Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Lite info om rutiner

VAGGERYDSTRAVET - 2018-07-09 20:24

Angående boxar, träningstider, tävlingar och boxrengörning

Under tävlingssäsongen från mitten på april till mitten av september (alltså knappa 5 månader) ska i stort sett hela anläggningen på 135 boxar användas till 16 tillfällen. Det innebär att 135 boxar ska tömmas, skrubbas, spånas, desinficeras och plomberas ungefär var 10 dag.

Vi hoppas de flesta inser att detta inte går att sköta manuellt med skottkärra och skyffel… Därför har vi en kille som tömmer boxarna med traktor och därefter gör vi själva resten, alltså skrubbar, spånar, desinficerar och plomberar.

Vi försöker planera så att det ska inskränka så lite som möjligt på träningstillfällen och att man ska kunna stå i sin egen box.

Men personalen måste ju också få arbeta så rationellt som möjligt och ha lite framförhållning då det är andra saker som också ska göras inför tävlingarna. Vi försöker också informera på hemsidan och Facebook om vad som gäller inför varje tävling.

Så vi som jobbar här och sliter med detta tunga jobbet i hettan hoppas på lite förståelse, även om vi gör fel ibland och ställer till det för någon!

 

• Så, om ”din” box är tömd men inte stängd och plomberad – varsågod och använd, hämta lite spån och lägg in. Eller använd en box E-stallet, vi försöker lämna dem till sist.

• Om ”din” box är plomberad – varsågod och använd en annan box, ofta lämnar vi E-stallet till sist.

• Om alla boxar på anläggningen är plomberade – för det mesta går det bra att träna ändå, du kan sela ut i en duschspilta eller stallgång (gör bara rent efter dig)

När det är tävlingar som infaller på ordinarie dagar med banskötsel så försöker vi kompensera detta bortfall av träningstillfällen så mycket det går med extra öppet.

Så läs i kalendern vad som gäller och välkommen!

 

 

Dela artikeln:
2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

2018-08-25 13:47:34

Prova på-dagar på travskolan

TRAVSKOLAN Kom och prova på hur det är att gå på travskola eller rida monté eller köra stor travhäst- löpande lördagar och söndagar under hösten - Välkommen!

2018-08-25 12:48:34

Resultat ponnytrav

PONNYTRAV En välfylld ponnydag med 14 lopp - Grattis alla segrere och tack till alla duktiga kuskar och ponnysar!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V4
Datum: Söndag 23:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Vaggeryd 23:e september 2018
Lopp 1 Breezer (2)
Roger Pettersson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Käck Mi (3)
Claes Svensson (Helen Midler)
Lopp 2 Limus Effi (5)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 3 Aowa L.G. (4)
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 3 Worth a Lot (9)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Minttu Akema (7)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Clay Composite (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Lindsey Sånna (6)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Wiss Very Nice (11)
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 8 Cleo de Castella (5)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Francks Cooper (7)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 8 Francks de Soto (10)
Peter Ingves (Hans Franck)
Lopp 9 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Marta Easy (4)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 9 Okobaloz (15)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Halmstad 24:e september 2018
Lopp 1 Quitebeauty (8)
Benny Christensen (Sandra Seiholm)
Lopp 2 Rydens Molly (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 4 Turbolenna (3)
Thomas Uhrberg (Ann Bolin Andersson)
Lopp 4 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Lady Isabell (12)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 5 Speedy Jay Vicane (9)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 6 Natosi Goj (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (8)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 7 Rydens Limoncello (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 7 Herakles (6)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Niveau (9)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Axevalla 25:e september 2018
Lopp 2 Crispi's Memory (8)
Rickard Svanstedt (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Jaffa Maxim (2)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 6 Vivaldi (6)
Carl Johan Jepson (Åsa Brose)
Åby 26:e september 2018
Lopp 7 Whisky Akema (8)
Sofia Adolfsson (Claes Svensson)
Lopp 8 Pim Pim Joli (9)
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Resultat
Färjestad 22:e september 2018
Lopp 4 Olga Utca, 2:a
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Jägersro 19:e september 2018
Lopp 6 Speedy Foxy Vicane, oplac.
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Axevalla 17:e september 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, d
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Puketorp Tinalina, 3:a
Linda Furåker (Jouni Petäjäjärvi)
Lopp 2 Wiss Zornita, 8:a
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 3 Ekebo Lover, 1:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 6 Crispi's Memory, 6:a
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 6 Wiss Very Nice, 7:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 9 Woop'sididitagain, 8:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se