Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2017

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2017 körs två klubbtävlingar, två heldagar och fyra enstaka lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

(I ligorna räknas inte resultat med överåriga kuskar i Gubb och Gum lopp)

Längre ner på sidan finns länkar till alla underlag och även lite officiell statistik från Svensk Travsport

Liga A-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
My Sweet Love 1 1 1 3 6 30
Allgunnens Bepop 1 1 3 5 24
Sörbyskogen Jerry Lee 1 1 1 3 16
Emmeros Elliot 1 1 1 3 10
Boss 3 3 6
Emmeros Isadora 1 1 2
Unik 1 1 1

Liga A-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Ellen Svensson 2 1 1 1 4 9 46
Hilda Eskilsson 1 1 5 1 8 29
Ida Forsberg 1 1 1 1 4 12
Josefine Karlsson 1 1 2

Liga B-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac. 0 d Antal starter Poäng

Pepino II 1 1 2 4 22
Ligist H.T. 1 1 2 4 17
Lillen 1 1 2 16
Granös Tusensköna 1 1 2 15
Vikas Ronsan 1 1 2 13
Legend Trot 1 1 2 9
Skullagårds Drigo 1 1 2 9
Moscato 1 1 8
Ernst Ronaldo 1 1 6
Totonne Wee 1 1 6
Kumlaby Lavendel 3 3 6
Sävrarps Lycka 3 3 6
Rosens Vilde 1 1 5
Prima Vera 2 2 4
Kålmans Papaya 2 2 4
Stjärnplans Meja 1 1 2

Liga B-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac 0 d Antal starter Poäng


Ida Hellberg 1 1 2 4 22
Ellen Svensson 1 1 2 4 20
Moa Andersson 1 1 2 15
Emma Hellberg 1 1 1 3 15
Kajsa Larelius 1 1 2 13
Ida Forsberg 1 1 2 9
Sara Hagelberg 1 1 2 9
Astrid Carlfjord 1 1 6
Isabelle Källgren 3 3 6
Julia Almsgård 3 3 6
Matida Petersson 2 2 4
Linn Johansson 1 1 2
Josefine Karlsson 1 1 2

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2017.

Segerrikast, med licens på Vaggeryd,  deltar på Elitponnyveckan på Wången. 

Namn Licens Starter 1:a 2:a 3:a Segerprocent Vinstsumma (kr)
1 Moa Andersson (Vg) D1M 16 4 0 0 25 4 100
2 Hilda Eskilsson (Vg) B1M 57 2 5 3 3,5 3 900
3 Ellen Svensson (Vg) C1M 76 2 4 11 2,6 5 475
4 Stina Cedefors (Vg) C1M 15 2 1 3 13,3 2 150
5 Malin Johansson (Vg) D1M 6 2 1 1 33,3 1 575
6 Ida Forsberg (Vg) C1 29 1 5 4 3,4 3 425
7 Josefine Karlsson (Vg) C1M 7 1 1 0 14,3 825
8 Linnea Cedefors (Vg) C1M 11 0 3 4 0 1 775
9 Julia Almsgård (Vg) D1M 10 0 2 0 0 1 100
10 Matilda Petersson (Vg) D1 3 0 0 1 0 275
11 Emma Hellberg (Vg) D1 1 0 0 0 0 0
12 Linn Sturesson Johansson (Vg) D1 2 0 0 0 0 0
13 Ida Hellberg (Vg) D1 4 0 0 0 0 0

 

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2017, alla kuskar.


Namn Starter 1:a 2:a 3:a Segerprocent Vinstsumma (kr) 
1 Wilma Bertilsson (Hd) 8 2 1 2 25 1 675
2 Victor S. Sundgren (Ax) 4 2 1 0 50 1 550
3 Herman Sundbom (Ax) 4 2 0 1 50 1 300

 

Underlag

Ligorna

Tävlingar»

Klubbtävling april»

Klubbmästerskap september»

Övrig statistik från ST

Topplistor»

 

 

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: V5
Datum: Lördag 21:e April
Första start: 11:10
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Kalmar 20:e april 2018
Lopp 4 Love for Life (9)
Anton Knutsson (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Herakles (3)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 6 Camp Nou (3)
Oscar Ginman (Kent Knutsson)
Lopp 6 Go de Luxe (6)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Vaggeryd 21:e april 2018
Lopp 1 Symphonic Lincoln (7)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 2 Okobaloz (2)
Henrik Johansson (Ronny Pettersson)
Lopp 2 Cote d'Azur (4)
Henriette Larsen (Fredrik Larsson)
Lopp 2 Crispi's Memory (5)
David Källgren (Lars-Göran Johansson)
Lopp 2 Quantum Tic Tac (7)
Jessica Flodin (Lennart Svensson)
Lopp 2 Yoda Brick (10)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 4 Ekebo Lover (1)
Rune Petersson (Michael Karlsson)
Lopp 5 Conrads Gerd (4)
Niclas Benzon (Sandra Seiholm)
Lopp 5 Prestige V.G. (12)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 6 Lindsey Sånna (3)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 7 Ellami Pride (3)
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 7 Olga Utca (4)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Lopp 7 Stora Hökhult (6)
Henrik Johansson (Lars-Göran Johansson)
Lopp 7 Minttu Akema (10)
Ingemar Nilsson (Ingemar Nilsson)
Lopp 8 Golden Kick Back (1)
Per-Ingmar Persson (Per-Ingmar Persson)
Lopp 8 Quantum Amaretto (4)
Moa Andersson (Christer Andersson)
Lopp 8 Sure Broline (6)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Ava Å. (2)
Joel Uhrberg (Jannike Almsgård)
Lopp 9 Mint Sånna (3)
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Worth a Lot (5)
Fausto Luperini (Fausto Luperini)
Lopp 9 Limus Effi (9)
Björn Blomander (Björn Blomander)
Örebro 22:e april 2018
Lopp 5 Whisky Akema (8)
Claes Svensson (Claes Svensson)
Axevalla 24:e april 2018
Lopp 2 Charley Boorman (7)
Åsa Brose (Åsa Brose)
Lopp 6 Timo Sisu (4)
Emelie Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 6 Niveau (12)
Anton Knutsson (Rolf Gustafsson)
Lopp 9 Turbolenna (3)
Fausto Luperini (Ann Bolin Andersson)
Resultat
Axevalla 19:e april 2018
Lopp 1 Speedy Desideria, 6:a
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Lopp 3 Only Teardrops, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 6 Ceylon Dream, 4:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 7 Woop'sididitagain, oplac.
Rune Petersson (Rune Petersson)
Lopp 8 Asterix Hornline, 4:a
Mikael J Andersson (Peter Johansson)
Lopp 9 Conway Streamline, 2:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 19:e april 2018
Lopp 2 Wiss Zornita, 4:a
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Solvalla 18:e april 2018
Lopp 5 Lindsey Sånna, 5:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Åby 18:e april 2018
Lopp 9 Kiara Sånna, 3:a
Espen André Schie (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Google, 6:a
Thomas Uhrberg (Bernt Liljegren)
Eskilstuna 16:e april 2018
Lopp 9 Picasso Tilly, 3:a
Claes Svensson (Claes Svensson)
Jägersro 14:e april 2018
Lopp 1 Acolyte Hanover* (US), 4:a
Elinor Pettersson (Lennart Svensson)
Lopp 3 Al's Sugarstar, oplac.
Claes Svensson (Claes Svensson)
Lopp 8 Rydens Limoncello, 5:a
Henriette Larsen (Arne Rydén)
Lopp 8 Day Composite, oplac.
Carl Johan Jepson (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Joy for Us, oplac.
Anders Zackrisson (Ronny Pettersson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2018 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se