Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
Foto: MVA Foto
Mahjong - Gösta Asplunds Minne

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET - 2018-09-09 15:25

Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

Fortfarande ovisst i toppen av årets championliga. I dag var det Mikael J Andersson som via två segrar tog sig upp på tredjeplatsen. Allt avgörs sista tävlingsdagen.

Dagen inleddes med ponnyloppet Mini Smålandsmästaren för A-Ponny. Där vann Kryddgården Muskot med Isabelle Källgren efter ett riktigt spännade upplopp.

Lopp 1 vanns av She's Ready med Christoffer  Eriksson i sulkyn, Petri Puro tränar.

I montéloppet fick Julia Andersson i väg Stiffmeister Lini bra från tillägget och kunde vinna säkert med en längd, Johan Lejon tränar.

Christoffer Eriksson tog dagens andra seger i lopp 3 med egentränade Ourangel U.R.

I lopp 4 som var Gösta Asplunds Minne, för treåriga ston, så segrade Dan Widegrens Mahjong och Stefan Söderkvist körde. 

Lärlingsloppet  (lopp nr 5) vanns av Bernardo Gross hos Joakim lövgren med Chuck Camto.

Diva Deo tog hem segern i lopp 6 med Mikael J Andersson i sulkyn. Det är Axvallatränaren Pär Hedman som sköter träningen.

André Eklundh både tränar och körde segraren i lopp 7, Elway Am.

I lopp 8 fick vi en repris på lopp 6. Denna gång var det Hjalle Palema som vann med Mikael J Andersson i sulkyn, och Pär Hedman som tränar.

Dagen avslutades med ytterligare en seger för Stefan Söderkvist som vann med amatörtränade (Carina Balder) Ester Eleonora.

V5:an gav 10.693 kr och V4:an 1.341 kr

Nästa tävlingsdag är 23 september och då är det säsongsavslutning med Smålandsmästaren och Smålandsmästaren Monté.

 

Första start 12:45 Välkomna!


Resultat Svensk Travsport»

Resultat Ponnyloppet»

Championligan»


Dela artikeln:
2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

2018-08-25 13:47:34

Prova på-dagar på travskolan

TRAVSKOLAN Kom och prova på hur det är att gå på travskola eller rida monté eller köra stor travhäst- löpande lördagar och söndagar under hösten - Välkommen!

2018-08-25 12:48:34

Resultat ponnytrav

PONNYTRAV En välfylld ponnydag med 14 lopp - Grattis alla segrere och tack till alla duktiga kuskar och ponnysar!

2018-08-20 17:49:38

Välkommen på ponnytrav på lördag 25 augusti!

PONNYTRAV Heldag för ponnytravarna - Första start kl 12:00

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V4
Datum: Söndag 23:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Vaggeryd 23:e september 2018
Lopp 1 Breezer (2)
Roger Pettersson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Käck Mi (3)
Claes Svensson (Helen Midler)
Lopp 2 Limus Effi (5)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Lopp 3 Aowa L.G. (4)
Stefan Persson (Johanna Brostorp)
Lopp 3 Worth a Lot (9)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Minttu Akema (7)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Clay Composite (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Lindsey Sånna (6)
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Wiss Very Nice (11)
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 8 Cleo de Castella (5)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Francks Cooper (7)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 8 Francks de Soto (10)
Peter Ingves (Hans Franck)
Lopp 9 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Marta Easy (4)
Roger Pettersson (Bengt Petersson)
Lopp 9 Okobaloz (15)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Halmstad 24:e september 2018
Lopp 1 Quitebeauty (8)
Benny Christensen (Sandra Seiholm)
Lopp 2 Rydens Molly (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 4 Turbolenna (3)
Thomas Uhrberg (Ann Bolin Andersson)
Lopp 4 Symphonic Irja (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 4 Lady Isabell (12)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 5 Speedy Jay Vicane (9)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 6 Natosi Goj (4)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (8)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 7 Rydens Limoncello (2)
Hanna Lähdekorpi (Arne Rydén)
Lopp 7 Herakles (6)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Niveau (9)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Axevalla 25:e september 2018
Lopp 2 Crispi's Memory (8)
Rickard Svanstedt (Lars-Göran Johansson)
Lopp 4 Jaffa Maxim (2)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 6 Vivaldi (6)
Carl Johan Jepson (Åsa Brose)
Åby 26:e september 2018
Lopp 7 Whisky Akema (8)
Sofia Adolfsson (Claes Svensson)
Lopp 8 Pim Pim Joli (9)
Henrik Johansson (Jonathan Blomqvist)
Resultat
Färjestad 22:e september 2018
Lopp 4 Olga Utca, 2:a
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Jägersro 19:e september 2018
Lopp 6 Speedy Foxy Vicane, oplac.
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Axevalla 17:e september 2018
Lopp 1 Ekebo Easy, d
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Puketorp Tinalina, 3:a
Linda Furåker (Jouni Petäjäjärvi)
Lopp 2 Wiss Zornita, 8:a
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 3 Ekebo Lover, 1:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 6 Crispi's Memory, 6:a
Anton Knutsson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 6 Wiss Very Nice, 7:a
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Love for Life, 4:a
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 9 Woop'sididitagain, 8:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se