Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Tre Vaggerydshästar i SM på Åby!

VAGGERYDSTRAVET - 2019-10-13

Speedy Foxy Vicane blev trea i Sto-SM, Herakles blev sexa i Amatör-SM och Natosi Goj blev sjua i monteryttar-SM -Grattis!

På lördag 12 oktober är det den stora SM-dagen på Åby och Vaggeryd är representerat i tre av loppen.

I lopp 1 är det SM för montéryttare. Där startar Natosi Goj, med Julia Andersson i sadeln och det är Jan Hellstedt som tränar. 

I lopp 6 är det dags för avgörandet i Amatör-SM. Där är det Lennart Svensson som kvalificerat sig med sin egentränade Herakles.

I lopp 9 som är Sto-SM startar Speedy Foxy Vicane, tränad av David Källgren och körd av Kim Erikson.

Både amatör-SM och Sto-SMm är med på V75-spelet hos Atg (avd 2 och 5)

Lycka till alla tre!

 

Dela artikeln:
2020-01-22 18:17:04

Årets nomineringar 2019

VAGGERYDSTRAVET Alla nomineringar till travgalan! Dessutom - välkommen med förslag till Årets Eldsjäl!

2020-01-20 10:55:39

Dags för STL-starter igen!

VAGGERYDSTRAVET Fina resultat på Kalmar i lördags - Olga Utca 5a och Gullabo Däck Bling 3a - Grattis!!

2020-01-17

Nya datum för Best Box

VAGGERYDSTRAVET Under vecka 6 kommer företaget Equusir att finnas på Vaggerydstravet med sin behandling Best Box - föranmälan krävs - Välkommen!

2020-01-08 14:12:17

Gala för travåret 2019

VAGGERYDSTRAVET Lördagen 8 februari kl 18 på Götaströms Värdshus, Skillingaryd - Välkommen!

2019-12-21 16:04:54

Lycka till idag

VAGGERYDSTRAVET Årets sista stortävling -Lycka till Lee Sånna!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:00
Hemmahästar
till start
Eskilstuna 25:e januari 2020
Lopp 1 DREAM IN MATCHTOWN (5)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Mantorp 27:e januari 2020
Lopp 3 GOLDEN BOWL (13)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Axevalla 28:e januari 2020
Lopp 2 KING OF EVERYTHING (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 WOOP'SIDIDITAGAIN (2)
Jakobsson Magnus (Petersson Rune)
Lopp 4 CARROTLOVER (11)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 ELLAMI PRIDE (3)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 10 EASY COPI (4)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Åby 29:e januari 2020
Lopp 4 STARO JUVENTUS (8)
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Resultat
Örebro 24:e januari 2020
Lopp 4 NEO SÅNNA, 1:a
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Åby 23:e januari 2020
Lopp 4 FELLINI BOKO, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 SYMPHONIC IRJA
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 SYMPHONIC LINCOLN, 5:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Axevalla 21:e januari 2020
Lopp 2 PUKETORP TINALINA, 6:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 MARTA EASY, oplac.
Johansson Henrik (Petersson Bengt)
Lopp 5 CASH ALO, 5:a
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Lopp 9 ASTERIX HORNLINE, oplac.
Andersson Mikael J (Johansson Peter)
Lopp 9 FELIX V.M., 6:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Kalmar 18:e januari 2020
Lopp 1 MADURAI
Andersson Malin (Florin Mikael)
Lopp 8 OLGA UTCA, 5:a
Persson Stefan (Brodin Sara)
Lopp 10 GULLABO DÄCK BLING, 3:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se