Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
2019-10-13

Tre Vaggerydshästar i SM på Åby!

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane blev trea i Sto-SM, Herakles blev sexa i Amatör-SM och Natosi Goj blev sjua i monteryttar-SM -Grattis!

2019-10-11 13:16:33

MONTÉDAG med Jessica Flodin

TRAVSKOLAN Är du nyfiken på monté? Vill du veta hur det känns att rida och träna för monté? Prova på fredagen 1 november, kl 9-15, Välkommen!

2019-10-11 12:54:55

DAGLÄGER – Höstlovsveckan

TRAVSKOLAN Måndag 28 oktober till torsdag 31 oktober mellan 9-16, inga förkunskaper krävs -Välkommen!

2019-10-07

Läderkurs 19-20 oktober

PONNYTRAV Tillverka något till dig själv, något till hästen eller laga något - nybörjare och alla är välkomna!

2019-10-05 21:39:07

Invigning av staket!

VAGGERYDSTRAVET Äntligen har islandshästarna fått ett staket runt sin ovalbana och i dag var det högtidlig invigning!

2019-10-05 21:15:47

Resa till Skåne

B-TRÄNARE Idag var B-tränarföreningen ute och åkte! 

2019-09-29 17:00:00

Resultat ponnys klubbtävling

PONNYTRAV Grattis alla duktiga deltagare!

2019-09-29 09:05:02

Lycka till Speedy!!

VAGGERYDSTRAVET Speedy Foxy Vicane startar i Gulddivisionen idag på Solvalla - Lycka till!

2019-09-22 15:12:37

Smålandsmästare 2019

VAGGERYDSTRAVET M.T.Mighty Winner blev årets Smålandsmästare med Henriette Larsen, Börge med Sofia Adolfsson blev montévinnaren - Grattis

2019-09-22 14:41:07

Lilla Smålandsmästaren 2019

PONNYTRAV Delad glädje är dubbel glädje! Det blev dött lopp mellan Alfred S och Ekslätts Iceland - Grattis!

2019-09-17 17:18:37

Säsongsavslutning 2019

VAGGERYDSTRAVET Smålandsmästaren, Smålandsmästaren monté och Lilla Smålandsmästaren - Välkomna - första start 12.45

2019-09-17 09:14:41

Anmälan till ponnylopp framflyttad!

PONNYTRAV På grund av tekniska problem med ponnyanmälan är den framflyttad till i morgon - har du redan försökt anmäla så gör om din anmälan för säkerhets skull!

2019-09-15 15:40:47

Fyra hemmasegrar idag!

VAGGERYDSTRAVET Peter Johansson tog en dubbelseger, Jessica Flodin vann montéloppet och Jan Hellstedt tog en seger!

2019-09-15 14:21:09

Doggelito årets Mini Smålandsmästare!

PONNYTRAV Grattis till Kazandra Ginman och Doggelito! 

2019-09-10 16:29:04

Breddloppsdag 15 september

VAGGERYDSTRAVET På söndag kör vi årets näst sista dag, en breddloppsdag! Missa inte heller ponnyloppet Mini Smålandsmästaren - Välkommen!

2019-09-10 12:59:47

Trevlig dag på travskolan!

TRAVSKOLAN Många, både barn och vuxna, fick prova på att köra häst!

2019-09-06 11:47:32

Öppet hus på Travskolan

TRAVSKOLAN Söndagen 8 september mellan 10-14 är du välkommen att hälsa på i Travskolan på Vaggeryds Travbana!

Kommentarer: (1)
2019-08-31 18:53:21

Årets sista ponnydag

PONNYTRAV Varm dag på Vaggeryd, med många lopp och många hästar

2019-08-29

Lycka till Vaggerydsgänget på Jägersro i helgen!

VAGGERYDSTRAVET Två Vaggerydshästar till start på Jägersro på Derbyhelgen, och en kusk!

2019-08-26 15:15:55

Ponnytrav 31 augusti 2019

PONNYTRAV Dags igen för en heldag med ponnytrav, välkommen! - Första start 12:00

Hemmahästar
till start
Axevalla 15:e oktober 2019
Lopp 3 PUKETORP TINALINA (3)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Mantorp 15:e oktober 2019
Lopp 8 DARIUS DANTE (11)
Knutsson Anton (Sjöö Erland)
Lopp 13 HERO COMPOSITE (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 JERSEY GIRL (2)
Svanberg Oskar (Blomqvist Jonathan)
Lopp 13 CAESAR SENSATION (3)
Karlstedt Ralf (Hellstedt Jan)
Lopp 13 CHERIE EAGRA (4)
Svensson Claes (Hellstedt Jan)
Solvalla 16:e oktober 2019
Lopp 5 CHEAP THRILLS (8)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 17:e oktober 2019
Lopp 1 TURBO POCA (3)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 4 SYMPHONIC LINCOLN (11)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 7 MASSIVE TURNOVER (1)
Untersteiner Peter (Johansson Peter)
Lopp 9 BAJA ROSA AKEMA (11)
Larsen Henriette (Hjelmrin Johnny)
Lopp 10 TURBOLENNA (5)
Söderkvist Stefan (Bolin Andersson Ann)
Resultat
Halmstad 13:e oktober 2019
Lopp 2 OKOBALOZ, d
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 3 BREEZER, 7:a
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 3 NIVEAU, 8:a
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 ASTERIX HORNLINE, 3:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 6 EASY COPI, 1:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 6 MINTTU AKEMA, 8:a
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 KÄDARP ARAMIS, 3:a
Andersson Malin (Engman Nathalie)
Lopp 8 WOOP'SIDIDITAGAIN, 5:a
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 8 CALVADOS AKEMA, 6:a
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Lopp 14 GOLD WINNER, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Åmål 13:e oktober 2019
Lopp 3 RAGIA J.W. (IT), oplac.
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Åby 12:e oktober 2019
Lopp 1 NATOSI GOJ, 7:a
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 6 HERAKLES, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 SPEEDY FOXY VICANE, 3:a
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 12 MARTA EASY, oplac.
Eriksson Kim (Petersson Bengt)
Kalmar 11:e oktober 2019
Lopp 1 MOONS U.BOLT, 1:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 3 KIRBY SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 QUITEBEAUTY, oplac.
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Lopp 7 GO DE LUXE, 2:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 PELL INN, oplac.
Ginman Oscar (Widegren Göran)
Lopp 9 S.H.T.THORNOFROSES, oplac.
Knutsson Anton (Elofsson Åsa)
Lopp 9 MINT SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 FILIPPA P., oplac.
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Örebro 10:e oktober 2019
Lopp 2 CASH ALO, 4:a
Erixon Anna (Svensson Claes)
Axevalla 8:e oktober 2019
Lopp 2 JAFFA MAXIM, oplac.
Eriksson Kim (Berglund Anders)
Lopp 5 MAGGIESAARI, 3:a
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 8 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Mantorp 7:e oktober 2019
Lopp 3 DABKAS RAINBOWDASH, oplac.
Svensson Lennart (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 EYE IN THE SKY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 STARO JUVENTUS, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 5 KING OF EVERYTHING
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 HULTS INGELA, 6:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 8 JETSTREAM RAPIDA, oplac.
Kontio Jorma (Svensson Claes)
Lopp 8 GOLDEN GUARD, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se