Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Hästrådet

Hästrådet bildades runt år 2005 som en sammanslutning av lokala hästorganisationer. I rådet ingår i första hand organisationer med anknytning till Vaggeryds travbana eller som har sin verksamhet i Vaggeryds kommun.

Sammankallande är Kristin Stark som deltar som representant för Vaggeryds kommun och de olika föreningarna deltar med en eller flera representanter. 

Syftet med Hästrådet är att vara en träffpunkt där de olika föreningarna kan diskutera gemensamma hästfrågor och informera varandra om sina aktiviteter.  Hästrådet kan också vara en samtalspartner till kommunen i hästrelaterade frågor. Hästrådet träffas tre till fyra gånger per år och de olika föreningarna deltar mer eller mindre aktivt.

Föreningar i Hästrådet

Vaggeryd-Skillingaryds ridklubb (VSRK ): Karin Bäckdahl och Maria Jonsson
Jönköping läns Kusksällskap, Gunilla Granberg. 
Vaggeryds kommun: Kristin Stark.
Jönköpings läns fjordhästförening, Gunilla Olander
Vaggeryds Ponnytravklubb, Maria Stark
Bjarg Islandshästförening, Stina Hauschilt
Ej närvarande föreningar: Bratteborgs Ryttarsällskap, Jönköping-Vaggeryds Travsällskap, 
Travskolan vid Vaggeryds travet. B-tränarföreringen, Akademieryttarna.

Vaggeryds kommun
Vaggeryd-Skillingaryds ridklubb (VSRK )
Jönköping läns Kusksällskap
Jönköpings läns fjordhästförening
Vaggeryds Ponnytravklubb
Bjarg Islandshästförening
Jönköping-Vaggeryds Travsällskap
Travskolan vid Vaggeryds travet
B-tränarföreringen
Akademieryttarna
Bratteborgs Ryttarsällskap

Möten

Nästa möte är planerat till 25 augusti 2014, sammankallande Kristin Stark, kristin.stark@vaggeryd.se

Minnesanteckningar 

24 april 2014»

13 oktober 2013»



 

Hemmahästar
till start
Åby 21:e september 2017
Lopp 2 Olga Utca (5)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 4 Leave a Message (US) (3)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Quantum Donado (5)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Rydens Molly (3)
Maxime Marais (Arne Rydén)
Lopp 6 Lady Isabell (11)
Peter Ingves (Sara Brodin)
Lopp 7 Ekebo Lover (6)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Ekebo Easy (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Okobaloz (7)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Örebro 21:e september 2017
Lopp 5 Al's Sugarstar (5)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Kalmar 22:e september 2017
Lopp 1 Ågårds Julius (2)
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 10 Divino (7)
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 11 Rita de Castella (4)
David Källgren (David Källgren)
Lopp 11 Timo Sisu (12)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Solvalla 22:e september 2017
Lopp 9 Quantum Nikita (9)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Färjestad 23:e september 2017
Lopp 5 Speedy Foxy Vicane (2)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Halmstad 25:e september 2017
Lopp 1 Jardin (4)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Niveau (7)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 4 Worth a Lot (8)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Cote d'Azur (11)
Stefan Persson (Fredrik Larsson)
Lopp 6 Francks Gidjon (6)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 6 Wiss Zornita (7)
Stefan Persson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Crispi's Memory (1)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 8 Sure Broline (7)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Mantorp 25:e september 2017
Lopp 2 Wandel Saar (14)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 3 Jaffa Maxim (1)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 3 Käck Mi (8)
Kim Eriksson (Helen Midler)
Lopp 6 Speedy Jay Vicane (10)
Claes Svensson (David Källgren)
Lopp 8 Felix V.M. (9)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Resultat
Axevalla 19:e september 2017
Lopp 1 Minttu Akema, 8:a
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 1 Turbolenna, 3:a
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Lopp 2 Jägermeister Akema, 3:a
Jenny Malmqvist (Claes Svensson)
Lopp 3 Golden Kick Back, 0:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 3 Woop'sididitagain, 6:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 3 Crazy Beautiful, 3:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 3 Sure Broline, 8:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 4 Linda Sånna, 2:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Kirby Sånna, 5:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Breezer, 6:a
Anton Knutsson (Björn Trulsson)
Lopp 9 Holy Heart, 5:a
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 9 Rydens Figo
Rune Petersson (Rune Petersson)
Jägersro 19:e september 2017
Lopp 4 Quantum Tanqueray, 6:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 9 Wiss Very Nice, 3:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Halmstad 18:e september 2017
Lopp 2 Pim Pim Joli, 6:a
Peter Ingves (Jonathan Blomqvist)
Lopp 4 Asterix Hornline
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 8 Elle Joli, d
Peter Ingves (Jonathan Blomqvist)
Lopp 11 Conrads Gerd, 3:a
Fredrik Berg (Sandra Seiholm)
Mantorp 16:e september 2017
Lopp 2 Ågårds Julius, 4:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 3 Whisky Akema, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 3 Joy for Us, 3:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 4 Quantum Gliding, 7:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Symphonic Lincoln, 0:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 8 Baja Rosa Akema, 5:a
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 10 Käck Mi, 6:a
Claes Svensson (Helen Midler)
Solvalla 15:e september 2017
Lopp 8 Wiss Zornita, 7:a
Kaj Widell (Lennart Svensson)
Lopp 10 Prestige V.G., 5:a
Moa Andersson (Moa Andersson)
Åby 14:e september 2017
Lopp 10 Francks Gidjon, 0:a
Stefan Söderkvist (Hans Franck)
Örebro 14:e september 2017
Lopp 2 Symphonic Irja, 3:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 3 Triton Hall, 7:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Somekindasurprise, 0:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 10 Clay Composite, d
Kenneth Haugstad (Jan Hellstedt)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2017 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se