Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto

Kvällstrav 4 juni

VAGGERYDSTRAVET - 2019-06-04

Välkommen till en travtisdag på VaggerydsTravet - Idag erbjuder ATG V5- och V4-spel, första start kl 18:30 -Välkommen!

Välkommen på kvällstrav

Idag kör vi trav en vardagskväll och ATG erbjuder spel på V5 och V4.

Peter Untersteiner kommer åter med fyraåriga stoet Amazing Sensation som vann överlägset på Vaggeryd förra tävlingsdagen. Peter är ju vår meste champion genom tiderna, han kör totalt i 6 lopp idag och har goda chanser att befästa ledningen i årets championliga.

Kim Eriksson (champion 2017) som ligger tvåa i ligan kör också 6 lopp idag, bl.a. Copaca Banana i lopp 9 som kommer från seger på Jägersro.

Även färske 1000-klubbaren Carl Johan Jepson (champion 2018) kommer för första gången i år till Vaggeryd och kör i sex lopp.

Hemmatränaren Claes Svensson kör i två lopp idag. Claes har börjat köra lopp igen efter sin tuffa olycka och tog bl.a. en fin seger med M.B.S.Pretty Girl i ASVT Trottex Auktionslopp för treåriga ston under elitloppshelgen.

Joakim Lövgren brukar sällan åka tomhänt från Vaggeryd och har bl.a. Mamba i lopp 7 som kommer med färsk seger i bagaget.

Så välkomna och lycka till med spelet idag och vi hoppas på en skön försommarkväll!

Nästa gång laddar vi för vår stora tävlingsdag, kvällstrav med ATG-spel till V86. Dessutom publiktävlingen ”Vinnarcirkeln” med chans till 100.000 kr till vinnaren!!! Välkommen onsdagen 12 juni kl 18:30!

 

Styrelsen Jönköping-Vaggeryds Travsällskap.

 

Första start kl 18:30

Fri entré

Vägbeskrivning till Vaggerydstravet

 

Programmet»

 

Dela artikeln:
2019-06-24 19:47:56

En helkväll på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET Lördagen 29 juni bjuder vi på levande musik av Annielle! Hoppborg och ponnyridning för barnen - och så Dubbelkampen!

2019-06-24 18:11:39

Annielle

VAGGERYDSTRAVET Annielle underhåller på lördag från kl 18:00 i Sommarrestaurangen- provlyssna här!

2019-06-20 07:00:34

Resultat från onsdagen

VAGGERYDSTRAVET Berddloppstävlingen såg många vinnare, dubbel till Henriette Larsen!

2019-06-13 18:44:55

Breddlopp onsdag 19 juni

VAGGERYDSTRAVET Det är tätt med tävlingar nu, dags igen den19 juni - Första start kl 15:00 - Välkommen!

2019-06-13

Spännande lopp under onsdagskvällen

VAGGERYDSTRAVET Skrällar och favoritsegrar blandades under kvällen och gav spännade lopp - många trotsade vädret och besökte banan! Explosive Melot blev årets SmålandStayer!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 29:e Juni
Första start: 18:30
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Jägersro 25:e juni 2019
Lopp 5 RYDENS LIMONCELLO (4)
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 9 FREE FALLIN L.C. (6)
Larsen Henriette (Lidh Liselott)
Visby 27:e juni 2019
Lopp 1 MIRIAM HALL (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 2 FAJM COMPOSITE (3)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 DOLPH COMPOSITE (8)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 KIRBY SÅNNA (10)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 27:e juni 2019
Lopp 3 SYMPHONIC IRJA (9)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Örebro 27:e juni 2019
Lopp 5 CHEAP THRILLS (2)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Vaggeryd 29:e juni 2019
Lopp 1 POINTBOY (2)
Andersson Mikael J (Brose Åsa)
Lopp 1 ELLE VILD (4)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 1 BRAVO SANTANA (11)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 3 BAJA ROSA AKEMA (5)
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 OKOBALOZ (1)
Larsson Vanessa (Pettersson Ronny)
Lopp 4 EAJA COMPOSITE (3)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 5 FRANCKS COOPER (1)
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 5 FRANCKS DE SOTO (1)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 5 DABKAS RAINBOWDASH (2)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 5 HULTS INGELA (4)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 KIARA SÅNNA (9)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 7 TETON YORK (11)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 7 TURBOLENNA (12)
Ekberg William (Bolin Andersson Ann)
Lopp 8 QUANTUM TIC TAC (5)
Svensson Lennart (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 8 LEE SÅNNA (13)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 9 HERAKLES (2)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 ASTERIX HORNLINE (1)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 9 JOY FOR US (2)
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 14 DON'T BE SO SHY (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 14 THAT'S IT (2)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Resultat
Göteborg Trav 23:e juni 2019
Lopp 1 TETON YORK, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 1 PUKETORP TINALINA, 7:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 LEE SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Kalmar 23:e juni 2019
Lopp 1 DREAM IN MATCHTOWN, oplac.
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Adielsson Erik (Brodin Sara)
Lindesberg 22:e juni 2019
Lopp 4 FELIX V.M., 6:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 FELIX V.M., oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Axevalla 20:e juni 2019
Lopp 3 XANTHIS COKTAIL, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 MOVE IT BRODDE, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 8 DABKAS RAINBOWDASH, 4:a
Laursen Jens (Gustafsson Rolf)
Vaggeryd 19:e juni 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT), oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 1 DARIUS DANTE, 8:a
Johansson Henrik (Sjöö Erland)
Lopp 2 FINGERSPRINT, 4:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 2 EASY COPI, 6:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 3 WISS ZORNITA, 7:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 4 OKOBALOZ, 2:a
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, 3:a
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 QUANTUM TIC TAC, 5:a
Svensson Lennart (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 6 MASSIVE TURNOVER, d
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 6 NIVEAU, 2:a
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 EKEBO LOVER, 8:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 BREEZER, 6:a
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 8 GOLDEN KICK BACK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 8 CHIP DREAM, 7:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 8 CALVADOS AKEMA, 8:a
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 YODA BRICK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 9 LIMUS EFFI, 5:a
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 EKEBO CAF, 6:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 13 RAGIA J.W. (IT), oplac.
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Lopp 13 KIZUNGUZUNGU, oplac.
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Visby 18:e juni 2019
Lopp 5 DREAM DERBY, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 KIARA SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Halmstad 17:e juni 2019
Lopp 3 CHERATON, 4:a
Erixon Anna (Engman Nathalie)
Lopp 5 HERAKLES, 5:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 8 RYDENS LIMONCELLO, oplac.
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 10 MARTA EASY, oplac.
Persson Stefan (Petersson Bengt)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se