Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Tävlingsdagarna för 2020 är klara!

VAGGERYDSTRAVET - 2019-10-24

På Vaggeryds Travet kör vi 12 tävlingsdagar nästa år - Säsongen startar 18 april - Välkomna!

Välkomna till en ny säsong på Vaggerydstravet!

Vi kör igång den 18 april med en breddag. Vår största dag är kvällstravet onsdag den 10 juni då vi kör en tvåstjärning tävlingsdag med bl.a. vårt långlopp Smålandsstayern.

Även söndagen 3 maj och 2 augusti har vi två större tävlingsdagar, enstjärninga dagar med start ca 14:00

Säsongen avslutas som vanligt med våra storlopp Smålandsmästaren och Smålandsmästaren monté den 20 september.

Tävlingsdagar 2020

 

Dag

Ca starttid

Typ

ATGs huvudspelform denna dag 

APRIL lördag 18e  

11.00

Breddag

V5

MAJ söndag 3e

14.00

*

GS75

MAJ söndag 17e

14.00

 

V5

MAJ söndag 24e

11.00

Breddag

V5

JUNI onsdag 10e

18.00

**

V86

JUNI lördag 27e

18.00

 

V65

JULI tisdag 7e

12.00

Lunch

V4

JULI onsdag 22e

18.00

Breddag

V5

AUG söndag 2e

14.00

*

GS75

AUG tisdag 18e

12.00

Lunch

V4

SEPT söndag 13e

14.00

 

V5

SEPT söndag 20

14.00

 

V5

 

Observera att startiderna är ungefärliga

Tillkommer två ponnytravdagar som inte är fastställda än

Dela artikeln:
2019-11-07 12:43:47

Kallelse till höstmöte 2019

VAGGERYDSTRAVET Jönköping-Vaggeryds Travsällskap kallar sin medlemmar till höstmöte torsdagen 21 november kl 18:00 - Välkomna!

2019-11-02 14:47:06

Lycka till Worth a Lot!

VAGGERYDSTRAVET Worth a Lot startar på Solvalla i dag. 

2019-10-26 09:45:22

Lycka till Asterix Hornline

VAGGERYDSTRAVET Idag startar Asterix Hornline på Jägersro i försök till Silverdivisionen - Lycka till!

2019-10-21 18:51:06

Hästföretagardag – med tillfälle att påverka!

VAGGERYDSTRAVET Hästforum Småland & Blekinge bjuder in - Måndag 4 november kl 09:30-16:00 i caféterian på Vaggeryds Travbana

2019-10-15 13:23:59

Ljus i mökret!

VAGGERYDSTRAVET Stora saker på gång på Vaggeryds Travet! Under några veckor framåt pågår arbete med att sätta upp belysning runt banan.

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:00
Hemmahästar
till start
Färjestad 12:e november 2019
Lopp 2 HERAKLES (11)
Eriksson Kim (Svensson Lennart)
Solvalla 13:e november 2019
Lopp 3 MINT SÅNNA (12)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 9 LEE SÅNNA (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 14:e november 2019
Lopp 8 FRANCKS DE SOTO (1)
Ingves Peter (Franck Hans)
Axevalla 15:e november 2019
Lopp 1 TURBO POCA (5)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 5 O.M.GOGENTLE (8)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 6 DABKAS RAINBOWDASH (1)
Benzon Niclas (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 EKEBO CAF (3)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 NIVEAU (4)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 7 OLGA UTCA (10)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 8 FINGERSPRINT (7)
Knutsson Anton (Berg Björn)
Lopp 9 ELLAMI PRIDE (1)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Kalmar 15:e november 2019
Lopp 3 CARROTLOVER (7)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 3 KIRBY SÅNNA (10)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 5 LINDA SÅNNA (3)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 5 DAY COMPOSITE (7)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 7 DREAM DERBY (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 MINTTU AKEMA (10)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 MARTA EASY (11)
Johansson Henrik (Petersson Bengt)
Lopp 10 S.H.T.THORNOFROSES (5)
Elofsson Åsa (Elofsson Åsa)
Lopp 10 LIMUS EFFI (7)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Åby 16:e november 2019
Lopp 2 FREE FALLIN L.C. (1)
Fiore Salvatore (Lidh Liselott)
Lopp 3 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Resultat
Halmstad 11:e november 2019
Lopp 2 FRANCKS COOPER, oplac.
Johansson Håkan B (Franck Hans)
Lopp 9 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Ingves Peter (Hjelmrin Johnny)
Axevalla 9:e november 2019
Lopp 1 MAGGIESAARI, oplac.
Eklundh André (Berglund Anders)
Lopp 3 AOWA L.G., 1:a
Eklundh André (Brostorp Johanna)
Lopp 4 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 5 EASY COPI, oplac.
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Kalmar 8:e november 2019
Lopp 3 NEO SÅNNA
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 KING SIR KIR
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 JETSTREAM RAPIDA
Svensson Claes (Svensson Claes)
Wolvega 8:e november 2019
Lopp 3 SPEEDY FOXY VICANE
Eriksson Kim (Källgren David)
Örebro 7:e november 2019
Lopp 4 WHISKY AKEMA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 FELIX V.M., 4:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 6 HULTS INGELA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Solvalla 6:e november 2019
Lopp 3 NATOSI GOJ, 6:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se