Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2019

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2017 körs två klubbtävlingar, två heldagar och fyra enstaka lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

(I ligorna räknas inte resultat med överåriga kuskar i Gubb och Gum lopp)

 

Liga A-ponny kusk
Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/placering 1 2 3 4 5 Övr-plac 0 d Antal starter Poäng
1 Hilda Eskilsson 1 2 1 2 2 2 9 46
2 William Liljegren 2 1 1 2 1 7 41
3 Ester Hägg 2 2 2 6 24
4 Emily Alfredsson 1 2 3 12
5 Isabelle Källgren 1 1 2 7
Liga A-ponny
Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/placering 1 2 3 4 5 Övr. plac 0 d Antal starter Poäng
1 Mac Millian 2 1 1 2 1 7 41
2 Ronja Stack 1 1 1 2 1 6 24
3 Boss 2 1 1 4 22
4 Akires Konrad 1 1 1 3 16
5 Adele 1 1 3 5 14
6 Unik 1 1 6
Liga B-ponny kusk
Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/placering 1 2 3 4 5 Övr. plac 0 d Antal starter Poäng
1 Ellen Svensson 3 6 2 11 38
2 Hilda Eskilsson 1 1 1 1 3 7 33
3 Julia Almsgård 1 1 6 8 22
4 Isabelle Källgren 1 1 3 1 6 20
5 Josefine Karlsson 1 1 1 3 16
6 Kajsa Larelius 1 1 2 9
7 Ida Hellberg 1 2 1 4 8
7 Elin Antonischki 1 1 2 8
8 Malin Johansson 1 1 6
9 Emily Alfredsson 1 1 5
Liga B-ponny
Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/placering 1 2 3 4 5 Övr. plac 0 d Antal starter Poäng
1 Miicas Wem 1 1 1 2 5 25
2 Rosenholms Molly 2 2 4 20
3 Karismas L:a Axel 1 1 4 6 18
4 Stjärnplans Meja 1 1 1 3 16
5 Prima Vera 1 4 5 13
6 Lillen 1 1 1 3 11
6 Fazit 1 1 2 11
7 Farmens Vulkan 1 1 2 9
8 Ligist H.T 1 2 1 4 8
8 Slätt La Mindy 1 1 2 8
9 Toscana K.L 1 1 6
9 Yngve Frej 1 1 6
10 Zigrid 1 1 2 5
11 Kumlaby Lavendel 2 2 4
11 Mormors Zoie 1 1 4
12 Torps Plira 1 1 2
13 Kålmans Papaya 1 1 1

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2019.

Segerrikast, med licens på Vaggeryd,  deltar på Elitponnyveckan på Wången.

NrNamnHemmabanaLicensStarter1:a2:a3:aSegerprocentVinstsumma
1 Hilda Eskilsson VG C1M 77 4 9 10 5.2 % 9 025
2 Stina Cedefors VG C1M 19 4 2 0 21.1 % 3 125
3 Ester Hägg VG B1 21 3 3 7 14.3 % 3 850
4 Ellen Svensson VG D1M 52 2 2 6 3.8 % 5 975
5 William Liljegren VG B1 18 1 5 0 5.6 % 2 375
6 Josefine Karlsson VG D1M 12 1 2 2 8.3 % 2 025
7 Malin Johansson VG D1M 3 1 1 1 33.3 % 1 375
8 Julia Almsgård VG D1M 17 0 3 1 0 % 1 950
9 Emma Hellberg VG D1 3 0 0 1 0 % 275
10 Ida Hellberg VG D1 9 0 0 1 0 % 900
11 Emily Alfredsson VG C1M 2 0 0 0 0 % 0
12 Ida Forsberg VG D1 4 0 0 0 0 % 0

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2019, alla kuskar.

NrNamnHemmabanaLicensStarter1:a2:a3:aSegerprocentVinstsumma
1 Kazandra Ginman KR C1M 12 5 2 0 41.7 % 3 225
2 Isabell Gustavsson KR C1 9 3 2 2 33.3 % 3 025
3 Linnea Olsson J C1M 5 2 2 0 40 % 3 325
4 Julia Svensson KR D1 5 2 1 0 40 % 3 225
5 Filippa Lindgren J C1M 3 2 0 0 66.7 % 1 000
6 Frida Dahl J C1 4 2 0 0 50 % 1 300
7 Thilda Andersson HD D1M 5 2 0 0 40 % 1 900
8 Anna Fasold KR D1 5 1 1 1 20 % 1 950
9 Emma Lundberg J D1 7 1 1 1 14.3 % 1 725
10 Anja C Ahlandsberg J C1M 4 1 1 0 25 % 1 450
Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Onsdag 22:e Juli
Första start: 15:00
Hemmahästar
till start
Halmstad 13:e juli 2020
Lopp 3 VIVALDI (2)
Brose Åsa (Brose Åsa)
Lopp 3 FRANCKS COOPER (3)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 4 CHIP DREAM (5)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 7 UFO JET (IT) (12)
Källgren David (Källgren David)
Lopp 8 FREE FALLIN L.C. (1)
Cracchiolo Christian (Lidh Liselott)
Solvalla 13:e juli 2020
Lopp 5 TETON NIKKIS MAN (1)
Kontio Jorma (Hellstedt Jan)
Jägersro 14:e juli 2020
Lopp 2 LISTAS ICE GLIDE (11)
Oscarsson Kevin (Berg Björn)
Eskilstuna 15:e juli 2020
Lopp 3 MINT SÅNNA (2)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Kalmar 15:e juli 2020
Lopp 1 LINDA SÅNNA (4)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 3 MOON'S OKI DOKI (1)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 4 MOONS LILLE OLLE (4)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 4 A MATTER OF TIME (5)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 5 FAJM COMPOSITE (5)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 LIMUS EFFI (8)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Axevalla 17:e juli 2020
Lopp 1 DILLEN FROST (6)
Persson Stefan (Brose Åsa)
Lopp 3 OLYMPIC BLUE CHIP (US) (11)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 BRAVO SANTANA (3)
Adielsson Erik (Johansson Peter)
Lopp 13 TETON MISS ANNIE (1)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 DABKAS RAINBOWDASH (3)
Jepson Carl Johan (Gustafsson Rolf)
Axevalla 18:e juli 2020
Lopp 1 DREAM IN MATCHTOWN (5)
Andersson Julia (Johansson Henrik)
Lopp 2 PIM PIM JOLI (10)
Widell Kaj (Blomqvist Jonathan)
Lopp 2 DRAFT ONE (14)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 3 GOLDEN GUARD (3)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Resultat
Axevalla 10:e juli 2020
Lopp 2 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Jansson Torbjörn (Franck Hans)
Lopp 3 TETON SWEET LINDY, d
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Örebro 9:e juli 2020
Lopp 4 HERAKLES, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Jägersro 7:e juli 2020
Lopp 2 MADURAI, oplac.
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 MAKE IT SPLIT
Florin Mikael (Florin Mikael)
Vaggeryd 7:e juli 2020
Lopp 2 NEO SÅNNA, 5:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA, 1:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 6 LYSSUM, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 EASY COPI, 7:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 7 LISTAS ICE GLIDE, 6:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 8 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Kalmar 6:e juli 2020
Lopp 8 EYE IN THE SKY, 3:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se