Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Lilla Smålandsmästaren och Mini Smålandsmästaren

I Vaggeryd har vi två storlopp som är årligen återkommande. Det är Mini  Smålandsmästaren för A-ponny och Lilla Smålandsmästaren, ett autolopp för B-ponny, Loppen körs i samband med årets sista tävlingsdagar på Vaggeryds Travet.  

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2019

Delad seger - Julia Svensson med Alfred S. och Ekslätts Iceland med Linnea Olsson

Vinnare av Mini Smålandsmästaren 2019

Kazandra Ginman och Doggelito

 

 

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2018

Julia Jacobsson och Mormors Crépes

 

Vinnare av Mini Smålandsmästaren 2018

Isabell Källgren och Kryddgården Muskot

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2017

Alexandra Henriksson och Ronaldihno

 

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2016

Loppet kördes ej

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2015

Julia Jacobsson och Cascader

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2014

Evelina Jonsson och Tip Top

 

 

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2013

Justus Ingerstad och Tuffing

 

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2012

Rebecca Hjalmarsson och Kålmans Polly

 

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2011

Jesper Björling och Ruffe

 

Vinnare av Lilla Smålandsmästaren 2010

Laura Mattila och Tova IV

 

 

 

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:00
Hemmahästar
till start
Axevalla 28:e januari 2020
Lopp 2 KING OF EVERYTHING (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 WOOP'SIDIDITAGAIN (2)
Jakobsson Magnus (Petersson Rune)
Lopp 4 CARROTLOVER (11)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 ELLAMI PRIDE (3)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 10 EASY COPI (4)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Åby 29:e januari 2020
Lopp 4 STARO JUVENTUS (8)
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Solvalla 31:e januari 2020
Lopp 3 HERAKLES (3)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Åby 1:a februari 2020
Lopp 5 MADURAI (2)
Djuse Magnus A (Florin Mikael)
Kalmar 2:e februari 2020
Lopp 3 CASH ALO (2)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 OLGA UTCA (7)
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 10 RAGIA J.W. (IT) (7)
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Resultat
Axevalla 28:e januari 2020
Lopp 2 KING OF EVERYTHING, 2:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 WOOP'SIDIDITAGAIN, 4:a
Jakobsson Magnus (Petersson Rune)
Lopp 4 CARROTLOVER, 6:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 ELLAMI PRIDE, d
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 10 EASY COPI, 2:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Mantorp 27:e januari 2020
Lopp 2 TURBO POCA
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 3 GOLDEN BOWL, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Eskilstuna 25:e januari 2020
Lopp 1 DREAM IN MATCHTOWN, oplac.
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Örebro 24:e januari 2020
Lopp 4 NEO SÅNNA, 1:a
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Åby 23:e januari 2020
Lopp 4 FELLINI BOKO, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 SYMPHONIC IRJA
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 SYMPHONIC LINCOLN, 5:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Axevalla 21:e januari 2020
Lopp 2 PUKETORP TINALINA, 6:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 MARTA EASY, oplac.
Johansson Henrik (Petersson Bengt)
Lopp 5 CASH ALO, 5:a
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Lopp 9 ASTERIX HORNLINE, oplac.
Andersson Mikael J (Johansson Peter)
Lopp 9 FELIX V.M., 6:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se