Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Carl Johan Jepson - Kuskchampion 2018

Carl Johan Jepson blev årets bancampion!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-09-23

Carl Johan Jepson blev banchampion i år - Dolan Spring och Stefan Söderkvist blev Smålandsmästare!

Smålandsmästaren Dolan Spring
Smålansmästaren Monté - Robin Hood
Lilla Smålandsmästaren - Mormors crepes
Vikings Topline
The Muffin Man
Foto: mva
Navy Blue
Automower
Ritz Guiness
Bransbys Juke Box

Det var fortfarande öppet om vem som skulle bli banchampion när dagen startade men efter lopp 4 stod det klart att Carl Johan Jepson är årets champion på Vaggeryd!

Dagen inleddes med Anders Svanstedt och Viking Topline och i lopp 2 var det riktigt tätt i mål mellan The Muffin Man och Floats Cesna. Målfotot visade dock att The Muffin Man hade nosen först och Johan Untersteiner körde åt Peter Arnqvist.

I lopp 3 som var ett stolopp byggde Mimmi Elfstrands Navy Blue ett snyggt staket när hon tog femte raka, André Eklundh körde.

Sen var det dags för årets upplaga av Smålandsmästaren och det blev en fartfylld historia. Till slut visade sig Dolan Spring vara starkast och segrade med god marginal. Stefan Söderkvist satt i sulkyn och det är Helena Burman som tränar.

I amatörloppet fick vi se en halv hemmaseger, Henrik Johansson, Vaggerydskusk, ledde från start till mål med Sten-Inge Frimans häst Automower.

I Smålandsmästren Monté lät sig inte Robin Hood infågas, utan var först i mål med Iina Aho i sadeln, Mats Olsson tränar.

I lopp 7 svarde Ritz Guiness med Martin Malmqvist för en imponerande insats och vann med 6 längder, Emma E Johansson tränar.

Därefter var det dags för Niclas Stenquist att styra Bransbys Juke Box till seger i lopp 8. Bo Hellkvist står för träningen där.

Dagen avslutades med en glad Julien Fontaine som vann årets sista lopp, och det var med My Victoria, tränad av Jessica Åhs

Vi körde ju också ett ponnylopp idag, Lilla Smålandsmästaren för B-ponny. Där var det Julia Jacobsson som segrade med Mormors Crépes, Det var ekipagets 7e seger i år på 11 starter - imponerande!

V4an gav 909kr och V5an 4.914kr

Jönköping-Vaggeryds Travsällskap tackar för året och hoppas på många fina tävlingar även nästa år!

 

Resultat championligan»

Resultat Ponnylopp»

Resultat Svensk Travsport»

 

 

Dela artikeln:
2019-04-23 17:56:19

Söndagstrav med spel till GS75!

VAGGERYDSTRAVET På söndag 28 april kör vi trav igen - denna gång erbjuder ATG spel till GS75, chans till 15 miljoner för en ensam vinnare - Första start 13:45!

2019-04-20 07:50:05

Dags igen för Speedy Foxy Vicane!

VAGGERYDSTRAVET Söndag 21 april tävlar Speddy Foxy Vicane på Romme - Lycka till!

2019-04-14 11:47:07

Inför nästa vecka och påskhelgen

VAGGERYDSTRAVET Läs om vad som gäller om boxarna, öppettider och anmälan till provloppet

2019-04-13 19:37:18

Kylig start på årets tävlingar!

VAGGERYDSTRAVET Men två hemmasegrar värmde - Grattis till Asterix Hornline och Conway Streamline!

2019-04-08 17:20:23

Säsongsstart lördag 13 april

VAGGERYDSTRAVET Vi inleder säsongen med en breddloppsdag - första start kl 11:10 - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Söndag 28:e April
Första start: 13:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Jägersro 24:e april 2019
Lopp 8 KIARA SÅNNA (1)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 WORTH A LOT (4)
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Åby 25:e april 2019
Lopp 10 QUITEBEAUTY (3)
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Kalmar 26:e april 2019
Lopp 1 PARFYM ALO (7)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 M.B.S.PRETTY GIRL (3)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 3 PICASSO TILLY (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 MOONS BLÅLJUS (4)
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Vaggeryd 28:e april 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT) (7)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO (3)
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 2 CARLOSSATISFACTION (3)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 4 LYSSUM (2)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 5 NEO SÅNNA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 5 OVERLORD (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 5 EKEBO CAF (8)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 5 PELL INN (11)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 6 RYDENS LIMONCELLO (3)
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 6 JOY FOR US (4)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN (3)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 CHIP DREAM (8)
Eriksson Kim (Svensson Lennart)
Lopp 10 OLGA UTCA (4)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Mantorp 29:e april 2019
Lopp 2 OKOBALOZ (2)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 2 HERAKLES (5)
Wallin Joakim (Svensson Lennart)
Lopp 2 CRISPI'S MEMORY (10)
Karlstedt Ralf (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 DREAM IN MATCHTOWN (1)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 9 HULTS INGELA (1)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 10 GOLDEN GUARD (2)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Resultat
Axevalla 23:e april 2019
Lopp 2 PUKETORP TINALINA, 1:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 2 QUANTUM TIC TAC, 8:a
Törnberg Ann-Charlotte (Svensson Lennart)
Lopp 5 AOWA L.G., 5:a
Smith Jakob (Brostorp Johanna)
Solvalla 23:e april 2019
Lopp 7 KIRBY SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 8 LINDA SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Halmstad 22:e april 2019
Lopp 6 ASTERIX HORNLINE, 2:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Romme 21:e april 2019
Lopp 7 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Solvalla 17:e april 2019
Lopp 1 FAJM COMPOSITE, 6:a
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Lopp 4 EAJA COMPOSITE, 3:a
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Åby 17:e april 2019
Lopp 6 HERAKLES, d
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 XANTHIS COKTAIL, 6:a
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se