Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Årspremiär på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-04-16

Lördag 21 april öppnar vi säsongen med en breddloppsdag, V5, V4 och V3 är streckspelen - Första start kl 11:10 - Välkommen till säsongen 2018!

Vintern har varit envis här i Småland, men årspremiären på Vaggeryds Travbana är ett säkert vårtecken!

I år har vi 12 tävlingsdagar plus två ponnydagar framför oss.

Vi inleder säsongen med en breddloppsdag, men redan nästa söndag kör vi en Grand Slam 75! Säsongens höjdpunkt är ju förstås V86 den 13 juni, men vi har flera trevliga tävlingsdagar framför oss med t.ex. kvällstävlingar 30 juni och Smålandsmästaren 23 september.

Idag är det ovissa och spelvänliga lopp och bra med anmälningar och vi hälsar alla proffs och amatörer välkomna till årets tävlingar.

Speciellt roligt är det att presentera Brolines B-tränarserie för licensinnehavare på Vaggerydstravet. Serien sträcker sig över hela året och den vinstrikaste B-tränaren vinner en levandefölavgift till valfri hingst uppstallad på Brolines stuteri 2019.

Välkommen och lycka till önskar styrelsen för Jönköping-Vaggeryds Travsällskap all publik och aktiva idag och till hela säsongen!

 

Första start kl 11:10

Vägbeskrivning till Vaggerydstravet

 

Programmet»



Dela artikeln:
2018-04-06 16:26:15

Fredagen 13 april är rundbanan stängd!

VAGGERYDSTRAVET Banan är helt stäng hela dagen för justering, nytt grus och nya banmarkeringar - rakbanan är öppen!

2018-03-21

Körläger med Camilla Hecht

TRAVSKOLAN Inbjudan till Körläger 13-15 april - anmälan senast 5 april - Välkommen!

2018-03-08 13:02:05

Utbildningslopp på söndagar

VAGGERYDSTRAVET Banan är stängd för övrig träning under loppet men alla är välkommna att vara med och volta, start och köra med i gruppen - Obs! Anmälan krävs

2018-03-07

Kallelse till årsmöte

VAGGERYDSTRAVET Jönköping-Vaggeryds Travsällskap kallar till årsmöte onsdagen 11 april kl 18:30 i stallcaféterian - Välkommen!

2018-03-06

Årsmöte B-tränarföreningen

B-TRÄNARE Söndagen 25 mars 2018 kl 13:00 i stallcaféterian - vi bjuder på förtäring - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V5
Datum: Lördag 21:e April
Första start: 11:10
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 20:e april 2018
Lopp 4 Love for Life (9)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Herakles (3)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Camp Nou (3)
Oscar Ginman (Kent Knutsson)
Lopp 6 Go de Luxe (6)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Vaggeryd 21:e april 2018
Lopp 1 Symphonic Lincoln (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Okobaloz (2)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Cote d'Azur (4)
Henriette Larsen (Fredrik Larsson)
Lopp 2 Crispi's Memory (5)
David Källgren (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Quantum Tic Tac (7)
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 2 Yoda Brick (10)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Ekebo Lover (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 5 Conrads Gerd (4)
Niclas Benzon (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Prestige V.G. (12)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Lindsey Sånna (3)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Ellami Pride (3)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 7 Olga Utca (4)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 7 Stora Hökhult (6)
Henrik Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Minttu Akema (10)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Quantum Amaretto (4)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 8 Sure Broline (6)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Ava Å. (2)
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Lopp 9 Mint Sånna (3)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Worth a Lot (5)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Limus Effi (9)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Örebro 22:e april 2018
Lopp 5 Whisky Akema (8)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 24:e april 2018
Lopp 2 Charley Boorman (7)
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 6 Timo Sisu (4)
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 6 Niveau (12)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Turbolenna (3)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Resultat
Axevalla 19:e april 2018
Lopp 1 Speedy Desideria, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Only Teardrops, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Ceylon Dream, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Asterix Hornline, 4:a
Mikael J Andersson (Peter Johansson)
Lopp 9 Conway Streamline, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 19:e april 2018
Lopp 2 Wiss Zornita, 4:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Solvalla 18:e april 2018
Lopp 5 Lindsey Sånna, 5:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 18:e april 2018
Lopp 9 Kiara Sånna, 3:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Google, 6:a
Thomas Uhrberg (Bernt Liljegren)
Eskilstuna 16:e april 2018
Lopp 9 Picasso Tilly, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 14:e april 2018
Lopp 1 Acolyte Hanover* (US), 4:a
Elinor Pettersson (Lennart Svensson)
Lopp 3 Al's Sugarstar, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Rydens Limoncello, 5:a
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 8 Day Composite, oplac.
Carl Johan Jepson (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Joy for Us, oplac.
Anders Zackrisson (Ronny Pettersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se