Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2016

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2015 körs ev. två klubbtävlingar, två heldagar och fyra enstaka lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

Längre ner på sidan finns länkar till alla underlag och även lite officiell statistik från Svensk Travsport

Liga A-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Allgunnens Bepop 2
1 1 1 5 31
My Sweet Love
2 1 1
4 26
Emmeros Elliot 1 2 1 1
5 23
Lindåsens Nadja
1 1 1 1 4 21
Emmeros Legolas 1 1 2 4 15
Vävsla Ginny 1 1 2 12
Emmeros Hedda

1 1 1 3 12
Sörbyskogen Jerry Lee 1 1 2 7
Boss

3 1 4 7
Stenstugu Dolmio 1 1 5
Lyrics Princess 2 2 4
Emmeros Emma 1 1 2
Emmeros Gloria 1 1 2
Hälge II 1 1 2
Opal II 1 1 2

Liga A-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Hilda Eskilsson 2 2

1 5 1 11 46
Ellen Svensson
2 1
1
1 5 27
Julia Almsgård 2 1 1 3 7 27
Ida Forsberg 1 2 1 1 2
7 27
Josefine Karlsson
1 1 1 1 4 21
Astrid Carlfjord 1 1 1 3 17
Jesper Ljungeskog 2 2 4
Elin Lunddahl 1 1 2
Sara Hagelberg 1 1 2

Liga B-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga
plac. 
0 d Antal starter Poäng
Lillen 1

1 1 3 17
Pepino II 1 3 4 14
Prizma 1 1 1 1 4 14
Prima Vera 1 2 3 12
Ligist H.T. 2

2 12
Kumlaby Lavendel 1
1 2 11
Sävrarps Bonanza 1 2
3 10
Ellen 1
1 8
Dalton 1 1 4
Sävrarps Lycka 1 1 2

Liga B-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga
plac. 
0 d Antal
starter
Poäng
Ellen Svensson 1

1 1 3 17
Ida Hellberg 1 1

2 14
Jesper Ljungeskog 1 1 1 1 4 14
Matida Petersson 1 2 3 12
Julia Almsgård 1
2 2 11
Anna Stark 1 2 3 10
Linn Johansson 1 3 4 10
Sara Hagelberg 1 1 8
Emma Hellberg 1
1 6
Josefine Karlsson 1 1 5
Isabelle Källgren 1 1 2

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2016.

Segerrikast, med licens på Vaggeryd,  deltar på Elitponnyveckan på Wången. 

Namn St 1 2 3 4 5> 0 D Prissumma
Julia Almsgård 37 6 6 5 1 1 14 4 9100
Moa Andersson 21 5 5 2 1 2 2 4 8250
Hilda Eskilsson 55 3 3 11 3 7 21 7 5500
Josefine Karlsson 13 2 0 3 2 2 3 1 1975
Linnea Cedefors 5 2 0 0 0 0 1 2 1000
Ellen Svensson 35 1 5 1 3 5 17 3 2800
Ida Forsberg 27 1 4 3 3 8 7 1 3300
Emma Hellberg 7 1 0 2 0 1 1 2 1475
Ida Hellberg 12 0 2 2 3 1 3 1 1900
Malin Johansson 5 0 2 1 0 0 0 2 675
Anna Stark 8 0 0 0 0 2 6 0 200
Stina Cedefors 6 0 0 0 0 0 5 1 0
Matilda Petersson 5 0 0 0 0 0 5 0 0
Linn Sturesson Johansson 3 0 0 0 0 0 3 0 0

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2016, alla kuskar.

Namn St 1 2 3 4 5> 0 D Prissumma
Johansson Gustav (Hd) 5 3 0 1 0 0 1 0 2075
Borg Freja (Kr)  5 2 2 0 1 0 0 0 1925
Lönner Britta (J) 4 2 1 0 1 0 0 0 1525

Underlag

Ligorna

Enstaka lopp 8 maj

Heldag Vaggeryd 16 juli

Heldag Vaggeryd 28 augusti

Klubbtävling 10 april

Klubbtävling 9 oktober

Övrig statistik från ST

Resultat alla kuskar»
Segerrikast på Vaggeryds travbana»

 

 

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Kalmar 28:e februari 2020
Lopp 7 DREAM IN MATCHTOWN (4)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 7 MOON'S OKI DOKI (10)
Ginman Marina (Knutsson Kent)
Lopp 8 MOONS U.BOLT (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Mantorp 1:a mars 2020
Lopp 5 EYE IN THE SKY (7)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 GOLDEN BOWL (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 13 DON'T BE SO SHY (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Halmstad 2:e mars 2020
Lopp 2 SISTER STEPHANIE (4)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 8 STARO JUVENTUS (8)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 10 FELLINI BOKO (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Axevalla 3:e mars 2020
Lopp 3 ELLAMI PRIDE (13)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 6 HERAKLES (4)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 WOOP'SIDIDITAGAIN (9)
Jakobsson Magnus (Petersson Rune)
Lopp 10 WISS ZORNITA (14)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Solvalla 4:e mars 2020
Lopp 2 TETON SPECIALITY (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 FAJM COMPOSITE (10)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 TETON SPECIAL GIFT (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 5:e mars 2020
Lopp 3 PUKETORP TINALINA (4)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Resultat
Åby 26:e februari 2020
Lopp 6 FELIX V.M., 2:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 TEMPLE OF DREAMS (US), oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 KING OF EVERYTHING, 1:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Halmstad 24:e februari 2020
Lopp 7 CASH ALO, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 10 MOONS LILLE OLLE, 3:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 10 TETON SPECIAL GIFT, 5:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 TETON SWEET LINDY, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Solvalla 23:e februari 2020
Lopp 1 TETON SPECIALITY, oplac.
Jansson Torbjörn (Hellstedt Jan)
Lopp 9 LEE SÅNNA, oplac.
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Axevalla 22:e februari 2020
Lopp 1 SYMPHONIC IRJA, 8:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se