Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2014

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2014 körs två klubbtävlingar, två heldagar och ett insprängt lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

Längre ner på sidan finns länkar till alla underlag och även lite officiell statistik från Svensk Travsport

Liga A-ponny

Poängskala 10 8 6 5 4 3 2 1
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Emmeros Gloria 4 4 40
Emmeros Legolas 2 2 4 24
Lindåsens Nadja 1 1 1 3 6 23
Störtbäcken Bianca 1 1 2 4 20
My Sweet Love 1 1 1 3 15
Vävsla Ginny 1 1 2 14
Gervalds Lizzy 1 1 1 1 4 13
Dalsgårds Nimbus 1 1 8
Stenstugu Dolmio 1 1 8
Sörbyskogens Jerry Lee 1 1 8
Opal II 1 1 8
Algunnens Bepop 1 1 2 8
Emmeros Charlotta 1 1 5
Boss 1 1 4
Emmeros Elliot 1 1 4
Ronja Stack 1 1 2 3
Emmeros Alert 1 1 2 3
Emmeros Dino 1 1 2

Liga A-ponnykusk

Poängskala 10 8 6 5 4 3 2 1
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Julia Almsgård 6
1 3 10 70
Malin Johansson 1 1 1 1 1 1 1 7 31
Ellen Svensson 1 1 1 1 1 5 25
Josefin Karlsson 1 1 1 3 1 7 24
Astrid Carlfjord 1 1 1 3 22
Hilda Eskilsson 1 1 1 3 12
Angelica Andersson 1 1 8
Sara Hagelberg 1 1 8
Ida Forsberg 1 1 2 3

Liga B-ponny

Poängskala 10 8 6 5 4 3 2 1
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga
plac. 
0 d Antal starter Poäng
Melizza Z. 3 2 5 22
Kumlaby Lavendel 2 2 4 20
Sävrarps Lycka
1 2 1 4 19
Tip Top 1 1 2 14
Granös Tusensköna 1 1 2 14
Karismas Lilla Axel 1 1 10
Ripadals Gia 1 1 10
Pepino 1 1 2 8
Ligist H.T. 1 1 4
Brotorps Marmor 1 1 4
Harley Super Nova 1 1 3
Te-Quila 1 1 1

Liga B-ponnykusk

Poängskala 10 8 6 5 4 3 2 1
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga
plac. 
0 d Antal
starter
Poäng
Moa Andersson 1 1 2 2 1 7 43
Anna Stark 3 2 5 22
Julia Almsgård 2 2 4 20
Evelina Jonsson 1 1 2 14
Malin Johansson 1 1 10
Ida Hellberg 1 1 2 8
Emma Hellberg 1 1 4
Sara Hagelberg 1 1 4
Emma Charlotta Cedefors 1 1 3
Caroline Svensson 1 1 1

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2014.

Namn St 1 2 3 4 5> 0 D Prissumma
Almsgård Julia 62 15 5 4 7 10 16 5 13.125
Andersson Moa 33 3 5 6 3 6 5 5 7.500
Johansson Malin 31 3 2 3 7 3 5 8 3.650
Svensson Caroline  (Mp)  13 2 0 1 3 5 1 2 4.100
Karlsson Josefine 18 1 0 2 2 2 6 5 1.275
Hagelberg Sara  (Ti)  13 0 3 4 0 3 2 1 2.300
Cedefors Linnea 7 0 1 1 2 0 3 0 675
Svensson Ellen 18 0 1 0 2 4 10 1 900
Cedefors Emma-Charlotta 8 0 1 0 1 3 3 0 875
Stark Anna 14 0 0 1 2 1 8 2 675
Forsberg Ida 4 0 0 0 1 0 3 0 125
Pernsteiner Louise 2 0 0 0 1 0 1 0 150
Cedefors Stina 6 0 0 0 0 2 4 0 175
Hellberg Ida 6 0 0 0 0 2 4 0 225
Eskilsson Hilda 10 0 0 1 0 1 7 1 275
Hellberg Emma 3 0 0 0 0 0 2 1 0

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2014, alla kuskar.

Ställningen är från 28 september 2014

Segraren deltar på Elitponnyveckan på Wången 

Namn St 1 2 3 4 5> 0 D Prissumma
Almsgård Julia   (Vg)   C1M 11 4 0 0 0 1 6 0 2.100
Gustavsson Amanda M   (Ti)   C1M 4 3 1 0 0 0 0 0 1.950
Ahlgren Olivia   (Ti)   C1M 4 2 0 0 0 1 1 0 1.075
Olsson Sara   (J)   D1M 2 2 0 0 0 0 0 0 1.200
Jacobsson Jonna L   (Hd)   C1M 4 2 0 0 0 0 1 1 1.000
Christensson Paula   (Å)   D1 4 1 1 1 0 0 0 1 1.100
Lindsjö Kajsa   (J)   D1M 3 1 1 0 0 1 0 0 1.000
Carlfjord Astrid   (Mp)   C1M 3 1 1 0 0 1 0 0 850
Nordmark Sofie   (Ax)   D1M 2 1 1 0 0 0 0 0 900
Jacobsson Julia   (Hd)   D1M 5 1 0 2 0 0 1 1 1.400
Johansson Malin   (Vg)   C1M 7 1 0 1 1 1 2 1 875
Johansson Alice   (Vi)   B1M 3 1 0 1 0 0 1 0 675
Sjöberg Evelina   (Ax)   C1M 3 1 0 0 2 0 0 0 875
Jonsson Evelina   (Mp)   D1M 2 1 0 0 0 1 0 0 2.625
Wetterholm Madelene (E) D1 1 1 0 0 0 0 0 0 600

Underlag

Ligorna

Heldag Vaggeryd 8 juni»
Klubbtävling 14 april»
Insprängt lopp 24 aug»
Heldag Vaggeryd 28 sep»
Klubbtävling 12 okt»

Övrig statistik från ST

Resultat alla kuskar»
Segerrikast på Vaggeryds travbana»

 

 

Hemmahästar
till start
Axevalla 22:e september 2020
Lopp 4 JETSTREAM RAPIDA (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 SYMPHONIC IRJA (11)
Bardun Jonathan (Johansson Henrik)
Lopp 9 CHEAP THRILLS (1)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 23:e september 2020
Lopp 6 GOLDEN GUARD (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Örebro 24:e september 2020
Lopp 6 BAJA ROSA AKEMA (2)
Lindblom Carl Philip (Hjelmrin Johnny)
Axevalla 25:e september 2020
Lopp 2 WISS ZORNITA (7)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 3 DARIUS DANTE (7)
Stenquist Niclas (Sjöö Erland)
Lopp 4 TOPAZ FACE (7)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 NATIONAL DAY (8)
Magnusson Emma (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 FRANCKS GIDJON (9)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 5 QUANTUM TIC TAC (4)
Törnberg Ann-Charlotte (Törnberg Ann-Charlotte)
Lopp 5 EASY COPI (9)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 6 MADURAI (6)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 7 MAKE IT SPLIT (11)
Florin Mikael (Florin Mikael)
Lopp 8 EKEBO EASY (5)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 8 MINTTU AKEMA (10)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 9 NEO SÅNNA (8)
Johansson Henrik (Johansson Peter)
Resultat
Mantorp 21:e september 2020
Lopp 3 PIM PIM JOLI, 4:a
Källberg Anders (Blomqvist Jonathan)
Lopp 4 UFO JET (IT), 5:a
Johansson Henrik (Källgren David)
Lopp 10 DABKAS RAINBOWDASH, 4:a
Johansson Henrik (Gustafsson Rolf)
Vaggeryd 20:e september 2020
Lopp 1 SPEEDY CASH VICANE, 5:a
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 3 SYMPHONIC IDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 4 LISTAS ICE GLIDE, oplac.
Johansson Henrik (Berg Björn)
Lopp 4 SIMSON SAAR, 5:a
Rosleff Victor (Berglund Anders)
Lopp 6 OKOBALOZ, 5:a
Bardun Jonathan (Pettersson Ronny)
Lopp 6 EKEBO CAF, 6:a
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 7 FELIX V.M., 3:a
Svensson Claes (Johansson Henrik)
Lopp 8 JARREAU BOKO, oplac.
Persson Stefan (Svensson Lennart)
Lopp 8 FRANCKS DE SOTO, 4:a
Christiansson Anders (Franck Hans)
Lopp 8 FINGERSPRINT, 5:a
Johansson Henrik (Berg Björn)
Kalmar 18:e september 2020
Lopp 5 HERAKLES, 3:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 6 WORTH A LOT, d
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Lopp 6 MOON'S OKI DOKI, 3:a
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 7 MINTTU AKEMA, oplac.
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 8 CHIP DREAM, 3:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Åby 17:e september 2020
Lopp 4 EKEBO EASY, oplac.
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 4 THAT'S IT
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 8 FRANCKS COOPER, 7:a
Andersson Moa (Franck Hans)
Lopp 8 FRANCKS GIDJON, 8:a
Franck Hans (Franck Hans)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se