Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se
2017-10-17

Jessica blev klubbmästare!

B-TRÄNARE Jessica Flodin blev klubbmästare, Nils Sylvén blev tvåa och Ronny Pettersson trea - Grattis!

2017-10-12 10:30:06

Kom till Travskolan på höstlovet!

TRAVSKOLAN Vi har både dagläger och ett övernattningsläger - alla är välkomna!

2017-10-12

Klubbmästerskap på söndag

B-TRÄNARE Första start 11:30 - Välkommen!

2017-10-01

Klubbtävlingen för ponny 30 september

PONNYTRAV Två lopp men fyra segrare, på bilden deltagarna i A-ponnyloppet

2017-09-19

Inbjudan till klubbmästerskap

B-TRÄNARE Söndagen 15 oktober, första start 11:30 - Med amerikansk anmälan efter insprungna pengar - Välkommen med din anmälan senast 9 oktober!

2017-09-15

Islandshästarna tävlar på lördag 16 september

VAGGERYDSTRAVET Under lördagen deltar ett tjugotal ekipage på Islandshästföreningen Bjargs tävling - Välkommen!

2017-09-11

Smålandsmästare och Banchampion 2017

VAGGERYDSTRAVET Kim Eriksson tog årets tionde seger i årets finaste lopp, Smålandsmästaren, och blev också årets Banchampion!

2017-09-04

Säsongsavslutning med Smålandsmästaren!

VAGGERYDSTRAVET Söndagen 10 september är det årets sista tävlingsdag och vi kör både Smålandsmästaren och andra roliga lopp, samt lite extra för barnen med hoppborg och ponnyridning! Ponnykampen och Lilla Smålandsmästaren börjar 13:20 - första totostart 14:00 - Välkomna!

2017-09-02 14:27:41

Solsken och regn idag på ponnytravet

PONNYTRAV Hemmaseger i dag för Moa Andersson och Granös Tusensköna - Grattis!

2017-08-30

Ponnytrav på lördag!

PONNYTRAV På lördag är det tävling för ponnytravarna, 14 lopp och hundratio ponnys - Välkommen till första start kl 12.00!

2017-08-27 20:55:47

Tre hemmasegrar på breddagen

VAGGERYDSTRAVET David Källgren vann med Käck Mi som tränas av Helen Midler, dessutom segrade även hemmahästarna Jaffa Maxim och Clay Composite!

2017-08-24 21:27:24

Ponnykampen på Vaggerydstravet

PONNYTRAV 10 September 

2017-08-22

Trav på lördag 26 augusti

VAGGERYDSTRAVET Breddloppsdag - första start kl 11:10 -Välkommen!

2017-08-16

Härlig sensommardag på travet!

VAGGERYDSTRAVET Idag stämde uttrycket "Ge aldrig upp hoppet" -  Atlantic Breeze, gjorde sitt livs första start som 10-åring och vann! 

2017-08-09

Lunchtrav på tisdag 15 augusti

VAGGERYDSTRAVET Fri entré! Första start kl 12:20 - Väkommen!

2017-08-07

Kevin knaprar in!

VAGGERYDSTRAVET Kevin fixade två segrar och en tredjeplats, så nu hettar det till rejält i championstriden inför de avslutande dagarna - nästa tävlingsdag 15 augusti!

2017-07-31 15:43:18

Breddloppsdag på söndag 6 augusti

VAGGERYDSTRAVET Första start kl 11:10 -  Fri entré och gratis program - Välkommen!

2017-07-27

Hemmaseger vid onsdagens tävlingar

VAGGERYDSTRAVET Wiss Zornita, tränad av Lennart Svensson och körd av Mikael J Andersson tog dagens hemmaseger - Grattis!

2017-07-20

Lunchtrav 26 juli

VAGGERYDSTRAVET Lunchtrav! Första start kl 12:20 - Fri entré - Välkommen!

2017-07-13

Kim Eriksson leder championligan

VAGGERYDSTRAVET Hela sex segrar har Kim Eriksson nu på Vaggeryd i år - chans på banchampionatet?

Hemmahästar
till start
Mantorp 19:e oktober 2017
Lopp 2 Kimbee Crown (10)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 5 Jardin (1)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 5 Turbolenna (10)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Lopp 6 Leave a Message (US) (5)
Jennifer Persson (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Dream in Matchtown (9)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Lopp 6 Quantum Donado (12)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Worth a Lot (6)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 8 Mill Zippel (4)
Stefan Söderkvist (Kent Knutsson)
Lopp 8 Crispi's Memory (7)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 9 Pearl di Poggio (IT) (2)
Lennart Svensson (Robert Josefsson)
Lopp 10 Quantum Gliding (12)
Jennifer Persson (Jan Hellstedt)
Kalmar 20:e oktober 2017
Lopp 3 Speedy Patricia (4)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 4 Francks Gidjon (3)
Hanna Odder (Hans Franck)
Lopp 5 Minttu Akema (1)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 7 Moon's Oki Doki (3)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 7 And here I Am (DK) (7)
Oscar Ginman (Claes Svensson)
Lopp 7 Inara (DE) (11)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 9 Yoda Brick (10)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Örebro 21:e oktober 2017
Lopp 1 Dream Derby (10)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Bound for Glory (13)
Stefan Söderkvist (Kent Knutsson)
Lopp 7 Whisky Akema (11)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Halmstad 23:e oktober 2017
Lopp 4 Moving On (8)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 24:e oktober 2017
Lopp 1 Ågårds Julius (8)
Peter Untersteiner (Åsa Brose)
Resultat
Axevalla 17:e oktober 2017
Lopp 1 Overlord, 3:a
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 10 Asterix Hornline, d
Emelie Knutsson (Peter Johansson)
Lopp 11 Quantum Amaretto, d
Moa Andersson (Moa Andersson)
Halmstad 16:e oktober 2017
Lopp 1 Symphonic Irja, 2:a
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 1 Marta Easy, 7:a
Peter Ingves (Bengt Petersson)
Solvalla 15:e oktober 2017
Lopp 1 Mint Sånna, 3:a
Kenneth Haugstad (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Kiara Sånna, 6:a
Ulf Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Quantum Nikita, 3:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 10 Ready K.K.Hall, 1:a
Ulf Eriksson (Jan Hellstedt)
Åby 14:e oktober 2017
Lopp 1 Natosi Goj, d
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 5 Whisky Akema, 7:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Speedy Foxy Vicane, 5:a
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2017 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se