Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2017

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2017 körs två klubbtävlingar, två heldagar och fyra enstaka lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

(I ligorna räknas inte resultat med överåriga kuskar i Gubb och Gum lopp)

Längre ner på sidan finns länkar till alla underlag och även lite officiell statistik från Svensk Travsport

Liga A-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
My Sweet Love 1 1 1 3 6 30
Allgunnens Bepop 1 1 3 5 24
Sörbyskogen Jerry Lee 1 1 1 3 16
Emmeros Elliot 1 1 1 3 10
Boss 3 3 6
Emmeros Isadora 1 1 2
Unik 1 1 1

Liga A-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Ellen Svensson 2 1 1 1 4 9 46
Hilda Eskilsson 1 1 5 1 8 29
Ida Forsberg 1 1 1 1 4 12
Josefine Karlsson 1 1 2

Liga B-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac. 0 d Antal starter Poäng

Pepino II 1 1 2 4 22
Ligist H.T. 1 1 2 4 17
Lillen 1 1 2 16
Granös Tusensköna 1 1 2 15
Vikas Ronsan 1 1 2 13
Legend Trot 1 1 2 9
Skullagårds Drigo 1 1 2 9
Moscato 1 1 8
Ernst Ronaldo 1 1 6
Totonne Wee 1 1 6
Kumlaby Lavendel 3 3 6
Sävrarps Lycka 3 3 6
Rosens Vilde 1 1 5
Prima Vera 2 2 4
Kålmans Papaya 2 2 4
Stjärnplans Meja 1 1 2

Liga B-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac 0 d Antal starter Poäng


Ida Hellberg 1 1 2 4 22
Ellen Svensson 1 1 2 4 20
Moa Andersson 1 1 2 15
Emma Hellberg 1 1 1 3 15
Kajsa Larelius 1 1 2 13
Ida Forsberg 1 1 2 9
Sara Hagelberg 1 1 2 9
Astrid Carlfjord 1 1 6
Isabelle Källgren 3 3 6
Julia Almsgård 3 3 6
Matida Petersson 2 2 4
Linn Johansson 1 1 2
Josefine Karlsson 1 1 2

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2017.

Segerrikast, med licens på Vaggeryd,  deltar på Elitponnyveckan på Wången. 

Namn Licens Starter 1:a 2:a 3:a Segerprocent Vinstsumma (kr)
1 Moa Andersson (Vg) D1M 16 4 0 0 25 4 100
2 Hilda Eskilsson (Vg) B1M 57 2 5 3 3,5 3 900
3 Ellen Svensson (Vg) C1M 76 2 4 11 2,6 5 475
4 Stina Cedefors (Vg) C1M 15 2 1 3 13,3 2 150
5 Malin Johansson (Vg) D1M 6 2 1 1 33,3 1 575
6 Ida Forsberg (Vg) C1 29 1 5 4 3,4 3 425
7 Josefine Karlsson (Vg) C1M 7 1 1 0 14,3 825
8 Linnea Cedefors (Vg) C1M 11 0 3 4 0 1 775
9 Julia Almsgård (Vg) D1M 10 0 2 0 0 1 100
10 Matilda Petersson (Vg) D1 3 0 0 1 0 275
11 Emma Hellberg (Vg) D1 1 0 0 0 0 0
12 Linn Sturesson Johansson (Vg) D1 2 0 0 0 0 0
13 Ida Hellberg (Vg) D1 4 0 0 0 0 0

 

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2017, alla kuskar.


Namn Starter 1:a 2:a 3:a Segerprocent Vinstsumma (kr) 
1 Wilma Bertilsson (Hd) 8 2 1 2 25 1 675
2 Victor S. Sundgren (Ax) 4 2 1 0 50 1 550
3 Herman Sundbom (Ax) 4 2 0 1 50 1 300

 

Underlag

Ligorna

Tävlingar»

Klubbtävling april»

Klubbmästerskap september»

Övrig statistik från ST

Topplistor»

 

 

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Söndag 22:e September
Första start: 12:45
Tävlingsprogram: Program
Hemmahästar
till start
Vaggeryd 22:e september 2019
Lopp 1 OLGA UTCA (9)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 2 JAFFA MAXIM (7)
Eriksson Kim (Berglund Anders)
Lopp 3 CARROTLOVER (3)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 3 CRISPI'S MEMORY (4)
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 LEE SÅNNA (6)
Bengtsson Tova (Hellstedt Jan)
Lopp 3 HERAKLES (9)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 3 SPEEDY JAY VICANE (10)
Källgren David (Källgren David)
Lopp 6 PUKETORP TINALINA (2)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 6 EAJA COMPOSITE (4)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 6 DREAM IN MATCHTOWN (13)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 7 MAGGIESAARI (11)
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 8 MOONS LILLE OLLE (2)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 13 O.M.HAZEBROUCK (1)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 13 FRANCKS NOVA (2)
Franck Hans (Franck Hans)
Mantorp 23:e september 2019
Lopp 3 CHEAP THRILLS (4)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 GO DE LUXE (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 5 GOLDEN GUARD (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 JETSTREAM RAPIDA (2)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 6 WHISKY AKEMA (7)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 HULTS INGELA (6)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 DABKAS RAINBOWDASH (11)
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Lopp 11 EYE IN THE SKY (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 SYMPHONIC IRJA (6)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 13 HOBBIT COMPOSITE (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 MANGO BRODDA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 13 PRINCEUP (4)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Axevalla 24:e september 2019
Lopp 4 WOOP'SIDIDITAGAIN (7)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 7 MASSIVE TURNOVER (3)
Almsgård Julia (Johansson Peter)
Lopp 7 EKEBO LOVER (5)
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 OKOBALOZ (3)
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 9 BREEZER (5)
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 10 MARTA EASY (11)
Crebas Hans (Petersson Bengt)
Lopp 14 ELLAMI PRIDE (8)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Jägersro 24:e september 2019
Lopp 6 O.M.GOGENTLE (8)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Åmål 26:e september 2019
Lopp 2 TURBOLENNA (4)
Söderkvist Stefan (Bolin Andersson Ann)
Resultat
Färjestad 21:e september 2019
Lopp 1 KING SIR KIR, 5:a
Adolfsson Sofia (Svensson Claes)
Kalmar 20:e september 2019
Lopp 2 MOONS U.BOLT, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 2 O.M.GENISTA, oplac.
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 5 NATOSI GOJ, 2:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Åby 19:e september 2019
Lopp 9 FRANCKS GIDJON
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 9 SYMPHONIC LINCOLN, 1:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Solvalla 18:e september 2019
Lopp 8 GULLABO DÄCK BLING, 6:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Axevalla 17:e september 2019
Lopp 4 CASH ALO, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Halmstad 16:e september 2019
Lopp 4 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Svensson Claes (Hjelmrin Johnny)
Lopp 5 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Hansen Jan (Franck Hans)
Lopp 6 FRANCKS COOPER, 6:a
Ingves Peter (Franck Hans)
Vaggeryd 15:e september 2019
Lopp 1 CRISPI'S MEMORY, 6:a
Källgren David (Gustafsson Rolf)
Lopp 2 PRESTIGE V.G., d
Andersson Moa (Andersson Christer)
Lopp 2 OKOBALOZ, 4:a
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 3 MASSIVE TURNOVER, 1:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 3 NIVEAU, 4:a
Svensson Lennart (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 EKEBO LOVER, 5:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 4 ASTERIX HORNLINE, 1:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 4 RYDENS LIMONCELLO, 8:a
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 5 GOLDEN KICK BACK, oplac.
Persson Per-Ingmar (Persson Per-Ingmar)
Lopp 5 EASY COPI, 4:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 5 DARIUS DANTE, 8:a
Källgren David (Sjöö Erland)
Lopp 6 TETON YORK, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 6 STARO JUVENTUS, 1:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 6 PUKETORP TINALINA, 2:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 6 KRATER SÅNNA, 4:a
Bengtsson Tova (Friborg Anna-Carin)
Lopp 7 CALVADOS AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 CHIP DREAM, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 MARTA EASY, 8:a
Persson Håkan K (Petersson Bengt)
Lopp 8 NATIONAL DAY, oplac.
Magnusson Emma (Hjelmrin Johnny)
Lopp 8 S.H.T.THORNOFROSES, oplac.
Elofsson Åsa (Elofsson Åsa)
Lopp 8 MINT SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 EKEBO CAF, 4:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 LIMUS EFFI, 8:a
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 JAFFA MAXIM, 3:a
Sövik Preben (Berglund Anders)
Lopp 9 TURBOLENNA, 4:a
Knutsson Anton (Bolin Andersson Ann)
Lopp 13 SIMSON SAAR, oplac.
Sövik Preben (Berglund Anders)
Lopp 13 COCOA CAKE (FI), oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 13 TURBO POCA, oplac.
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 14 O.M.HAZEBROUCK, oplac.
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se