Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Elliot Coger och Fredrik Persson - årets Smålands Stayer

En härlig kväll trots mörka moln!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-06-14

Fredrik Persson tog hem Smålands Stayern - ingen hittade alla åtta vinnare, så det blir Jackpot på nästa onsdag!

Det blev Carl-Johan Jepson show på Vaggeryds V86-kväll - tre raka segrar!

V86 avgjordes hos oss under onsdagskvällen i till slut fint väder. Mörka moln tornade upp sig under eftermiddagen och skrämde säker en hel del folk från att åka ut till banan men de dryga 3 tusen som kom fick se fina lopp och en hel del riktigt bra prestationer.

Carl-Johan Jepson hade en fantastisk kväll med 3 segrar , 2 andraplatser och en 4:e plats på sina 6 uppsittningar. Totalt 375.000 kr till säkerligen nöjda ägare och tränare. Han hade fullträffar på Julia Pellini, Vischio Holz och Mack Dragan.

Örjan Kihlström var på besök denna kväll och han går ju sällan hem tomhänt som ni säkert känner igen och hos oss vann han med Zdenka och Gear Extension som avslutade en omöjlig V86:a efter bl.a Jepson 2 skrällar till 40 resp. 25 ggr i odds.

Dan-Åke Olsson vann med I´m the only one från spets vilket också Daniel Olsson gjorde med Supergrabben i inledningsloppen på V86. Elliot Coger visade sig starkast över mastiga 3.600 meter och trots att Thomas Uhrberg drog iväg till en synes klar seger så flög Fredrik Persson fram över upploppet och kopplade ett säkert grepp över mål.

Björn Goop tog en seger från bricka 12 med Quite Right och samma visa för Stefan Persson i kvällen första lopp med La Reine Nalan.

Vi välkomnar er åter till V65 på lördagskvällen den 30 juni.


Resultat Svensk Travsport»

 

 

 

 

Dela artikeln:
2019-08-13 20:33:23

Lunchtrav måndag 19 augusti

VAGGERYDSTRAVET Med bla treårsloppet Gösta Asplunds Minne - Första start kl 12:20 - Välkommen!

2019-08-05 10:11:21

Många oväntade vinnare på söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Pagano med William Ekberg var en av flera vinnare som gav höga spelodds!

2019-08-02

Söndagen 4 augusti trav

VAGGERYDSTRAVET Eftermiddagstrav på söndagen, första start kl 14:00 - Välkomna!

2019-08-01 10:07:26

Ponnykvällen på Vaggeryd

PONNYTRAV En lång kväll blev det, tack till alla funktionärer, kuskar och voltvakter som såg till att vi kom i mål innan solen gick ner!

2019-07-30

På onsdag 31 juli är det dags för ponnytrav!

PONNYTRAV Jättemånga anmälda och 14 lopp - första start kl 17.00, kvalet går 16:40 - Välkomna!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Måndag 19:e Augusti
Första start: 12:20
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Tingsryd 18:e augusti 2019
Lopp 1 O.M.GOGENTLE (3)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH (9)
Untersteiner Peter (Gustafsson Rolf)
Lopp 2 FINGERSPRINT (11)
Oscarsson Kevin (Berg Björn)
Lopp 5 MOONS BLÅLJUS (9)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 7 SPEEDY JAY VICANE (10)
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 9 SPEEDY FOXY VICANE (6)
Eriksson Kim (Källgren David)
Vaggeryd 19:e augusti 2019
Lopp 1 HULTS INGELA (1)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 OKOBALOZ (2)
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 3 STARO JUVENTUS (2)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 3 ASTERIX HORNLINE (4)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 4 OVERLORD (3)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 4 FELLINI BOKO (8)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY (9)
Källgren David (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 CARROTLOVER (15)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 5 EASY COPI (1)
Untersteiner Peter (Brose Åsa)
Lopp 5 JAFFA MAXIM (4)
Söderkvist Stefan (Berglund Anders)
Lopp 5 OLGA UTCA (1)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 6 MOONS U.BOLT (11)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 7 MINT SÅNNA (2)
Andersson Göran B (Hellstedt Jan)
Lopp 7 SYMPHONIC IRJA (10)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 CHIP DREAM (3)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 13 TOGETHER W.F. (IT) (1)
Karlsson Jan Ingvar (Karlsson Jan Ingvar)
Resultat
Tingsryd 18:e augusti 2019
Lopp 1 O.M.GOGENTLE, 1:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, 2:a
Untersteiner Peter (Gustafsson Rolf)
Lopp 2 FINGERSPRINT, 5:a
Oscarsson Kevin (Berg Björn)
Visby 15:e augusti 2019
Lopp 5 KING OF EVERYTHING
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 15:e augusti 2019
Lopp 4 CHERATON, 6:a
Adolfsson Sofia (Engman Nathalie)
Lopp 8 TURBOLENNA, oplac.
Untersteiner Peter (Bolin Andersson Ann)
Solvalla 14:e augusti 2019
Lopp 13 LINDA SÅNNA
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Jägersro 13:e augusti 2019
Lopp 6 KIARA SÅNNA, 6:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 LEE SÅNNA, 6:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Färjestad 12:e augusti 2019
Lopp 9 WHISKY AKEMA, 2:a
Kontio Jorma (Svensson Claes)
Mantorp 12:e augusti 2019
Lopp 3 BAJA ROSA AKEMA, 3:a
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Lopp 3 GO DE LUXE, 6:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 5 GO KYRON GO, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 HERAKLES, 1:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 MASSIVE TURNOVER, 7:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 9 ELLE VILD, 7:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 10 KÄCK MI, oplac.
Svensson Claes (Midler Helen)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se