Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Läderkurs 19-20 oktober

- med Agneta och Camilla Hecht

PONNYTRAV - 2019-10-07

Tillverka något till dig själv, något till hästen eller laga något - nybörjare och alla är välkomna!

Du kommer lära dig att skära läderbitar

och sy sadelmakarsöm


Kursavgift 1 dag: 500 kr inkl mat & fika – Starttid: 9:30

Kursavgift 2 dagar: 700 kr inkl mat & fika

Dag två avslutas med eftermiddagsfika

 

Nålar, tråd, lim, färg och övningsmaterial ingår, samt de verktyg som behövs.

Material till det du vill tillverka kan köpas på plats, det finns i olika färger och tjocklekar

Tänka över vad du vill göra och meddela gärna det vid anmäla så rätt material kan tas dit – Har ni gamla spännen går de givetvis att använda

På två dagar hinner du göra färdigt något som är i klass med en grimma eller ett träns. Om du gör något mer tidskrävande och inte hinner göra färdigt, finns möjlighet att fortsätta hemma förutsatt att du har de verktyg som behövs – verktyg finns att köpa på plats.

Ca kostnad för lädermaterial är 

träns 150 kr och grimma 200 kr

Spännen från 25kr styck.

 

Kursen hålls i Rydaholm, väder o vind avgöra exakt vart :)

För er som sover över ta med madrass och sovsäck/sängkläder

 

Arbeta med läder – Gemenskap – Bada – Grillning

 

Anmäl dig till Annette Eriksson på annette.eriksson@yahoo.com eller 070-5549271

Glöm inte meddela önskemål på vad du vill tillverka samt eventuella allergier

 

Dela artikeln:
2020-08-30 21:12:32

Resultat klubbtävling ponny

PONNYTRAV lördagen 29 augusti

2020-08-26 11:52:03

Klubbtävling för ponny på lördag

PONNYTRAV Sista anmälningsdag är på torsdag 27 augusti

2020-07-27 10:25:20

Resultat från ponnytravet 25 juli

PONNYTRAV Härligt att få välkomna ponnytravarna och kuskarna igen! 

2020-07-22 11:51:38

Ponnytävlingar 25 juli

PONNYTRAV Första start kl 12:00 - ingen publik är tillåten

2020-06-07 18:10:36

Ponnytravet kör igång igen!

PONNYTRAV Ponnytävlingarna startar igen, men det blir självklart med de regler och begränsningar som coronaläget kräver av oss - Tävlingskalendern är delvis ny och här kan du läsa vad som gäller för ponnytravet under uppstarten i juni.

Hemmahästar
till start
Axevalla 22:e september 2020
Lopp 4 JETSTREAM RAPIDA (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA (11)
Bardun Jonathan (Johansson Henrik)
Lopp 9 CHEAP THRILLS (1)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 23:e september 2020
Lopp 6 GOLDEN GUARD (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Örebro 24:e september 2020
Lopp 6 BAJA ROSA AKEMA (2)
Lindblom Carl Philip (Hjelmrin Johnny)
Axevalla 25:e september 2020
Lopp 2 WISS ZORNITA (7)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 3 DARIUS DANTE (7)
Stenquist Niclas (Sjöö Erland)
Lopp 4 TOPAZ FACE (7)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 NATIONAL DAY (8)
Magnusson Emma (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 FRANCKS GIDJON (9)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 5 QUANTUM TIC TAC (4)
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 5 EASY COPI (9)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 6 MADURAI (6)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 7 MAKE IT SPLIT (11)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 EKEBO EASY (5)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 8 MINTTU AKEMA (10)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 NEO SÅNNA (8)
Johansson Henrik (Johansson Peter)
Resultat
Mantorp 21:e september 2020
Lopp 3 PIM PIM JOLI, 4:a
Källberg Anders (Blomqvist Jonathan)
Lopp 4 UFO JET (IT), 5:a
Johansson Henrik (Källgren David)
Lopp 10 DABKAS RAINBOWDASH, 4:a
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Vaggeryd 20:e september 2020
Lopp 1 SPEEDY CASH VICANE, 5:a
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 LISTAS ICE GLIDE, oplac.
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 4 SIMSON SAAR, 5:a
Rosleff Victor (Berglund Anders)
Lopp 6 OKOBALOZ, 5:a
Bardun Jonathan (Pettersson Ronny)
Lopp 6 EKEBO CAF, 6:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 FELIX V.M., 3:a
Svensson Claes (Johansson Henrik)
Lopp 8 JARREAU BOKO, oplac.
Persson Stefan (Svensson Lennart)
Lopp 8 FRANCKS DE SOTO, 4:a
Christiansson Anders (Franck Hans)
Lopp 8 FINGERSPRINT, 5:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Kalmar 18:e september 2020
Lopp 5 HERAKLES, 3:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 6 WORTH A LOT, d
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Lopp 6 MOON'S OKI DOKI, 3:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 7 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 8 CHIP DREAM, 3:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Åby 17:e september 2020
Lopp 4 EKEBO EASY, oplac.
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 4 THAT'S IT
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 FRANCKS COOPER, 7:a
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 8 FRANCKS GIDJON, 8:a
Franck Hans (Franck Hans)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se