Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: Tr-Media
Seger i Gulddivisionen på Kalmar!

Årets häst 2019 - Speedy Foxy Vicane

VAGGERYDSTRAVET - 2020-02-09 11:27

Grattis till David Källgren och kretsen kring Speedy Foxy Vicane som blev årets häst för fjärde året i rad!

 

Travgalan för travåret 2019 i Vaggeryd har nu firats och det här blev pristagarna!

Jönköping-Vaggeryds Travsällskap vill särskilt tacka Speedy Foxy Vicane för alla spännande lopp under åren och önska fortsatt lycka till som mamma!

 

Pristagarna

Årets 3-åring 

Golden Guard

Årets 4-åring 

Lyssum

Årets montéhäst

Natosi Goj 

Årets äldre (hingst/valack)

Felix V.M.

Årets sto

Worth a Lot

Årets kusk

Claes Svensson

Årets tränare

Claes Svensson

Årets amatörkusk

Henrik Johansson

Årets amatörtränare

David Källgren

Årets ryttare

Jenny Brunzell

Årets lärling/ungdom

Anton Knutsson

Årets skötare

Jenny Brunzell

Årets häst

Speedy Foxy Vicane

 

Dessutom:

Årets Rookies - Peter Johansson och Jonathan Bardun

Årets ponnykusk – Hilma Eskilsson, vinnare av Ponny Elit Veckan

Juryns specialpris – Årets Ponnyrookies—Ester Hägg och William Liljegren

Juryns specialpris – Årets 88-åring - Arne Rydén, Still going strong en av Sveriges äldsta tränare genom tiderna som segrat 2019. Vann på Vaggeryd 28 april med Rydens Limoncello

Juryns specialpris – Till Ingemar Nilsson – Årets mest efterlängtade -Ge aldrig upp! I sju år fick Ingemar vänta på årets seger – men 15 november slog han till med egen tränade Mintuu Akema!

Juryns specialpris – Jönköping-Vaggeryds Travsällskap vill tacka David Källgren och Speedy Foxy Vicane för alla spännande stunder och önska henne Lycka till i den fortsatta karriären som avelssto!

 

Dela artikeln:
2020-08-02 17:49:46

Höstterminen i Travskolan

TRAVSKOLAN Alla kurser startar vecka 35 - anmäl dig på nya hemsidan!

2020-08-02 14:06:11

Resultat söndagens trav

VAGGERYDSTRAVET Peter Arnqvist, körde en segrare och tränade en annan idag - Grattis!

2020-07-28 15:56:14

Tävlingar på söndag 2 augusti

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 13:45 - Tyvärr utan publik

2020-07-27 10:25:20

Resultat från ponnytravet 25 juli

PONNYTRAV Härligt att få välkomna ponnytravarna och kuskarna igen! 

2020-07-22 18:15:32

Hemmaseger idag för Claes Svensson

VAGGERYDSTRAVET Wihsky Akema segrade idag, Claes tog ytterligare en kuskseger -Grattis!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 18:e Augusti
Första start: 12:20
Hemmahästar
till start
Solvalla 10:e augusti 2020
Lopp 5 TETON MISS ANNIE (4)
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Mantorp 12:e augusti 2020
Lopp 1 FRANCKS COOPER (6)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 2 FRANCKS DE SOTO (3)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 5 WISS ZORNITA (8)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 5 SYMPHONIC IDA (9)
Bengtsson Tova (Svensson Claes)
Lopp 7 CARROTLOVER (8)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 LYSSUM (9)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 FAJM COMPOSITE (11)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 TETON CANDELIA (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 TETON YANKEE (4)
Karlstedt Ralf (Hellstedt Jan)
Lopp 14 M.T.REGINA (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 13:e augusti 2020
Lopp 2 THAT'S IT (7)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 MAKE IT SPLIT (2)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 6 MADURAI (6)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 6 OLGA UTCA (14)
Persson Stefan (Brodin Sara)
Örebro 13:e augusti 2020
Lopp 2 GOLDEN GUARD (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 3 PIM PIM JOLI (4)
Svanberg Oskar (Blomqvist Jonathan)
Resultat
Kalmar 7:e augusti 2020
Lopp 4 DRAFT ONE, 2:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 5 MOON'S OKI DOKI, 6:a
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Lopp 9 A MATTER OF TIME, 3:a
Blomander Björn (Blomander Björn)
Åby 6:e augusti 2020
Lopp 4 WISS ZORNITA, oplac.
Andersson Mikael J (Svensson Lennart)
Lopp 4 TETON SWEET LINDY, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 WORTH A LOT, 8:a
Knutsson Anton (Luperini Fausto)
Lopp 9 TETON NIKKIS MAN, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 9 MOONS LILLE OLLE, 6:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 10 WISS VERY NICE, oplac.
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 10 OKOBALOZ, oplac.
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Mantorp 5:e augusti 2020
Lopp 8 BRAVO SANTANA, 4:a
Persson Stefan (Johansson Peter)
Vaggeryd 2:e augusti 2020
Lopp 2 SIMSON SAAR, d
Rosleff Victor (Berglund Anders)
Lopp 3 OLYMPIC BLUE CHIP (US), 4:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 4 UFO JET (IT), 7:a
Källgren David (Källgren David)
Lopp 5 MINT SÅNNA, oplac.
Ivehag Josefine (Hellstedt Jan)
Lopp 6 SYMPHONIC IDA, d
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 PIM PIM JOLI, oplac.
Eklundh André (Blomqvist Jonathan)
Lopp 7 EASY COPI, oplac.
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 8 MADURAI, oplac.
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 13 HOBBIT COMPOSITE, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 VERDETTO R.L. (IT), oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se