Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Resultat ponnytrav

PONNYTRAV - 2018-08-25 12:48

En välfylld ponnydag med 14 lopp - Grattis alla segrere och tack till alla duktiga kuskar och ponnysar!

I första loppet som var Socialdemokraternas lopp, körde Isabelle Källgren Kryddgården Muskot till vinnst och i lopp 2 segrade Rollina fullständigt överlägset och det var Oliva Lindblom som körde.

Lopp 3 vanns av Victor Blücher med Wicky Wirwelwind och lopp fyra blev en fartfylld historia där Lina Scott segrade på nya rekordet 1.49,4..

I lopp 5 som var försök 2 i Agria Shetlandscup segrade Titti Mo med Julia Svensson.

Zhakira Zojvide med Anna Fasold segrade med många längder i lopp 6 och det gjorde även Hagstads Finette med Frida Dahl i lopp 7.

Mikaela Rydberg segarde med Tells Vivan i lopp 8 och Moa Rosenberg vann med Tony i lopp 9. I montéloppet för B-ponnys blev det en riktigt tajt upploppsstrid men det var Lolita Dar med Britta Lönner i sadel som vann till slut.

Det var Smedens Slayer som kom ända från Solvalla och segrade i 11e loppet med Wendela Manberger i sulkyn. I tolfte loppet tog Rollina andra segern för dagen, denna gång med Jonna Karlsson i vagnen.

I lopp 13 som var montéloppet för A-ponny vann Månstorps Pagadee med Wilma Johansson i sadeln

Dagens sista lopp gick till Maia Leaf som kördes av Alex Persson

Därmed var Vaggeryds sista heldag för året avslutad, och det återstår bara två enstaka lopp av säsongen 2018. Det är Mini Smålandsmästaren den 9 september och Lilla Smålandsmästaren den 23 september.

Tack för idag och välkomna åter 2019!

 

 

 

 

 

Dela artikeln:
2019-06-24 19:47:56

En helkväll på Vaggerydstravet!

VAGGERYDSTRAVET Lördagen 29 juni bjuder vi på levande musik av Annielle! Hoppborg och ponnyridning för barnen - och så Dubbelkampen!

2019-06-24 18:11:39

Annielle

VAGGERYDSTRAVET Annielle underhåller på lördag från kl 18:00 i Sommarrestaurangen- provlyssna här!

2019-06-20 07:00:34

Resultat från onsdagen

VAGGERYDSTRAVET Berddloppstävlingen såg många vinnare, dubbel till Henriette Larsen!

2019-06-13 18:44:55

Breddlopp onsdag 19 juni

VAGGERYDSTRAVET Det är tätt med tävlingar nu, dags igen den19 juni - Första start kl 15:00 - Välkommen!

2019-06-13

Spännande lopp under onsdagskvällen

VAGGERYDSTRAVET Skrällar och favoritsegrar blandades under kvällen och gav spännade lopp - många trotsade vädret och besökte banan! Explosive Melot blev årets SmålandStayer!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 29:e Juni
Första start: 18:30
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Jägersro 25:e juni 2019
Lopp 5 RYDENS LIMONCELLO (4)
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 9 FREE FALLIN L.C. (6)
Larsen Henriette (Lidh Liselott)
Visby 27:e juni 2019
Lopp 1 MIRIAM HALL (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 2 FAJM COMPOSITE (3)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 DOLPH COMPOSITE (8)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 KIRBY SÅNNA (10)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 27:e juni 2019
Lopp 3 SYMPHONIC IRJA (9)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Örebro 27:e juni 2019
Lopp 5 CHEAP THRILLS (2)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Vaggeryd 29:e juni 2019
Lopp 1 POINTBOY (2)
Andersson Mikael J (Brose Åsa)
Lopp 1 ELLE VILD (4)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 1 BRAVO SANTANA (11)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 3 BAJA ROSA AKEMA (5)
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 OKOBALOZ (1)
Larsson Vanessa (Pettersson Ronny)
Lopp 4 EAJA COMPOSITE (3)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 5 FRANCKS COOPER (1)
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 5 FRANCKS DE SOTO (1)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 5 DABKAS RAINBOWDASH (2)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 5 HULTS INGELA (4)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 KIARA SÅNNA (9)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 7 TETON YORK (11)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 7 TURBOLENNA (12)
Ekberg William (Bolin Andersson Ann)
Lopp 8 QUANTUM TIC TAC (5)
Svensson Lennart (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 8 LEE SÅNNA (13)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 9 HERAKLES (2)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 ASTERIX HORNLINE (1)
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 9 JOY FOR US (2)
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 14 DON'T BE SO SHY (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 14 THAT'S IT (2)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Resultat
Göteborg Trav 23:e juni 2019
Lopp 1 TETON YORK, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 1 PUKETORP TINALINA, 7:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 LEE SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Kalmar 23:e juni 2019
Lopp 1 DREAM IN MATCHTOWN, oplac.
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Adielsson Erik (Brodin Sara)
Lindesberg 22:e juni 2019
Lopp 4 FELIX V.M., 6:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 FELIX V.M., oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Axevalla 20:e juni 2019
Lopp 3 XANTHIS COKTAIL, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 MOVE IT BRODDE, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 8 DABKAS RAINBOWDASH, 4:a
Laursen Jens (Gustafsson Rolf)
Vaggeryd 19:e juni 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT), oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 1 DARIUS DANTE, 8:a
Johansson Henrik (Sjöö Erland)
Lopp 2 FINGERSPRINT, 4:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 2 EASY COPI, 6:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 3 WISS ZORNITA, 7:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 4 OKOBALOZ, 2:a
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, 3:a
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 QUANTUM TIC TAC, 5:a
Svensson Lennart (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 6 MASSIVE TURNOVER, d
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 6 NIVEAU, 2:a
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 EKEBO LOVER, 8:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 BREEZER, 6:a
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 8 GOLDEN KICK BACK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 8 CHIP DREAM, 7:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 8 CALVADOS AKEMA, 8:a
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 YODA BRICK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 9 LIMUS EFFI, 5:a
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 EKEBO CAF, 6:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 13 RAGIA J.W. (IT), oplac.
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Lopp 13 KIZUNGUZUNGU, oplac.
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Visby 18:e juni 2019
Lopp 5 DREAM DERBY, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 KIARA SÅNNA, 4:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Halmstad 17:e juni 2019
Lopp 3 CHERATON, 4:a
Erixon Anna (Engman Nathalie)
Lopp 5 HERAKLES, 5:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 8 RYDENS LIMONCELLO, oplac.
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 10 MARTA EASY, oplac.
Persson Stefan (Petersson Bengt)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se