Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Arne Back frågar...

VAGGERYDSTRAVET - 2018-06-29 14:45

Stefan Person och Peter Untersteiner om lördagens chanser på Vaggeryd

Stefan Persson selar ut en lovande 3-åring i V65-2. Nr 6 Bring Me Happy som är obesegrad så här långt; - Vi satt i ledarryggen senast och hon speedade riktigt fort när vi fick luckan.

Det är aldrig lätt att ta 20 meter på beställning men visst är det så att jag har en riktigt fin häst meddelar Stefan.

 

Peter Untersteiner är själv på Färjestad men skickar en häst till Vaggeryd. Klas Olsson får förtroendet att köra. I V65-6 startar 2 New Moon Pellini från ett perfekt andraspår bakom bilen; - Hästen håller hygglig form för dagen.

Jag tycker ändå att han saknar det där lilla extra och den här gången tror jag att han får det tufft säger Peter.

 

Dela artikeln:
2019-07-12 14:20:42

Två hemmasegrar under torsdagens lunch

VAGGERYDSTRAVET Peter Johansson med Bravo Santana och Henrik Johansson med Felix V.M.

2019-07-05 17:38:56

Lunchtrav på torsdag 11 juli

VAGGERYDSTRAVET Passa på att spendera några timmar på Travbanan - Första start kl 12:20 - Välkommen!

2019-07-04 14:24:47

Lycka till idag på Halmstad!

VAGGERYDSTRAVET Jan Hellstedts Linda Sånna startar i dag, torsdag, på Halmstad, Kim Eriksson kör - Lycka till!

2019-06-30 12:52:59

Tova Bengtsson, årets vinnare av Dubbelkampen!

VAGGERYDSTRAVET Tova tog hem Dubbelkampen för andra gången, Josefine Ivehag och Jessica Flodin blev tvåa och trea - Grattis!

2019-06-24 19:47:56

En helkväll på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET Lördagen 29 juni bjuder vi på levande musik av Annielle! Hoppborg och ponnyridning för barnen - och så Dubbelkampen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Ponnytrav
Datum: Onsdag 31:e Juli
Första start: 17:00
Hemmahästar
till start
Axevalla 19:e juli 2019
Lopp 3 EAJA COMPOSITE (11)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 10 ASTERIX HORNLINE (2)
Kontio Jorma (Johansson Peter)
Lopp 13 KING OF EVERYTHING (10)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 20:e juli 2019
Lopp 10 KING SIR KIR (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 21:e juli 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE (3)
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Mantorp 22:e juli 2019
Lopp 1 CHEAP THRILLS (9)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 MINTTU AKEMA (8)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 3 OKOBALOZ (1)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 5 HERAKLES (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 EKEBO LOVER (7)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 6 XANTHIS COKTAIL (12)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 PICASSO TILLY (11)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 KÄCK MI (11)
Johansson Henrik (Midler Helen)
Lopp 9 DWIGHT GARBO (3)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 10 LIMUS EFFI (4)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 10 STARO JUVENTUS (1)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 10 MASSIVE TURNOVER (3)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 10 FELIX V.M. (2)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 11 JAFFA MAXIM (5)
Erixon Lars (Berglund Anders)
Jägersro 23:e juli 2019
Lopp 8 FINGERSPRINT (4)
Elias Marc (Berg Björn)
Resultat
Karlshamn 18:e juli 2019
Lopp 2 MARTA EASY, oplac.
Persson Stefan (Petersson Bengt)
Lopp 3 NIVEAU, 7:a
Ginman Oscar (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, 4:a
Untersteiner Peter (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 DARIUS DANTE, 5:a
Ginman Oscar (Sjöö Erland)
Karlshamn 17:e juli 2019
Lopp 1 OVERLORD, 4:a
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Lopp 2 TURBOLENNA, oplac.
Knutsson Anton (Bolin Andersson Ann)
Lopp 3 DRAFT ONE, d
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 4 GULLABO DÄCK BLING, 3:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 CALVADOS AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Jägersro 16:e juli 2019
Lopp 7 OLGA UTCA, 4:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 7 KIRBY SÅNNA, 6:a
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 8 KIARA SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Halmstad 15:e juli 2019
Lopp 1 MIRIAM HALL, d
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 3 NATOSI GOJ, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 3 DREAM IN MATCHTOWN, 4:a
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 4 SPEEDY JAY VICANE, 5:a
Källgren David (Källgren David)
Lopp 5 JETSTREAM RAPIDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lindesberg 14:e juli 2019
Lopp 7 CARROTLOVER, 2:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Axevalla 12:e juli 2019
Lopp 1 TETON YORK, 5:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 15 MOONS LILLE OLLE, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se