Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Speedy Foxy Vicane blev årets häst även 2017!

VAGGERYDSTRAVET - 2018-02-04

Grattis David Källgren och Speedy Foxy Vicane som tog hem flest priser på Travgalan- Årets häst, Årets amatörhäst och Årets amatörtränare!

Claes Svensson, årets kusk
Jan Hellstedt, årets tränare och Louise Pernsteiner, årets hästskötare
Henrik Johansson, Årets amatörkusk
Gertrud Liljegren, Årets Eldsjäl
Hilda Eskilsson, vinnare av Ponnyelitveckan
Ett troget gäng på Vaggeryds tävlingar
Baja Rosa Akemas tränare
Rene Jensen och Jan-Olof Mohlin

Hästgalan gick även i år av stapeln på Hotell Tre Liljor i Värnamo. För andra året i rad blev det Speedy Foxy Vicane som blev Årets häst. Speedy Foxy Vicane, tränas av David Källgren, som också blev Årets amatörtrönare

Årets tränare blev Jan Hellstedt och Anton Knutsson fick priset som årets ungdom. 

Claes Svensson blev Årets kusk, och Henrik Johansson var framgångsrikaste amatörkusk.

Vi tackade också avgående sportchefen Rene Jensen och hälsade ny sportchefen Jan-Olof Mohlin välkommen!

 

Vinnare för travåret 2017

Årets häst
Speedy Foxy Vicane, tränad av David Källgren

Årets 3-åring
Divino, tränad av Kent Knutsson
 
Årets 4-åring
Ready K.K.Hall, tränad av Jan Hellstedt
 
Årets montéhäst
Natosi Goj, tränad av Jan Hellstedt
 
Årets amatörhäst
Speedy Foxy Vicane, tränad av David Källgren
 
Årets kusk
Claes Svensson
 
Årets tränare
Jan Hellstedt
 
Årets amatörkusk
Henrik Johansson
 
Årets amatörtränare
David Källgren

Årets Ungdom
Anton Knutsson

Årets hästskötare
Louise Pernsteiner

Årets uppfödare
Stefan Johnsen (Speedy Foxy Vicane)

Årets ponnykusk
Moa Andersson

Tvåa i årets ponnyliga och Vaggeryds representant på KRAFFT PonnyElitVeckan 2018 och Juryns specialpris
Hilda Eskilsson
Hilda får även Juryns specialpris med en föraning om att vi kommer att se Hilda på många travgalor i framtiden - Grattis och lycka till!

Juryns specialpris
Personerna runt Baja Rosa Akema 
För bedriften att som liten amatör starta på V75 med fina resultat och klara pressen med TV-intervjuer och favoritskap!

Årets eldsjäl
Gertrud Liljegren
För att i alla år troget ställt upp och jobbat på tävlingsdagar och spridit värme och trivsel!

 

Dela artikeln:
2018-10-10

Inbjudan banträff

VAGGERYDSTRAVET För dig som tränar på banan eller är allmänt intresserad - Måndagen 15 oktober kl 18:00 i Stallcaféterian

2018-09-23

Carl Johan Jepson blev årets bancampion!

VAGGERYDSTRAVET Carl Johan Jepson blev banchampion i år - Dolan Spring och Stefan Söderkvist blev Smålandsmästare!

2018-09-18 19:39:12

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren

VAGGERYDSTRAVET Årets sista tävlingdag - nu avgörs championstriden, vem som blir Smålandsmästare, vem som vinner Smålandsmästaren Monté och flera andra spännade lopp - Första start kl 12:45 -  Välkommen!

2018-09-09 15:25:45

Resultat från söndagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Mahjong vann Gösta Asplunds Minne och Kryddgården Muskot vann Mini Smålandsmästaren -Grattis!

2018-09-04 15:58:32

Trav på söndag 9 september

VAGGERYDSTRAVET Jepson, Untersteiner och de andra i toppen av ligan kommer hit för att kanske säkra championatet redan idag - Fint treårslopp i Gösta Asplunds minne - Välkomna!

Hemmahästar
till start
Åby 18:e oktober 2018
Lopp 1 Cheraton (3)
Björn Goop (Nathalie Engman)
Lopp 1 Cleo de Castella (7)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Lopp 8 Quitebeauty (3)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Jägersro 20:e oktober 2018
Lopp 3 Wiss Zornita (10)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 5 Cash Alo (3)
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Örebro 20:e oktober 2018
Lopp 1 Dream in Matchtown (9)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Halmstad 22:e oktober 2018
Lopp 1 Golden Guard (7)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Västerbo Quadriga (1)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 2 Lyssum (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Jardin (12)
Thomas Uhrberg (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Francks de Soto (4)
Moa Andersson (Hans Franck)
Lopp 3 Francks Cooper (9)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 5 Turbolenna (6)
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Lopp 5 Linda Sånna (10)
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Baja Rosa Akema (8)
Claes Svensson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 9 Crispi's Memory (1)
Peter Ingves (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Prestige V.G. (8)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Solvalla 23:e oktober 2018
Lopp 4 Speedy Foxy Vicane (2)
Kim Eriksson (David Källgren)
Solvalla 24:e oktober 2018
Lopp 1 Lee Sånna (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Shyvana (10)
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Åby 24:e oktober 2018
Lopp 9 Rydens Limoncello (8)
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Resultat
Axevalla 16:e oktober 2018
Lopp 2 Wiss Very Nice, oplac.
Ann-Charlotte Törnberg (Lennart Svensson)
Lopp 6 Olga Utca, oplac.
Kenneth Haugstad (Sara Brodin)
Lopp 10 Stora Hökhult
Kim Eriksson (Lars-Göran Johansson)
Jägersro 16:e oktober 2018
Lopp 5 Aowa L.G., 6:a
Fredrik Lindvall (Johanna Brostorp)
Halmstad 14:e oktober 2018
Lopp 1 Breezer, 5:a
Anton Knutsson (Björn Trulsson)
Lopp 2 Ekebo Easy, 4:a
Henrik Johansson (Michael Karlsson)
Lopp 2 Minttu Akema, oplac.
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 6 Worth a Lot, 4:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 7 Sure Broline, 7:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Woop'sididitagain
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Okobaloz, 4:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Åmål 14:e oktober 2018
Lopp 4 Herakles, oplac.
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Chip Dream, 6:a
Rebecca Arnerlöf (Lennart Svensson)
Kalmar 13:e oktober 2018
Lopp 4 Moons Blåljus, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 5 National Day, oplac.
Jörgen Sjunnesson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Baja Rosa Akema, 3:a
Jörgen Sjunnesson (Johnny Hjelmrin)
Lopp 7 Go de Luxe, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 9 Turbolenna, 4:a
Sören Boel (Ann Bolin Andersson)
Lopp 9 Overlord, 7:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Åby 13:e oktober 2018
Lopp 1 Natosi Goj, 2:a
Emilia Leo (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Asterix Hornline, oplac.
Peter Untersteiner (Peter Johansson)
Lopp 7 Whisky Akema, 3:a
Emelie Knutsson (Claes Svensson)
Lopp 9 Speedy Foxy Vicane, 6:a
Kim Eriksson (David Källgren)
Axevalla 12:e oktober 2018
Lopp 1 Dance Streamline, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 2 Marta Easy, oplac.
Claes Svensson (Bengt Petersson)
Lopp 2 Shyvana, 7:a
Kaj Widell (Jan Hellstedt)
Lopp 2 Jaffa Maxim, 3:a
Carl Johan Jepson (Anders Berglund)
Lopp 3 Lindsey Sånna, oplac.
Kaj Widell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Draft One, 2:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 7 Carlossatisfaction, 5:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se