Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: David Källgren
Speedy Foxy Vicane efter seger på V75

Hon gjorde det igen!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-11-11 16:00

Speedy Foxy Vicane tog andra raka V75-segern på Eskilstuna -Grattis!

Speedy Foxy Vicane gjorde det igen, hon tog ytterligare en V75-seger på Eskilstuna på lördagen! 

Kim Eriksson öppnade snabbt och körde till ledning, men släppte sen till Disco Volante och låg kvar i vinnarhålet till upploppet där det löste sig perfekt. För när luckan kom sa det bara smack, sen var Foxy förbi och först i mål!

Vi gratulerar David Källgren, som tränar Speedy Foxy Vicane, till en fantastisk häst och en snygg matchning. David hade också god hjälp av sin dotter Isabelle som hjälpte till med Speedy Foxy under tävlingsdagen. David skickar också ett extra tack till Henrik Johansson som lånat ut sin jänkarvagn de senaste starterna.

Se vinnarbild på ATG Instagram»

 

Claes Svensson blev 5a med Whisky Akema och tog en sjundeplats med Conway Streamline.

 

Dela artikeln:
2018-12-12 16:39:21

Jul och nyårstider

VAGGERYDSTRAVET Öppettdier på banan under jul- och nyårshelgerna

2018-11-28 10:17:19

Grattis igen, Speedy Foxy Vicane!

VAGGERYDSTRAVET Årets tredje V75-seger kom på Jägersro 1 dec - Grattis!

2018-11-28

Nu kör vi igen på V75!

VAGGERYDSTRAVET På lördag 1 dec startar Olga Utca och Speedy Foxy Vicane på V75 på Jägersro - Lycka till!

2018-11-23 09:57:03

Tre Vaggerydshästar på V75 i helgen

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane och Olga Utca startar i Solvallas V75-finaler på lördag och Natosi Goj på Örebro på söndag - Lycka till David, Sara och Jan!

2018-11-16

Björn Andersson in memorian

VAGGERYDSTRAVET Under höstmötet den 14 november nåddes vi av beskedet att Björn Andersson avlidit efter en tids sjukdom

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Örebro 16:e december 2018
Lopp 4 Eaja Composite (1)
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Eskilstuna 17:e december 2018
Lopp 7 Day Composite (3)
Per Lennartsson (Jan Hellstedt)
Kalmar 17:e december 2018
Lopp 1 Moon's Oki Doki (1)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 1 Go de Luxe (4)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Symphonic Lincoln (5)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Jägersro 18:e december 2018
Lopp 4 Speedy Jay Vicane (8)
David Källgren (David Källgren)
Resultat
Mantorp 13:e december 2018
Lopp 1 Joy for Us, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 3 Golden Kick Back, oplac.
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Okobaloz, d
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 4 Staro Juventus, oplac.
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 5 Talija Bi (IT), oplac.
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 6 Lyssum, 2:a
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 9 Quitebeauty, 6:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Åby 13:e december 2018
Lopp 1 Francks Cooper, oplac.
Carl Johan Jepson (Hans Franck)
Lopp 1 Easy Copi, 6:a
Peter Untersteiner (Åsa Brose)
Lopp 3 Francks Gidjon, oplac.
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 3 Woop'sididitagain
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 4 Rydens Limoncello, oplac.
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 5 Rydens Molly, oplac.
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 6 Conway Streamline, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Neo Sånna, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 12:e december 2018
Lopp 8 Speedy Foxy Vicane, 1:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Axevalla 11:e december 2018
Lopp 1 Hults Ingela, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Jardin, 3:a
Peter Untersteiner (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Jaffa Maxim, oplac.
Mikael J Andersson (Anders Berglund)
Lopp 5 Baja Rosa Akema, 7:a
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 6 Massive Turnover
Peter Johansson (Peter Johansson)
Lopp 7 Dance Streamline, 6:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Crispi's Memory, oplac.
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Cheraton, 2:a
Sofia Adolfsson (Nathalie Engman)
Lopp 9 Carlossatisfaction, 4:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Färjestad 10:e december 2018
Lopp 3 Mint Sånna, oplac.
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Speedy Jay Vicane, oplac.
Kim Eriksson (David Källgren)
Lopp 9 Ready K.K.Hall, d
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Halmstad 10:e december 2018
Lopp 8 Darius Dante, 6:a
Peter Untersteiner (Erland Sjöö)
Eskilstuna 8:e december 2018
Lopp 5 Billy Boy Brizard, 2:a
Emilia Leo (Claes Svensson)
Lopp 6 Cash Alo, 1:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se