Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA FOTO
Kirby Sånna med Jan Hellstedt

Solig och trivsam breddloppsdag!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-05-21

Debutsegrar och dubbelsegrar, vinster för både hemmatränare och norska gäster - precis som en breddloppsdag ska vara! 

Dagen inleddes med hemmaseger för Dream Derby, körd av Fredrik Larsson och tränad av Jan Hellstedt. Jan tog ytterligare en tränarseger i lopp 8, med Kirby Sånna och denna gång körde han själv.

Dubbelseger blev det också för Tommy Karlstedt som vann en överlägsen seger med favoriten Panzarotti i lopp 3 och en nästan lika överlägsen seger med Callypygian i lopp 10. Panzarotti tränas av Camilla Jonasson.

I lopp två segrade Jason Lane T.B. körd av Ales Pavcic och tränad av Ulf Josefsson som därmed tog sin första tränarseger! I lopp 4 var det Hans Crebas som körde sin egnetränade Baron Max till vinst. 

I lopp 5, som var montéloppet var det rutinerade Sofia Adolfsson som red Cinnamon Prince till en överlägsen seger, tränar gör Kennet L T Nilsson.

Lärlingen Joakim Granlund körde Tarzan Adri åt Laura Myllimaa och gjorde inga misstag utan satte dit favoriten i lopp 6.

I lopp 7 blev det dubbel segerpremiär, unge Jakob Asplund tog sin första seger och så gjorde även hans häst Kingen In Ima!

Vi hade långväga gäster också, norrmannen Kenneth Brenden gjorde inte resan förgäves utan vann lopp 9 med C.C.Dobilas (som tog sin första seger...)

Dagen avslutades med Alfa's Symphony med Jonny Stjernström i sulkyn, tränar gör Per K Eriksson.

V4 gav 1222 kronor och V5 1979 kr

 

Nästa tävlingsdag är V86 den 13 juni, första start kl 18:30

Välkomna!

 

Resultat Svensk Travsport»

Dela artikeln:
2018-06-14

En härlig kväll trots mörka moln!

VAGGERYDSTRAVET Fredrik Persson tog hem Smålands Stayern - ingen hittade alla åtta vinnare, så det blir Jackpot på nästa onsdag!

2018-06-12

V86 onsdagen 13 juni

VAGGERYDSTRAVET Vilken kväll vi har framför oss! Kanonlopp och flera av Sveriges bästa kuskar och tränare är här! Välkommen - första start 18:30!  

2018-06-11

Arne Back frågar...

VAGGERYDSTRAVET - Peter H Sjöberg, talesman för stall Johan Untersteiner om kvällens chanser

2018-06-04

V86-dagen närmar sig!

VAGGERYDSTRAVET Välkommen till årets största tävlingsdag! 13 juni kl 18.30 kör vi V86 på Vaggeryd!

2018-06-01 10:25:22

Ändrade träningstider inför V86

VAGGERYDSTRAVET Inför V86 tävlingarna den 13 juni är det lite ändrade tider för träning, stallfik och banskötsel

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V65
Datum: Lördag 30:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Örebro 18:e juni 2018
Lopp 4 Divino (9)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Mantorp 21:e juni 2018
Lopp 3 Felix V.M. (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Kalmar 24:e juni 2018
Lopp 1 Joy for Us (9)
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 1 Yoggi Composite (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Hjälmstorps Rune (6)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 3 Okobaloz (11)
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 7 Whisky Akema (12)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Resultat
Halmstad 17:e juni 2018
Lopp 1 Ekebo Lover, oplac.
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 4 Go de Luxe, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Charley Boorman, 2:a
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 7 Big Deal, 2:a
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 10 Conrads Gerd, oplac.
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Lopp 10 Speedy Patricia, 2:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Axevalla 15:e juni 2018
Lopp 3 Crispi's Memory, oplac.
Mikael J Andersson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Rydens Limoncello, 2:a
Stefan Söderkvist (Arne Rydén)
Lopp 8 Pim Pim Joli, 5:a
Kim Eriksson (Jonathan Blomqvist)
Kalmar 15:e juni 2018
Lopp 6 Joy for Us, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 7 Symphonic Lincoln, 6:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Lopp 8 Ava Å., 3:a
Oscar Ginman (Jannike Almsgård)
Lopp 8 Limus Effi, 6:a
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lindesberg 15:e juni 2018
Lopp 6 Kirby Sånna
Micael Lindblom (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Draft One, 1:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 14:e juni 2018
Lopp 2 Olga Utca, 3:a
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 8 Worth a Lot, 4:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Marta Easy, oplac.
Mikael J Andersson (Bengt Petersson)
Vaggeryd 13:e juni 2018
Lopp 1 Moons Blåljus, 3:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 2 Pell Inn, 4:a
Peter Untersteiner (Göran Widegren)
Lopp 2 Dolph Composite, oplac.
Ulf Ohlsson (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Okobaloz, oplac.
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 5 Ceylon Dream, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Asterix Hornline, oplac.
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 7 Baja Rosa Akema, oplac.
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 8 Herakles, 7:a
Mikael J Andersson (Lennart Svensson)
Lopp 10 Al's Sugarstar, 7:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se