d'Azur (11)
Stefan Persson (Fredrik Larsson)
Lopp 6 Francks Gidjon (6)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 6 Wiss Zornita (7)
Stefan Persson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Crispi's Memory (1)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 8 Sure Broline (7)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Mantorp 25:e september 2017
Lopp 2 Wandel Saar (14)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 3 Jaffa Maxim (1)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 3 Käck Mi (8)
Kim Eriksson (Helen Midler)
Lopp 6 Speedy Jay Vicane (10)
Claes Svensson (David Källgren)
Lopp 8 Felix V.M. (9)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Resultat
Axevalla 19:e september 2017
Lopp 1 Minttu Akema, 8:a
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 1 Turbolenna, 3:a
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Lopp 2 Jägermeister Akema, 3:a
Jenny Malmqvist (Claes Svensson)
Lopp 3 Golden Kick Back, 0:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 3 Woop'sididitagain, 6:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 3 Crazy Beautiful, 3:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 3 Sure Broline, 8:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 4 Linda Sånna, 2:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Kirby Sånna, 5:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Breezer, 6:a
Anton Knutsson (Björn Trulsson)
Lopp 9 Holy Heart, 5:a
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 9 Rydens Figo
Rune Petersson (Rune Petersson)
Jägersro 19:e september 2017
Lopp 4 Quantum Tanqueray, 6:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 9 Wiss Very Nice, 3:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Halmstad 18:e september 2017
Lopp 2 Pim Pim Joli, 6:a
Peter Ingves (Jonathan Blomqvist)
Lopp 4 Asterix Hornline
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 8 Elle Joli, d
Peter Ingves (Jonathan Blomqvist)
Lopp 11 Conrads Gerd, 3:a
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Mantorp 16:e september 2017
Lopp 2 Ågårds Julius, 4:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 3 Whisky Akema, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 3 Joy for Us, 3:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 4 Quantum Gliding, 7:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Symphonic Lincoln, 0:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Baja Rosa Akema, 5:a
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 10 Käck Mi, 6:a
Claes Svensson (Helen Midler)
Solvalla 15:e september 2017
Lopp 8 Wiss Zornita, 7:a
Kaj Widell (Lennart Svensson)
Lopp 10 Prestige V.G., 5:a
Moa Andersson (Moa Andersson)
Åby 14:e september 2017
Lopp 10 Francks Gidjon, 0:a
Stefan Söderkvist (Hans Franck)
Örebro 14:e september 2017
Lopp 2 Symphonic Irja, 3:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 3 Triton Hall, 7:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Somekindasurprise, 0:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 10 Clay Composite, d
Kenneth Haugstad (Jan Hellstedt)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2017 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se