Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

På onsdag 31 juli är det dags för ponnytrav!

PONNYTRAV - 2019-07-30

Jättemånga anmälda och 14 lopp - första start kl 17.00, kvalet går 16:40 - Välkomna!

Jättekul att så många vill tävla här hos oss! 14 lopp, 127 hästar och 160 starter blev det. 

För att vi ska hinna med alla loppen innan det blir mörkt så får vi köra ett lite tightare tidsschema än vanligt. Vi kommer att köra loppen med 17 minuters mellanrum och i en följd.

Vi ber alla kuskar att hjälpa till genom att hålla koll på sina starttider och lyssna noga på utrop till defilering m.m.

Det finns fina värmningsmöjligheter på både skogsslingan och rakbanan. Det är tillåtet att värma på rundbanan också - håll bara koll på både pågåeende prisutdelning, defilering och traktorn!

Det finns hamburgare, korv, våfflor glass och fika att köpa på stallbacken.

Program»

Tider:

Kval: 16.40

Lopp 1: 17.00

Lopp 2: 17.17

Lopp 3: 17.34

Lopp 4: 17.51

Lopp 5: 18.08

Lopp 6: 18.25

Lopp 7: 18.42

Lopp 8: 18.59

Lopp 9: 19.16

Lopp 10: 19.33

Lopp 11: 19.50

Lopp 12: 20.07

Lopp 13: 20.24

Lopp 14: 20.41

Slut

 

 

Dela artikeln:
2020-05-31 10:44:08

Fin andraplats i STL-final

VAGGERYDSTRAVET Grattis Claes Svensson och King of Everything till andraplats i Klass I-finalen!

2020-05-27

Inbjudan till alla montéryttare!

VAGGERYDSTRAVET Den 27 juni på Vaggeryds lördagskväll-tävling bjuder vi in dig som har licens för att både rida och köra att delta i en dubbelkamp! 

2020-05-24 12:19:49

Regnigt idag på Vaggeryd

VAGGERYDSTRAVET Men många glada vinnare, tex Joakim Granlund med Thin Lizzy - Grattis!

2020-05-19

Breddloppsdag 24 maj

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 11:10 - tyvärr kan vi inte släppa in någon publik denna gång heller!

2020-05-17 15:43:27

Kylig eftermiddag på travet

VAGGERYDSTRAVET Dubbelseger till Jan Henriksson med Ingrid Bengtssons hästar Syria Då och Enorm Då - Grattis

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Onsdag 10:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Mantorp 1:a juni 2020
Lopp 4 EASY COPI (4)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 4 PIM PIM JOLI (6)
Svensson Claes (Blomqvist Jonathan)
Lopp 5 FREE FALLIN L.C. (1)
Cracchiolo Christian (Lidh Liselott)
Lopp 7 UNTAMED (4)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 7 MINTTU AKEMA (11)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 TOPAZ FACE (12)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN (3)
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Axevalla 2:e juni 2020
Lopp 10 EKEBO EASY (6)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Jägersro 2:e juni 2020
Lopp 1 GULLABO DÄCK BLING (8)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 7 MAKE IT SPLIT (12)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Åby 4:e juni 2020
Lopp 3 TETON SWEET LINDY (8)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 10 FRANCKS GIDJON (3)
Untersteiner Peter (Franck Hans)
Kalmar 6:e juni 2020
Lopp 1 LISTAS ICE GLIDE (8)
Knutsson Anton (Berg Björn)
Lopp 2 DON'T BE SO SHY (5)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 3 DRAFT ONE (9)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 4 WHISKY AKEMA (5)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 OLGA UTCA (10)
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 7 MOON'S OKI DOKI (5)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 8 EPIC VICTORY (1)
Svensson Åsa (Källgren David)
Lindesberg 6:e juni 2020
Lopp 2 TETON BRITANNICA (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 7 FAJM COMPOSITE (6)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Axevalla 7:e juni 2020
Lopp 1 SIMSON SAAR (10)
Pettersson Roger (Berglund Anders)
Lopp 3 TURBOLENNA (6)
Oscarsson Jennifer L (Bolin Andersson Ann)
Lopp 5 TETON MISS ANNIE (12)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 INSPECTOR SAAR (4)
Pettersson Roger (Berglund Anders)
Resultat
Mantorp 1:a juni 2020
Lopp 4 PIM PIM JOLI, oplac.
Svensson Claes (Blomqvist Jonathan)
Lopp 4 EASY COPI, 3:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 5 FREE FALLIN L.C., oplac.
Cracchiolo Christian (Lidh Liselott)
Lopp 7 UNTAMED, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 7 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 TOPAZ FACE, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN, 5:a
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Solvalla 30:e maj 2020
Lopp 8 WORTH A LOT, oplac.
Kolgjini Adrian (Luperini Fausto)
Lopp 9 KING OF EVERYTHING, 2:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Halmstad 28:e maj 2020
Lopp 2 LINDA SÅNNA, 1:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 2 JETSTREAM RAPIDA, 2:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 THAT'S IT, 6:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 TETON GAME OF WAR, 8:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 27:e maj 2020
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO, oplac.
Svensson Lennart (Franck Hans)
Lopp 2 HERAKLES, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 UFO JET (IT), 7:a
Källgren David (Källgren David)
Örebro 27:e maj 2020
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, d
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Axevalla 26:e maj 2020
Lopp 3 DON'T BE SO SHY, 8:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 BAJA ROSA AKEMA, 5:a
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 7 OLYMPIC BLUE CHIP (US), 2:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Färjestad 25:e maj 2020
Lopp 8 SYMPHONIC IDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 GOLDEN GUARD, 2:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 MINT SÅNNA, 6:a
Djuse Magnus A (Hellstedt Jan)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se