Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Läderkurs 19-20 oktober

- med Agneta och Camilla Hecht

PONNYTRAV - 2019-10-07

Tillverka något till dig själv, något till hästen eller laga något - nybörjare och alla är välkomna!

Du kommer lära dig att skära läderbitar

och sy sadelmakarsöm


Kursavgift 1 dag: 500 kr inkl mat & fika – Starttid: 9:30

Kursavgift 2 dagar: 700 kr inkl mat & fika

Dag två avslutas med eftermiddagsfika

 

Nålar, tråd, lim, färg och övningsmaterial ingår, samt de verktyg som behövs.

Material till det du vill tillverka kan köpas på plats, det finns i olika färger och tjocklekar

Tänka över vad du vill göra och meddela gärna det vid anmäla så rätt material kan tas dit – Har ni gamla spännen går de givetvis att använda

På två dagar hinner du göra färdigt något som är i klass med en grimma eller ett träns. Om du gör något mer tidskrävande och inte hinner göra färdigt, finns möjlighet att fortsätta hemma förutsatt att du har de verktyg som behövs – verktyg finns att köpa på plats.

Ca kostnad för lädermaterial är 

träns 150 kr och grimma 200 kr

Spännen från 25kr styck.

 

Kursen hålls i Rydaholm, väder o vind avgöra exakt vart :)

För er som sover över ta med madrass och sovsäck/sängkläder

 

Arbeta med läder – Gemenskap – Bada – Grillning

 

Anmäl dig till Annette Eriksson på annette.eriksson@yahoo.com eller 070-5549271

Glöm inte meddela önskemål på vad du vill tillverka samt eventuella allergier

 

Dela artikeln:
2019-11-13 13:22:37

Licens 2020

VAGGERYDSTRAVET Nya licenstyper för nästa år - inga licenser kan förnyas via travsport.se i år, ta kontakt med kansliet för hjälp!

2019-11-07 12:43:47

Kallelse till höstmöte 2019

VAGGERYDSTRAVET Jönköping-Vaggeryds Travsällskap kallar sin medlemmar till höstmöte torsdagen 21 november kl 18:00 - Välkomna!

2019-11-02 14:47:06

Lycka till Worth a Lot!

VAGGERYDSTRAVET Worth a Lot startar på Solvalla i dag. 

2019-10-26 09:45:22

Lycka till Asterix Hornline

VAGGERYDSTRAVET Idag startar Asterix Hornline på Jägersro i försök till Silverdivisionen - Lycka till!

2019-10-24

Tävlingsdagarna för 2020 är klara!

VAGGERYDSTRAVET På Vaggeryds Travet kör vi 12 tävlingsdagar nästa år - Säsongen startar 18 april - Välkomna!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:00
Hemmahästar
till start
Åby 21:e november 2019
Lopp 7 HERAKLES (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 10 FRANCKS DE SOTO (2)
Franck Hans (Franck Hans)
Axevalla 22:e november 2019
Lopp 6 TURBOLENNA (9)
Ljunghager Kajsa (Bolin Andersson Ann)
Lopp 8 FINGERSPRINT (3)
Svensson Linus (Berg Björn)
Lopp 8 AOWA L.G. (12)
Smith Jakob (Brostorp Johanna)
Lopp 9 MINTTU AKEMA (6)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Jägersro 23:e november 2019
Lopp 7 GULLABO DÄCK BLING (1)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Örebro 23:e november 2019
Lopp 3 WISS ZORNITA (7)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 3 DREAM IN MATCHTOWN (14)
Andersson Julia (Johansson Henrik)
Lopp 4 STARO JUVENTUS (3)
Svensson Claes (Svensson Lennart)
Lopp 6 JETSTREAM RAPIDA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 GOLDEN GUARD (6)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 8 NEO SÅNNA (9)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 CARROTLOVER (1)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Eskilstuna 24:e november 2019
Lopp 7 WHISKY AKEMA (2)
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Mantorp 25:e november 2019
Lopp 2 MOONS U.BOLT (6)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 2 FAJM COMPOSITE (8)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 5 EKEBO CAF (12)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 6 CHEAP THRILLS (6)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 MOONS LILLE OLLE (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN (2)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 14 TETON SPECIAL GIFT (1)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Solvalla 26:e november 2019
Lopp 8 LEE SÅNNA (5)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Resultat
Mantorp 19:e november 2019
Lopp 3 EYE IN THE SKY, 1:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 CHIP DREAM
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 S.H.T.THORNOFROSES
Elofsson Åsa (Elofsson Åsa)
Lopp 4 EASY COPI, 6:a
Svensson Claes (Brose Åsa)
Lopp 6 BRAVO SANTANA, 1:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 7 SIMSON SAAR
Jakobsson Magnus (Berglund Anders)
Lopp 7 MAGGIESAARI, 6:a
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 9 FELIX V.M., 1:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Åby 16:e november 2019
Lopp 2 FREE FALLIN L.C., oplac.
Fiore Salvatore (Lidh Liselott)
Lopp 3 FRANCKS GIDJON, oplac.
Franck Hans (Franck Hans)
Axevalla 15:e november 2019
Lopp 1 TURBO POCA, 4:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 5 O.M.GOGENTLE, 3:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 6 DABKAS RAINBOWDASH, d
Benzon Niclas (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 EKEBO CAF, oplac.
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 NIVEAU
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 7 OLGA UTCA, 5:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 8 FINGERSPRINT, 6:a
Knutsson Anton (Berg Björn)
Lopp 9 ELLAMI PRIDE, d
Petersson Rune (Petersson Rune)
Kalmar 15:e november 2019
Lopp 3 KIRBY SÅNNA, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 3 CARROTLOVER, 5:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 5 DAY COMPOSITE, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 LINDA SÅNNA, 1:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 7 DREAM DERBY, 8:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 MINTTU AKEMA, 1:a
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 MARTA EASY, oplac.
Johansson Henrik (Petersson Bengt)
Lopp 10 S.H.T.THORNOFROSES
Elofsson Åsa (Elofsson Åsa)
Lopp 10 LIMUS EFFI
Blomander Björn (Blomander Björn)
Åby 14:e november 2019
Lopp 8 FRANCKS DE SOTO, oplac.
Ingves Peter (Franck Hans)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se