Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA-Foto
Hemmahästen Whisky Akema med Claes Svensson

Är sommaren på väg nu?

VAGGERYDSTRAVET - 2017-05-22

Söndagens tävlingar tydde på det, med sol och snabba tider! En hemmaseger till Claes Svensson, en dubbel till Peter Ingves och många fina prestationer!

Aha
Bette Streamline
Goliath Boko
Kungkurt
Looks Likaqueen
Quantum Le Monde
Shorthanded Jag

Tävlingarna inleddes med en seger för Mantorptrränaren Ralf Karlstedt och Bette Streamline och montéloppet reds hem av Stephanie Werder med Tomas Malmqvist-tränade Quantum le Monde.

Vi har många trogna Jägersrogäster som kommer och tävlar hos oss och idag hade Joakim Lovgren med sig jättefina Looks LikeaQueen som vann fyraårsloppet för ston i glänsande stil med Peter Ingves i sulkyn. Peter tog även hand om det andra fyraåringsloppet och segrade med Petri Puros Shorthanded Jag.

Ingen Vaggerydstävling utan en Untersteiner seger - i lopp fyra tog Peter hem det med Juliana.

Halmstadsgästen Aha med Riccardo Bianchi vid tömmarna segrade i lopp 5 och amatörtränare Gustav Hellman fick en bra slant med sig hem!

I lopp sju blev det hemmaseger med Wiskey Akema och Claes Svensson.

I näst sista loppet gick det undan värre och efter en 1.09 öppning första tusen var det till slut Dan Widegrens Kungkurt med Christoffer Eriksson i sulkyn som segrade på fina 12,7. Vi önskar också Christoffer lycka till på söndag i Elitloppet!

Tävlingarna avslutades med en seeer för Kalmar, Goliath Boko med Stefan Söderkvist fixade en seger för Fredrik Persson.

Resultat Svensk Travsport»

 

Nästa tävlingsdag är 14 juni med V86 - Välkomna!

Dela artikeln:
2018-04-16

Årspremiär på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET Lördag 21 april öppnar vi säsongen med en breddloppsdag, V5, V4 och V3 är streckspelen - Första start kl 11:10 - Välkommen till säsongen 2018!

2018-04-06 16:26:15

Fredagen 13 april är rundbanan stängd!

VAGGERYDSTRAVET Banan är helt stäng hela dagen för justering, nytt grus och nya banmarkeringar - rakbanan är öppen!

2018-03-21

Körläger med Camilla Hecht

TRAVSKOLAN Inbjudan till Körläger 13-15 april - anmälan senast 5 april - Välkommen!

2018-03-08 13:02:05

Utbildningslopp på söndagar

VAGGERYDSTRAVET Banan är stängd för övrig träning under loppet men alla är välkommna att vara med och volta, start och köra med i gruppen - Obs! Anmälan krävs

2018-03-07

Kallelse till årsmöte

VAGGERYDSTRAVET Jönköping-Vaggeryds Travsällskap kallar till årsmöte onsdagen 11 april kl 18:30 i stallcaféterian - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V5
Datum: Lördag 21:e April
Första start: 11:10
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 20:e april 2018
Lopp 4 Love for Life (9)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Herakles (3)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Camp Nou (3)
Oscar Ginman (Kent Knutsson)
Lopp 6 Go de Luxe (6)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Vaggeryd 21:e april 2018
Lopp 1 Symphonic Lincoln (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Okobaloz (2)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Cote d'Azur (4)
Henriette Larsen (Fredrik Larsson)
Lopp 2 Crispi's Memory (5)
David Källgren (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Quantum Tic Tac (7)
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 2 Yoda Brick (10)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Ekebo Lover (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 5 Conrads Gerd (4)
Niclas Benzon (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Prestige V.G. (12)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Lindsey Sånna (3)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Ellami Pride (3)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 7 Olga Utca (4)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 7 Stora Hökhult (6)
Henrik Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Minttu Akema (10)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Quantum Amaretto (4)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 8 Sure Broline (6)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Ava Å. (2)
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Lopp 9 Mint Sånna (3)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Worth a Lot (5)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Limus Effi (9)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Örebro 22:e april 2018
Lopp 5 Whisky Akema (8)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 24:e april 2018
Lopp 2 Charley Boorman (7)
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 6 Timo Sisu (4)
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 6 Niveau (12)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Turbolenna (3)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Resultat
Axevalla 19:e april 2018
Lopp 1 Speedy Desideria, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Only Teardrops, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Ceylon Dream, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Asterix Hornline, 4:a
Mikael J Andersson (Peter Johansson)
Lopp 9 Conway Streamline, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 19:e april 2018
Lopp 2 Wiss Zornita, 4:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Solvalla 18:e april 2018
Lopp 5 Lindsey Sånna, 5:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 18:e april 2018
Lopp 9 Kiara Sånna, 3:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Google, 6:a
Thomas Uhrberg (Bernt Liljegren)
Eskilstuna 16:e april 2018
Lopp 9 Picasso Tilly, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 14:e april 2018
Lopp 1 Acolyte Hanover* (US), 4:a
Elinor Pettersson (Lennart Svensson)
Lopp 3 Al's Sugarstar, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Rydens Limoncello, 5:a
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 8 Day Composite, oplac.
Carl Johan Jepson (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Joy for Us, oplac.
Anders Zackrisson (Ronny Pettersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se