Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kör- och Montélicens 2020 vid Vaggeryds travbana

TRAVSKOLAN - 2019-11-19 13:38

För dig som vill börja köra eller rida lopp - Nu är det dags att hänga med - första träffen är 22 januari!

För ungdomar från 15 år samt vuxna som vill bli aktiva som körsven/montéryttare inom travsporten.

Deltagaren ska ha goda kör- eller ridkunskaper, minst ett års erfarenhet från snabbjobb innan kör- eller montélicensutbildningen påbörjas, då denna är att betrakta som en uppkörningsperiod.

I monté krävs också stor fysisk styrka hos ryttaren.

Deltagaren ska även ha en allmän kännedom om voltstart.

Frågor går bra att maila till travskolan@vaggerydstravet.se

Våra licensutbildningar för stor häst genomförs i samarbete med Hästsportens Folkhögskola, Svensk Travsport och Vaggeryds travet.

Till dessa utbildningar ska du ha god häst- och körvana samt tillgång till egen häst.

Utbildningarna är till stor del finansierade genom Hästsportens Folkhögskola och kostar därför endast 1700 kr, 1100 kr resp. 900 kr.

Anmälan görs via länken nedan

www.hastsportensfolkhogskola.se

 

Dela artikeln:
2020-03-17 16:02:09

Info angående Travskolan i dessa Corona-tider

TRAVSKOLAN I dagsläget kör vi kurser som vanligt tills vidare - men stanna hemma om ni känner er sjuka och var noga med att tvätta händerna!  

2020-02-15 15:13:51

Utbildningslopp

TRAVSKOLAN From söndagen 1 mars kör Travskolan utbildningslopp för körlicens varje söndag - alla är välkomna att delta!

2019-10-11 13:16:33

MONTÉDAG med Jessica Flodin

TRAVSKOLAN Är du nyfiken på monté? Vill du veta hur det känns att rida och träna för monté? Prova på fredagen 1 november, kl 9-15, Välkommen!

2019-10-11 12:54:55

DAGLÄGER – Höstlovsveckan

TRAVSKOLAN Måndag 28 oktober till torsdag 31 oktober mellan 9-16, inga förkunskaper krävs -Välkommen!

2019-09-10 12:59:47

Trevlig dag på travskolan!

TRAVSKOLAN Många, både barn och vuxna, fick prova på att köra häst!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Onsdag 22:e Juli
Första start: 15:00
Hemmahästar
till start
Halmstad 13:e juli 2020
Lopp 3 VIVALDI (2)
Brose Åsa (Brose Åsa)
Lopp 3 FRANCKS COOPER (3)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 4 CHIP DREAM (5)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 7 UFO JET (IT) (12)
Källgren David (Källgren David)
Lopp 8 FREE FALLIN L.C. (1)
Cracchiolo Christian (Lidh Liselott)
Solvalla 13:e juli 2020
Lopp 5 TETON NIKKIS MAN (1)
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Jägersro 14:e juli 2020
Lopp 2 LISTAS ICE GLIDE (11)
Oscarsson Kevin (Berg Björn)
Eskilstuna 15:e juli 2020
Lopp 3 MINT SÅNNA (2)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Kalmar 15:e juli 2020
Lopp 1 LINDA SÅNNA (4)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 3 MOON'S OKI DOKI (1)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 4 MOONS LILLE OLLE (4)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 4 A MATTER OF TIME (5)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 5 FAJM COMPOSITE (5)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 LIMUS EFFI (8)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Axevalla 17:e juli 2020
Lopp 1 DILLEN FROST (6)
Persson Stefan (Brose Åsa)
Lopp 3 OLYMPIC BLUE CHIP (US) (11)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 BRAVO SANTANA (3)
Adielsson Erik (Johansson Peter)
Lopp 13 TETON MISS ANNIE (1)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 DABKAS RAINBOWDASH (3)
Jepson Carl Johan (Gustafsson Rolf)
Axevalla 18:e juli 2020
Lopp 1 DREAM IN MATCHTOWN (5)
Andersson Julia (Johansson Henrik)
Lopp 2 PIM PIM JOLI (10)
Widell Kaj (Blomqvist Jonathan)
Lopp 2 DRAFT ONE (14)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 3 GOLDEN GUARD (3)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Resultat
Axevalla 10:e juli 2020
Lopp 2 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Jansson Torbjörn (Franck Hans)
Lopp 3 TETON SWEET LINDY, d
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Örebro 9:e juli 2020
Lopp 4 HERAKLES, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Jägersro 7:e juli 2020
Lopp 2 MADURAI, oplac.
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 MAKE IT SPLIT
Florin Mikael (Florin Mikael)
Vaggeryd 7:e juli 2020
Lopp 2 NEO SÅNNA, 5:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA, 1:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 6 LYSSUM, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 EASY COPI, 7:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 7 LISTAS ICE GLIDE, 6:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 8 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Kalmar 6:e juli 2020
Lopp 8 EYE IN THE SKY, 3:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se