Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2016

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2015 körs ev. två klubbtävlingar, två heldagar och fyra enstaka lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

Längre ner på sidan finns länkar till alla underlag och även lite officiell statistik från Svensk Travsport

Liga A-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Allgunnens Bepop 2
1 1 1 5 31
My Sweet Love
2 1 1
4 26
Emmeros Elliot 1 2 1 1
5 23
Lindåsens Nadja
1 1 1 1 4 21
Emmeros Legolas 1 1 2 4 15
Vävsla Ginny 1 1 2 12
Emmeros Hedda

1 1 1 3 12
Sörbyskogen Jerry Lee 1 1 2 7
Boss

3 1 4 7
Stenstugu Dolmio 1 1 5
Lyrics Princess 2 2 4
Emmeros Emma 1 1 2
Emmeros Gloria 1 1 2
Hälge II 1 1 2
Opal II 1 1 2

Liga A-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Hilda Eskilsson 2 2

1 5 1 11 46
Ellen Svensson
2 1
1
1 5 27
Julia Almsgård 2 1 1 3 7 27
Ida Forsberg 1 2 1 1 2
7 27
Josefine Karlsson
1 1 1 1 4 21
Astrid Carlfjord 1 1 1 3 17
Jesper Ljungeskog 2 2 4
Elin Lunddahl 1 1 2
Sara Hagelberg 1 1 2

Liga B-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga
plac. 
0 d Antal starter Poäng
Lillen 1

1 1 3 17
Pepino II 1 3 4 14
Prizma 1 1 1 1 4 14
Prima Vera 1 2 3 12
Ligist H.T. 2

2 12
Kumlaby Lavendel 1
1 2 11
Sävrarps Bonanza 1 2
3 10
Ellen 1
1 8
Dalton 1 1 4
Sävrarps Lycka 1 1 2

Liga B-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga
plac. 
0 d Antal
starter
Poäng
Ellen Svensson 1

1 1 3 17
Ida Hellberg 1 1

2 14
Jesper Ljungeskog 1 1 1 1 4 14
Matida Petersson 1 2 3 12
Julia Almsgård 1
2 2 11
Anna Stark 1 2 3 10
Linn Johansson 1 3 4 10
Sara Hagelberg 1 1 8
Emma Hellberg 1
1 6
Josefine Karlsson 1 1 5
Isabelle Källgren 1 1 2

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2016.

Segerrikast, med licens på Vaggeryd,  deltar på Elitponnyveckan på Wången. 

Namn St 1 2 3 4 5> 0 D Prissumma
Julia Almsgård 37 6 6 5 1 1 14 4 9100
Moa Andersson 21 5 5 2 1 2 2 4 8250
Hilda Eskilsson 55 3 3 11 3 7 21 7 5500
Josefine Karlsson 13 2 0 3 2 2 3 1 1975
Linnea Cedefors 5 2 0 0 0 0 1 2 1000
Ellen Svensson 35 1 5 1 3 5 17 3 2800
Ida Forsberg 27 1 4 3 3 8 7 1 3300
Emma Hellberg 7 1 0 2 0 1 1 2 1475
Ida Hellberg 12 0 2 2 3 1 3 1 1900
Malin Johansson 5 0 2 1 0 0 0 2 675
Anna Stark 8 0 0 0 0 2 6 0 200
Stina Cedefors 6 0 0 0 0 0 5 1 0
Matilda Petersson 5 0 0 0 0 0 5 0 0
Linn Sturesson Johansson 3 0 0 0 0 0 3 0 0

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2016, alla kuskar.

Namn St 1 2 3 4 5> 0 D Prissumma
Johansson Gustav (Hd) 5 3 0 1 0 0 1 0 2075
Borg Freja (Kr)  5 2 2 0 1 0 0 0 1925
Lönner Britta (J) 4 2 1 0 1 0 0 0 1525

Underlag

Ligorna

Enstaka lopp 8 maj

Heldag Vaggeryd 16 juli

Heldag Vaggeryd 28 augusti

Klubbtävling 10 april

Klubbtävling 9 oktober

Övrig statistik från ST

Resultat alla kuskar»
Segerrikast på Vaggeryds travbana»

 

 

Hemmahästar
till start
Halmstad 25:e september 2017
Lopp 1 Jardin (4)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 3 Niveau (7)
Emelie Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 4 Worth a Lot (8)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 5 Cote d'Azur (11)
Stefan Persson (Fredrik Larsson)
Lopp 6 Francks Gidjon (6)
Hans Franck (Hans Franck)
Lopp 6 Wiss Zornita (7)
Stefan Persson (Lennart Svensson)
Lopp 8 Crispi's Memory (1)
Lars-Göran Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 8 Sure Broline (7)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Mantorp 25:e september 2017
Lopp 2 Wandel Saar (14)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 3 Jaffa Maxim (1)
Stefan Söderkvist (Anders Berglund)
Lopp 3 Käck Mi (8)
Kim Eriksson (Helen Midler)
Lopp 6 Speedy Jay Vicane (10)
Claes Svensson (David Källgren)
Lopp 8 Felix V.M. (9)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Åby 27:e september 2017
Lopp 3 Dream in Matchtown (2)
Åsa Svensson (Henrik Johansson)
Solvalla 30:e september 2017
Lopp 7 Speedy Foxy Vicane (7)
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Resultat
Färjestad 23:e september 2017
Lopp 5 Speedy Foxy Vicane, 3:a
Thomas Uhrberg (David Källgren)
Kalmar 22:e september 2017
Lopp 1 Ågårds Julius, 4:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 10 Divino, 2:a
Kent Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 11 Rita de Castella, 1:a
David Källgren (David Källgren)
Lopp 11 Timo Sisu, 0:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Solvalla 22:e september 2017
Lopp 9 Quantum Nikita, 3:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 21:e september 2017
Lopp 2 Olga Utca
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 4 Leave a Message (US), 5:a
Stephanie J Werder (Jan Hellstedt)
Lopp 4 Quantum Donado, 1:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 6 Rydens Molly, d
Maxime Marais (Arne Rydén)
Lopp 6 Lady Isabell
Peter Ingves (Sara Brodin)
Lopp 7 Ekebo Lover, 0:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Ekebo Easy, 3:a
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 10 Okobaloz, 5:a
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Örebro 21:e september 2017
Lopp 5 Al's Sugarstar, 1:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 19:e september 2017
Lopp 1 Minttu Akema, 8:a
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 1 Turbolenna, 3:a
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Lopp 2 Jägermeister Akema, 3:a
Jenny Malmqvist (Claes Svensson)
Lopp 3 Golden Kick Back, 0:a
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 3 Woop'sididitagain, 6:a
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 3 Crazy Beautiful, 3:a
Mats Börjesson (Åsa Brose)
Lopp 3 Sure Broline, 8:a
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 4 Linda Sånna, 2:a
Henrik Rudqvist (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Kirby Sånna, 5:a
Jan Hellstedt (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Breezer, 6:a
Anton Knutsson (Björn Trulsson)
Lopp 9 Holy Heart, 5:a
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 9 Rydens Figo
Rune Petersson (Rune Petersson)
Jägersro 19:e september 2017
Lopp 4 Quantum Tanqueray, 6:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 9 Wiss Very Nice, 3:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2017 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se