Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Ponnyåret 2018

PONNYTRAV - 2018-01-08

Licens, vaccination, mätning och tävlingsplanering - Mycket att tänka på inför säsongen! 

Nu är det nytt år och ny ponnysäsong och här är lite att tänka på:

Förnya din licens: Gå in på travsport.se och fyll i dina uppgifter https://www.travsport.se/licenseregponny?name=licensansokan

Vaccination: Kolla så din ponny har giltig vaccination- Skicka bild på pass och vaccinationsintyg eller kom in och visa på kontoret så lägger vi in det. Du kan maila bilden till info@vaggerydstravet.se

Mätning: På Vaggeryds Hästklinik är det mätning 17 januari, 7 februari och den 21 februari. Anmälan görs via TDB

Hemmatävlingar: Heldagar på Vaggeryd är det den 13 maj och 25 augusti. Enstaka lopp blir det den 21 april, 25 juli, 9 sept och 23 sept. Hela tävlingschemat finns nu inlagt på travsport.se https://www.travsport.se/tkal och det går att kryssa i så man ser endast ponnytävlingarna.

Lycka till allihop!

 

Dela artikeln:
2018-12-12 16:39:21

Jul och nyårstider

VAGGERYDSTRAVET Öppettdier på banan under jul- och nyårshelgerna

2018-11-28 10:17:19

Grattis igen, Speedy Foxy Vicane!

VAGGERYDSTRAVET Årets tredje V75-seger kom på Jägersro 1 dec - Grattis!

2018-11-28

Nu kör vi igen på V75!

VAGGERYDSTRAVET På lördag 1 dec startar Olga Utca och Speedy Foxy Vicane på V75 på Jägersro - Lycka till!

2018-11-23 09:57:03

Tre Vaggerydshästar på V75 i helgen

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane och Olga Utca startar i Solvallas V75-finaler på lördag och Natosi Goj på Örebro på söndag - Lycka till David, Sara och Jan!

2018-11-16

Björn Andersson in memorian

VAGGERYDSTRAVET Under höstmötet den 14 november nåddes vi av beskedet att Björn Andersson avlidit efter en tids sjukdom

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Örebro 16:e december 2018
Lopp 4 Eaja Composite (1)
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Eskilstuna 17:e december 2018
Lopp 7 Day Composite (3)
Per Lennartsson (Jan Hellstedt)
Kalmar 17:e december 2018
Lopp 1 Moon's Oki Doki (1)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 1 Go de Luxe (4)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Symphonic Lincoln (5)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Jägersro 18:e december 2018
Lopp 4 Speedy Jay Vicane (8)
David Källgren (David Källgren)
Åby 20:e december 2018
Lopp 6 Dream in Matchtown (3)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 10 Ekebo Caf (3)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Easy Copi (6)
Peter Untersteiner (Åsa Brose)
Resultat
Mantorp 13:e december 2018
Lopp 1 Joy for Us, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 3 Golden Kick Back, oplac.
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Okobaloz, d
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 4 Staro Juventus, oplac.
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 5 Talija Bi (IT), oplac.
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 6 Lyssum, 2:a
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 9 Quitebeauty, 6:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Åby 13:e december 2018
Lopp 1 Francks Cooper, oplac.
Carl Johan Jepson (Hans Franck)
Lopp 1 Easy Copi, 6:a
Peter Untersteiner (Åsa Brose)
Lopp 3 Francks Gidjon, oplac.
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 3 Woop'sididitagain
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 4 Rydens Limoncello, oplac.
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 5 Rydens Molly, oplac.
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 6 Conway Streamline, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Neo Sånna, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 12:e december 2018
Lopp 8 Speedy Foxy Vicane, 1:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Axevalla 11:e december 2018
Lopp 1 Hults Ingela, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Jardin, 3:a
Peter Untersteiner (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Jaffa Maxim, oplac.
Mikael J Andersson (Anders Berglund)
Lopp 5 Baja Rosa Akema, 7:a
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 6 Massive Turnover
Peter Johansson (Peter Johansson)
Lopp 7 Dance Streamline, 6:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Crispi's Memory, oplac.
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Cheraton, 2:a
Sofia Adolfsson (Nathalie Engman)
Lopp 9 Carlossatisfaction, 4:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Färjestad 10:e december 2018
Lopp 3 Mint Sånna, oplac.
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Speedy Jay Vicane, oplac.
Kim Eriksson (David Källgren)
Lopp 9 Ready K.K.Hall, d
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Halmstad 10:e december 2018
Lopp 8 Darius Dante, 6:a
Peter Untersteiner (Erland Sjöö)
Eskilstuna 8:e december 2018
Lopp 5 Billy Boy Brizard, 2:a
Emilia Leo (Claes Svensson)
Lopp 6 Cash Alo, 1:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se