Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Conway Sreamline

Kylig start på årets tävlingar!

VAGGERYDSTRAVET - 2019-04-13 19:37

Men två hemmasegrar värmde - Grattis till Asterix Hornline och Conway Streamline!

Asterix Hornline
Bambi A.F.
X.L.Bygg Palema
Ecupos Ahla
Tango Real
Barbaresco V.W.
Loquito Star
Mac Millan

En liten tapper skara huttrade i nordanvinden idag! Men ändå känns det som ett vårtecken att alla aktiva, funktionärer och publik samlades i år igen!

Dagen inleddes med seger för X.L.Bygg Palema körd av Petter Engblom Petter och tränad av Per Hedberg. Därefter var det dags för Jörgen Åsén att vinna med sin egetränade Bambi A.F.

Jan Hansen körde Barbareco V.W. åt Lars Brindeborg till seger i tredje loppet och sen var det dags för dagens första hemmaseger med Asterix Hornline. Peter Johansson både tränar och körde idag.

Christian Fiore körde två lopp idag åt Laura Myllymaa och segrade i båda! I lopp fem med Oquito Star och i lopp åtta med Tango Real.

I montéloppet var det Tova Bengtsson som red till seger med Ecupos Ahla, tränad av Magnus Fagerberg och i lopp sju vann Anders Källberg med D'Amore

I dagens sista lopp blev det hemmaseger igen och det var Jonathan Bardun som körde Conway Straemline åt pappa Claes Svensson. Jonatan hade förövrigt en bra dag på jobbet med en seger (karriärens första) en andra- och två tredjeplatser.

Tävlingarna avslutades av ett ponnylopp som vanns av William Liljegren och Mac Millan.

V4:an gav 490kr och V:5an fina 17.605 kr

Välkommen åter 28 april, kl 13:45

 

Resultat travsport.se»

Resultat ponny»

Dela artikeln:
2019-09-17 17:18:37

Säsongsavslutning 2019

VAGGERYDSTRAVET Smålandsmästaren, Smålandsmästaren monté och Lilla Smålandsmästaren - Välkomna - första start 12.45

2019-09-17 09:14:41

Anmälan till ponnylopp framflyttad!

PONNYTRAV På grund av tekniska problem med ponnyanmälan är den framflyttad till i morgon - har du redan försökt anmäla så gör om din anmälan för säkerhets skull!

2019-09-15 15:40:47

Fyra hemmasegrar idag!

VAGGERYDSTRAVET Peter Johansson tog en dubbelseger, Jessica Flodin vann montéloppet och Jan Hellstedt tog en seger!

2019-09-15 14:21:09

Doggelito årets Mini Smålandsmästare!

PONNYTRAV Grattis till Kazandra Ginman och Doggelito! 

2019-09-10 16:29:04

Breddloppsdag 15 september

VAGGERYDSTRAVET På söndag kör vi årets näst sista dag, en breddloppsdag! Missa inte heller ponnyloppet Mini Smålandsmästaren - Välkommen!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Söndag 22:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Vaggeryd 22:e september 2019
Lopp 1 OLGA UTCA (9)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 2 JAFFA MAXIM (7)
Eriksson Kim (Berglund Anders)
Lopp 3 CARROTLOVER (3)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 3 CRISPI'S MEMORY (4)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 LEE SÅNNA (6)
Bengtsson Tova (Hellstedt Jan)
Lopp 3 HERAKLES (9)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 3 SPEEDY JAY VICANE (10)
Källgren David (Källgren David)
Lopp 6 PUKETORP TINALINA (2)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 6 EAJA COMPOSITE (4)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 6 DREAM IN MATCHTOWN (13)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 7 MAGGIESAARI (11)
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 8 MOONS LILLE OLLE (2)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 13 O.M.HAZEBROUCK (1)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 13 FRANCKS NOVA (2)
Franck Hans (Franck Hans)
Mantorp 23:e september 2019
Lopp 3 CHEAP THRILLS (4)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 GO DE LUXE (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 5 GOLDEN GUARD (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 JETSTREAM RAPIDA (2)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 WHISKY AKEMA (7)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 HULTS INGELA (6)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 DABKAS RAINBOWDASH (11)
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Lopp 11 EYE IN THE SKY (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 SYMPHONIC IRJA (6)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 13 HOBBIT COMPOSITE (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 MANGO BRODDA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 13 PRINCEUP (4)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Axevalla 24:e september 2019
Lopp 4 WOOP'SIDIDITAGAIN (7)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 7 MASSIVE TURNOVER (3)
Almsgård Julia (Johansson Peter)
Lopp 7 EKEBO LOVER (5)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 OKOBALOZ (3)
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 9 BREEZER (5)
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 10 MARTA EASY (11)
Crebas Hans (Petersson Bengt)
Lopp 14 ELLAMI PRIDE (8)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Jägersro 24:e september 2019
Lopp 6 O.M.GOGENTLE (8)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Åmål 26:e september 2019
Lopp 2 TURBOLENNA (4)
Söderkvist Stefan (Bolin Andersson Ann)
Resultat
Färjestad 21:e september 2019
Lopp 1 KING SIR KIR, 5:a
Adolfsson Sofia (Svensson Claes)
Kalmar 20:e september 2019
Lopp 2 MOONS U.BOLT, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 2 O.M.GENISTA, oplac.
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 5 NATOSI GOJ, 2:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Åby 19:e september 2019
Lopp 9 FRANCKS GIDJON
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 9 SYMPHONIC LINCOLN, 1:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Solvalla 18:e september 2019
Lopp 8 GULLABO DÄCK BLING, 6:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Axevalla 17:e september 2019
Lopp 4 CASH ALO, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Halmstad 16:e september 2019
Lopp 4 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Lopp 5 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Hansen Jan (Franck Hans)
Lopp 6 FRANCKS COOPER, 6:a
Ingves Peter (Franck Hans)
Vaggeryd 15:e september 2019
Lopp 1 CRISPI'S MEMORY, 6:a
Källgren David (Gustafsson Rolf)
Lopp 2 PRESTIGE V.G., d
Andersson Moa (Andersson Christer)
Lopp 2 OKOBALOZ, 4:a
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 3 MASSIVE TURNOVER, 1:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 3 NIVEAU, 4:a
Svensson Lennart (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 EKEBO LOVER, 5:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 4 ASTERIX HORNLINE, 1:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 4 RYDENS LIMONCELLO, 8:a
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 5 GOLDEN KICK BACK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 5 EASY COPI, 4:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 5 DARIUS DANTE, 8:a
Källgren David (Sjöö Erland)
Lopp 6 TETON YORK, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 6 STARO JUVENTUS, 1:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 6 PUKETORP TINALINA, 2:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 6 KRATER SÅNNA, 4:a
Bengtsson Tova (Friborg Anna-Carin)
Lopp 7 CALVADOS AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 CHIP DREAM, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 MARTA EASY, 8:a
Persson Håkan K (Petersson Bengt)
Lopp 8 NATIONAL DAY, oplac.
Magnusson Emma (Hjelmrin Johnny)
Lopp 8 S.H.T.THORNOFROSES, oplac.
Elofsson Åsa (Elofsson Åsa)
Lopp 8 MINT SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 EKEBO CAF, 4:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 LIMUS EFFI, 8:a
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 JAFFA MAXIM, 3:a
Sövik Preben (Berglund Anders)
Lopp 9 TURBOLENNA, 4:a
Knutsson Anton (Bolin Andersson Ann)
Lopp 13 SIMSON SAAR, oplac.
Sövik Preben (Berglund Anders)
Lopp 13 COCOA CAKE (FI), oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 13 TURBO POCA, oplac.
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 14 O.M.HAZEBROUCK, oplac.
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se