Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: Malin
Allgunnens Bepop blev årets A-ponny

Höstmöte i ponnyklubben

PONNYTRAV - 2016-12-04

Gröt och skinka som vanligt och prisutdelningar!

Foto: Malin
Lillen blev årets B-ponny
Foto: Malin
Duktiga kakförsäljare
Foto: Malin
Tack till Ingrid

Enligt traditionen bjöds det på tomtegröt, glögg och skinksmörgås i det julpyntade stallfiket! Ingrid pysslar som vanligt om oss och fixar både med tomtar, gran och juleljus!

Helén berättade lite om vad som hände på representantskapsmötet i Stockholm och vad som är på gång inom ponnytravet.

Sen var det prisutdelning till klubbens duktiga kuskar och ponnys!

Kategori A-ponny
1:a Algunnens Bepop
2:a My Sweet Love
3:a Emmeros Elliot

Kategori A-ponnykusk
1:a Hilda Eskilsson 
2:a Ellen Svensson
3:a Julia Almsgård

Kategori B-ponny
1:a Lillen
2:a Pepino II
3:a Prizma

Kategori B-ponnykusk
1:a Ellen Svensson
2:a Ida Hellberg
3:a Jesper Ljungeskog

Segerrikaste alla banor
1:a Julia Almsgård
2:a Moa Andersson 
3:a Hilda Eskilsson

Moa har dessutom vunnit en plats på PonnyElitVeckan på Wången 2017. (Julia har redan deltagit två gånger, vilket är max)

Kakförsäljningstävlingen
1:a Hilda Eskilsson
2:a Ida Forsberg
3:a Ellen Svenssson 

Vi säger Grattis till alla och lycka till säsongen 2017!


Här finns alla resultat»


Dela artikeln:
2018-06-14

En härlig kväll trots mörka moln!

VAGGERYDSTRAVET Fredrik Persson tog hem Smålands Stayern - ingen hittade alla åtta vinnare, så det blir Jackpot på nästa onsdag!

2018-06-12

V86 onsdagen 13 juni

VAGGERYDSTRAVET Vilken kväll vi har framför oss! Kanonlopp och flera av Sveriges bästa kuskar och tränare är här! Välkommen - första start 18:30!  

2018-06-11

Arne Back frågar...

VAGGERYDSTRAVET - Peter H Sjöberg, talesman för stall Johan Untersteiner om kvällens chanser

2018-06-04

V86-dagen närmar sig!

VAGGERYDSTRAVET Välkommen till årets största tävlingsdag! 13 juni kl 18.30 kör vi V86 på Vaggeryd!

2018-06-01 10:25:22

Ändrade träningstider inför V86

VAGGERYDSTRAVET Inför V86 tävlingarna den 13 juni är det lite ändrade tider för träning, stallfik och banskötsel

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V65
Datum: Lördag 30:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Lindesberg 23:e juni 2018
Lopp 2 Bound for Glory (9)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Moon's Oki Doki (3)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 7 Prestige V.G. (10)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Kalmar 24:e juni 2018
Lopp 1 Joy for Us (9)
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 1 Yoggi Composite (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Hjälmstorps Rune (6)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 3 Okobaloz (11)
Emelie Knutsson (Ronny Pettersson)
Lopp 7 Whisky Akema (12)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 26:e juni 2018
Lopp 3 Picasso Tilly (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 4 Crispi's Memory (8)
Thomas Dalborg (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Al's Sugarstar (10)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Neo Sånna (5)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Limus Effi (6)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 8 Erro Neon (8)
Stefan Persson (Lars-Göran Johansson)
Jägersro 26:e juni 2018
Lopp 2 Chip Dream (7)
Christoffer Eriksson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Rydens Limoncello (6)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 9 Ava Å. (2)
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Visby 28:e juni 2018
Lopp 6 Mint Sånna (1)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Quantum Donado (5)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 28:e juni 2018
Lopp 3 Wiss Zornita (2)
Nikoline Nikolajsen (Lennart Svensson)
Örebro 28:e juni 2018
Lopp 2 Ready K.K.Hall (10)
Carl Johan Jepson (Jan Hellstedt)
Resultat
Mantorp 21:e juni 2018
Lopp 3 Felix V.M., 4:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Örebro 18:e juni 2018
Lopp 4 Divino, 4:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Halmstad 17:e juni 2018
Lopp 1 Ekebo Lover, oplac.
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 4 Go de Luxe, 1:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 Charley Boorman, 2:a
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 7 Big Deal, 2:a
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 10 Conrads Gerd, oplac.
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Lopp 10 Speedy Patricia, 2:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se