Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Stella Follo och Peter Untersteiner vinner Gösta Asplunds Minne 2019

Lunchtrav på tisdag 18 aug

VAGGERYDSTRAVET - 2020-08-12 15:03

Med bland annat Gösta Asplunds Minne, första start kl 12:20 - Obs! Ingen publik

 

Tävlingsdagarna och sommaren rullar på mot sitt slut. Idag kör vi en lunchtävling med 8 lopp där bland annat ett gäng trevliga treårsston gör upp i Gösta Asplunds minne, lopp 1. Peter Untersteiner vann förra året med Stella Follo och har väl god chans även i år med White Lady Broline, som körs av Peter Ingves idag.

Efter förra tävlingsdagen tog André Eklund tillbaka ledningen i Championligan. Men idag kör varken han eller tvåan och trean i ligan. Så nu har fyran, Carl Johan Jepson, som ligger hack i häl, chans att avancera med dagens sex styrningar.

Välkomna alla aktiva idag och alla andra hoppas vi tittar på  atg.se för att följa våra tävlingar!

Styrelsen Jönköping-Vaggeryds Travsällskap

Program 18 augusti 2020»

 

Läs mer om hur svensk travsport hanterar Covid-19»

 

Dela artikeln:
2020-09-16 12:37:25

André Eklundh blev årets champion!

VAGGERYDSTRAVET Banchampion 2020 blev André Eklundh - Ad Hoc blev Smålandsmästare och Dallas S.I.R blev Smålandsmästare Monté - Grattis!

2020-09-15 16:24:12

Säsongsavslutning på söndag 20 sept

VAGGERYDSTRAVET Idag avgörs vem som blir årets Smålandsmästare och Smålandsmästare Monté -Publikfritt även denna gång!

2020-09-13 14:21:19

En blöt dag

VAGGERYDSTRAVET Regn och slask, hösten är på väg - Frank Nilson blir Vaggeryd/Halmstads representant i Amatör SM på Åby - Grattis!

2020-09-08 16:22:03

Söndag 13 september

VAGGERYDSTRAVET Eftermiddagstävling med uttagning till Amatör-SM - första start 14:00 - ingen publik

2020-08-30 21:12:32

Resultat klubbtävling ponny

PONNYTRAV lördagen 29 augusti

Hemmahästar
till start
Mantorp 21:e september 2020
Lopp 3 PIM PIM JOLI (5)
Källberg Anders (Blomqvist Jonathan)
Lopp 4 UFO JET (IT) (2)
Johansson Henrik (Källgren David)
Lopp 10 DABKAS RAINBOWDASH (7)
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Axevalla 22:e september 2020
Lopp 4 JETSTREAM RAPIDA (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA (11)
Bardun Jonathan (Johansson Henrik)
Lopp 9 CHEAP THRILLS (1)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 23:e september 2020
Lopp 6 GOLDEN GUARD (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Örebro 24:e september 2020
Lopp 6 BAJA ROSA AKEMA (2)
Lindblom Carl Philip (Hjelmrin Johnny)
Axevalla 25:e september 2020
Lopp 2 WISS ZORNITA (7)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 3 DARIUS DANTE (7)
Stenquist Niclas (Sjöö Erland)
Lopp 4 TOPAZ FACE (7)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 NATIONAL DAY (8)
Magnusson Emma (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 FRANCKS GIDJON (9)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 5 QUANTUM TIC TAC (4)
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 5 EASY COPI (9)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 6 MADURAI (6)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 7 MAKE IT SPLIT (11)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 EKEBO EASY (5)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 8 MINTTU AKEMA (10)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 NEO SÅNNA (8)
Johansson Henrik (Johansson Peter)
Resultat
Vaggeryd 20:e september 2020
Lopp 1 SPEEDY CASH VICANE, 5:a
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 LISTAS ICE GLIDE, oplac.
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 4 SIMSON SAAR, 5:a
Rosleff Victor (Berglund Anders)
Lopp 6 OKOBALOZ, 5:a
Bardun Jonathan (Pettersson Ronny)
Lopp 6 EKEBO CAF, 6:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 FELIX V.M., 3:a
Svensson Claes (Johansson Henrik)
Lopp 8 JARREAU BOKO, oplac.
Persson Stefan (Svensson Lennart)
Lopp 8 FRANCKS DE SOTO, 4:a
Christiansson Anders (Franck Hans)
Lopp 8 FINGERSPRINT, 5:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Kalmar 18:e september 2020
Lopp 5 HERAKLES, 3:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 6 MOON'S OKI DOKI, 3:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 6 WORTH A LOT, d
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Lopp 7 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 8 CHIP DREAM, 3:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Åby 17:e september 2020
Lopp 4 EKEBO EASY, oplac.
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 4 THAT'S IT
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 FRANCKS COOPER, 7:a
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 8 FRANCKS GIDJON, 8:a
Franck Hans (Franck Hans)
Mantorp 14:e september 2020
Lopp 4 QUANTUM TIC TAC, 1:a
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 5 NEO SÅNNA, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 5 JETSTREAM RAPIDA, 1:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 CHEAP THRILLS, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 LYSSUM, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 15 RENDEZ VOUS, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 15 THESE DAYS, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se