Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Re Doc med Preben Sövik

Hett, hett, hett...

VAGGERYDSTRAVET - 2018-07-26

Hästar och kuskar presterade dock fina lopp som vanligt - Preben Sövik blev dubbelsegrare, här med Re Doc!

Tiptoe
Absolute Speed
Geting Akema
Commendatore
Marjons Love
J.F.Sånna
Made No Fear

Det var antagligen sommarens varmaste dag och publik och aktiva svettades - hästar och kuskar presterades dock fina lopp som vanligt 

Dagen inleddes med ett lopp för de minsta, i A-ponnyloppet var det Maja Odder som ledde från start till mål med Emmeros Karisma.

I montéloppet var det inget snack om saken, Tiptoe med Sophia Jacobsen i sulkyn var bara bäst, trots tredubbla tillägg! I lopp två tog Mathias Alm dagens första seger med Marjons Love. seger nummer två kom i lopp fem där han vann med Commendatore

Vi fick se ytterligare en dubbelseger, det var Preben Sövik som körde Absolute Speed till seger i lopp 3 och därefter segrade med Re Doc i lopp 7. Geting Akema var först över mållinjen i lopp 4 och Stefan Wieselgren körde. Oscar Ginman vann med J.F.Sånna i lopp 6 och i lopp åtta segrade Torbjörn Simberg med Made no Fear.

Eftermiddagen avslutades med en riktig veteran, Olle Elfstrand, 77år, som vann med sin egna Dhori som tog första segern i karriären. Olle däremot tog sin 2.094e!! Imponerande!

V5an gav 5.385kr och V4 612kr

Nästa tävling är lunchtrav fredagen 3 augusti, kl 12:45 - Välkomna!


Resultat Travsport.se»

Resultat Ponnyloppet»


Dela artikeln:
2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

2018-08-25 13:47:34

Prova på-dagar på travskolan

TRAVSKOLAN Kom och prova på hur det är att gå på travskola eller rida monté eller köra stor travhäst- löpande lördagar och söndagar under hösten - Välkommen!

2018-08-25 12:48:34

Resultat ponnytrav

PONNYTRAV En välfylld ponnydag med 14 lopp - Grattis alla segrere och tack till alla duktiga kuskar och ponnysar!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V4
Datum: Söndag 23:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Vaggeryd 23:e september 2018
Lopp 1 Breezer (2)
Roger Pettersson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Käck Mi (3)
Claes Svensson (Helen Midler)
Lopp 2 Limus Effi (5)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 3 Aowa L.G. (4)
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 3 Worth a Lot (9)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Minttu Akema (7)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Clay Composite (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Lindsey Sånna (6)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Wiss Very Nice (11)
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 8 Cleo de Castella (5)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Francks Cooper (7)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 8 Francks de Soto (10)
Peter Ingves (Hans Franck)
Lopp 9 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Marta Easy (4)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 9 Okobaloz (15)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Halmstad 24:e september 2018
Lopp 1 Quitebeauty (8)
Benny Christensen (Sandra Seiholm)
Lopp 2 Rydens Molly (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 4 Turbolenna (3)
Thomas Uhrberg (Ann Bolin Andersson)
Lopp 4 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Lady Isabell (12)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 5 Speedy Jay Vicane (9)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 6 Natosi Goj (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (8)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 7 Rydens Limoncello (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 7 Herakles (6)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Niveau (9)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Axevalla 25:e september 2018
Lopp 2 Crispi's Memory (8)
Rickard Svanstedt (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Jaffa Maxim (2)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 6 Vivaldi (6)
Carl Johan Jepson (Åsa Brose)
Åby 26:e september 2018
Lopp 7 Whisky Akema (8)
Sofia Adolfsson (Claes Svensson)
Lopp 8 Pim Pim Joli (9)
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Resultat
Färjestad 22:e september 2018
Lopp 4 Olga Utca, 2:a
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Jägersro 19:e september 2018
Lopp 6 Speedy Foxy Vicane, oplac.
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Axevalla 17:e september 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, d
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Puketorp Tinalina, 3:a
Linda Furåker (Jouni Petäjäjärvi)
Lopp 2 Wiss Zornita, 8:a
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 3 Ekebo Lover, 1:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 6 Crispi's Memory, 6:a
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 6 Wiss Very Nice, 7:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 9 Woop'sididitagain, 8:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se