Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Conway Sreamline

Kylig start på årets tävlingar!

VAGGERYDSTRAVET - 2019-04-13 19:37

Men två hemmasegrar värmde - Grattis till Asterix Hornline och Conway Streamline!

Asterix Hornline
Bambi A.F.
X.L.Bygg Palema
Ecupos Ahla
Tango Real
Barbaresco V.W.
Loquito Star
Mac Millan

En liten tapper skara huttrade i nordanvinden idag! Men ändå känns det som ett vårtecken att alla aktiva, funktionärer och publik samlades i år igen!

Dagen inleddes med seger för X.L.Bygg Palema körd av Petter Engblom Petter och tränad av Per Hedberg. Därefter var det dags för Jörgen Åsén att vinna med sin egetränade Bambi A.F.

Jan Hansen körde Barbareco V.W. åt Lars Brindeborg till seger i tredje loppet och sen var det dags för dagens första hemmaseger med Asterix Hornline. Peter Johansson både tränar och körde idag.

Christian Fiore körde två lopp idag åt Laura Myllymaa och segrade i båda! I lopp fem med Oquito Star och i lopp åtta med Tango Real.

I montéloppet var det Tova Bengtsson som red till seger med Ecupos Ahla, tränad av Magnus Fagerberg och i lopp sju vann Anders Källberg med D'Amore

I dagens sista lopp blev det hemmaseger igen och det var Jonathan Bardun som körde Conway Straemline åt pappa Claes Svensson. Jonatan hade förövrigt en bra dag på jobbet med en seger (karriärens första) en andra- och två tredjeplatser.

Tävlingarna avslutades av ett ponnylopp som vanns av William Liljegren och Mac Millan.

V4:an gav 490kr och V:5an fina 17.605 kr

Välkommen åter 28 april, kl 13:45

 

Resultat travsport.se»

Resultat ponny»

Dela artikeln:
2020-05-31 10:44:08

Fin andraplats i STL-final

VAGGERYDSTRAVET Grattis Claes Svensson och King of Everything till andraplats i Klass I-finalen!

2020-05-27

Inbjudan till alla montéryttare!

VAGGERYDSTRAVET Den 27 juni på Vaggeryds lördagskväll-tävling bjuder vi in dig som har licens för att både rida och köra att delta i en dubbelkamp! 

2020-05-24 12:19:49

Regnigt idag på Vaggeryd

VAGGERYDSTRAVET Men många glada vinnare, tex Joakim Granlund med Thin Lizzy - Grattis!

2020-05-19

Breddloppsdag 24 maj

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 11:10 - tyvärr kan vi inte släppa in någon publik denna gång heller!

2020-05-17 15:43:27

Kylig eftermiddag på travet

VAGGERYDSTRAVET Dubbelseger till Jan Henriksson med Ingrid Bengtssons hästar Syria Då och Enorm Då - Grattis

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Onsdag 10:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Mantorp 1:a juni 2020
Lopp 4 EASY COPI (4)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 4 PIM PIM JOLI (6)
Svensson Claes (Blomqvist Jonathan)
Lopp 5 FREE FALLIN L.C. (1)
Cracchiolo Christian (Lidh Liselott)
Lopp 7 UNTAMED (4)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 7 MINTTU AKEMA (11)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 TOPAZ FACE (12)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN (3)
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Axevalla 2:e juni 2020
Lopp 10 EKEBO EASY (6)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Jägersro 2:e juni 2020
Lopp 1 GULLABO DÄCK BLING (8)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 7 MAKE IT SPLIT (12)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Åby 4:e juni 2020
Lopp 3 TETON SWEET LINDY (8)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 10 FRANCKS GIDJON (3)
Untersteiner Peter (Franck Hans)
Kalmar 6:e juni 2020
Lopp 1 LISTAS ICE GLIDE (8)
Knutsson Anton (Berg Björn)
Lopp 2 DON'T BE SO SHY (5)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 3 DRAFT ONE (9)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 4 WHISKY AKEMA (5)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 OLGA UTCA (10)
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 7 MOON'S OKI DOKI (5)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 8 EPIC VICTORY (1)
Svensson Åsa (Källgren David)
Lindesberg 6:e juni 2020
Lopp 2 TETON BRITANNICA (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 7 FAJM COMPOSITE (6)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Axevalla 7:e juni 2020
Lopp 1 SIMSON SAAR (10)
Pettersson Roger (Berglund Anders)
Lopp 3 TURBOLENNA (6)
Oscarsson Jennifer L (Bolin Andersson Ann)
Lopp 5 TETON MISS ANNIE (12)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 INSPECTOR SAAR (4)
Pettersson Roger (Berglund Anders)
Resultat
Mantorp 1:a juni 2020
Lopp 4 PIM PIM JOLI, oplac.
Svensson Claes (Blomqvist Jonathan)
Lopp 4 EASY COPI, 3:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 5 FREE FALLIN L.C., oplac.
Cracchiolo Christian (Lidh Liselott)
Lopp 7 UNTAMED, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 7 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 TOPAZ FACE, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN, 5:a
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Solvalla 30:e maj 2020
Lopp 8 WORTH A LOT, oplac.
Kolgjini Adrian (Luperini Fausto)
Lopp 9 KING OF EVERYTHING, 2:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Halmstad 28:e maj 2020
Lopp 2 LINDA SÅNNA, 1:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 2 JETSTREAM RAPIDA, 2:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 THAT'S IT, 6:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 TETON GAME OF WAR, 8:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 27:e maj 2020
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO, oplac.
Svensson Lennart (Franck Hans)
Lopp 2 HERAKLES, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 UFO JET (IT), 7:a
Källgren David (Källgren David)
Örebro 27:e maj 2020
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, d
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Axevalla 26:e maj 2020
Lopp 3 DON'T BE SO SHY, 8:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 BAJA ROSA AKEMA, 5:a
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 7 OLYMPIC BLUE CHIP (US), 2:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Färjestad 25:e maj 2020
Lopp 8 SYMPHONIC IDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 GOLDEN GUARD, 2:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 MINT SÅNNA, 6:a
Djuse Magnus A (Hellstedt Jan)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se