Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Kusk och ponnyligorna 2017

Regler: I ligorna räknas resultaten från alla lopp på klubbtävlingar, heldagar och insprängda lopp på Vaggeryd. Under 2017 körs två klubbtävlingar, två heldagar och fyra enstaka lopp.  

Alla kuskar som är medlemmar i JVP ingår, även om man har sin licens på annan bana.

I ponnyligorna räknas alla resultat för ponnys som tränas av medlemmar oavsett kusk.

För att belöna bra prestationer men även uppmuntra till flitigt startande har vi en poängskala enligt följande: 1a plats= 10 poäng, 2a plats= 8 poäng, 3e plats= 6 poäng, 4e plats =5 poäng, 5e plats= 4 poäng, övriga plac.  = 3 poäng, 0a= 2 poäng, d=1 poäng. 

Längre ner på sidan finns länkar till alla underlag och även lite officiell statistik från Svensk Travsport

Liga A-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
My Sweet Love 1 1 1 3 6 30
Allgunnens Bepop 1 1 3 5 24
Sörbyskogen Jerry Lee 1 1 1 3 16
Emmeros Elliot 1 1 1 3 10
Boss 3 3 6
Emmeros Isadora 1 1 2
Unik 1 1 1

Liga A-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac.  0 d Antal starter Poäng
Ellen Svensson 2 1 1 1 4 9 46
Hilda Eskilsson 1 1 5 1 8 29
Ida Forsberg 1 1 1 1 4 12
Josefine Karlsson 1 1 2

Liga B-ponny

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Häst/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac. 0 d Antal starter Poäng

Pepino II 1 1 2 4 22
Ligist H.T. 1 1 2 4 17
Lillen 1 1 2 16
Granös Tusensköna 1 1 2 15
Vikas Ronsan 1 1 2 13
Legend Trot 1 1 2 9
Skullagårds Drigo 1 1 2 9
Moscato 1 1 8
Ernst Ronaldo 1 1 6
Totonne Wee 1 1 6
Kumlaby Lavendel 3 3 6
Sävrarps Lycka 3 3 6
Rosens Vilde 1 1 5
Prima Vera 2 2 4
Kålmans Papaya 2 2 4
Stjärnplans Meja 1 1 2

Liga B-ponnykusk

Poängskala 10p 8p 6p 5p 4p 3p 2p 1p
Kusk/Placering 1:a 2:a 3:a 4:a 5:a Övriga plac 0 d Antal starter Poäng


Ida Hellberg 1 1 2 4 22
Ellen Svensson 1 1 2 4 20
Moa Andersson 1 1 2 15
Emma Hellberg 1 1 1 3 15
Kajsa Larelius 1 1 2 13
Ida Forsberg 1 1 2 9
Sara Hagelberg 1 1 2 9
Astrid Carlfjord 1 1 6
Isabelle Källgren 3 3 6
Julia Almsgård 3 3 6
Matida Petersson 2 2 4
Linn Johansson 1 1 2
Josefine Karlsson 1 1 2

Statistik från ST: Segerrikaste Vaggerydskuskar, alla banor 2017.

Segerrikast, med licens på Vaggeryd,  deltar på Elitponnyveckan på Wången. 

Namn Licens Starter 1:a 2:a 3:a Segerprocent Vinstsumma (kr)
1 Moa Andersson (Vg) D1M 16 4 0 0 25 4 100
2 Hilda Eskilsson (Vg) B1M 57 2 5 3 3,5 3 900
3 Ellen Svensson (Vg) C1M 76 2 4 11 2,6 5 475
4 Stina Cedefors (Vg) C1M 15 2 1 3 13,3 2 150
5 Malin Johansson (Vg) D1M 6 2 1 1 33,3 1 575
6 Ida Forsberg (Vg) C1 29 1 5 4 3,4 3 425
7 Josefine Karlsson (Vg) C1M 7 1 1 0 14,3 825
8 Linnea Cedefors (Vg) C1M 11 0 3 4 0 1 775
9 Julia Almsgård (Vg) D1M 10 0 2 0 0 1 100
10 Matilda Petersson (Vg) D1 3 0 0 1 0 275
11 Emma Hellberg (Vg) D1 1 0 0 0 0 0
12 Linn Sturesson Johansson (Vg) D1 2 0 0 0 0 0
13 Ida Hellberg (Vg) D1 4 0 0 0 0 0

 

Statistik från ST: Segerrikast på Vaggeryd 2017, alla kuskar.


Namn Starter 1:a 2:a 3:a Segerprocent Vinstsumma (kr) 
1 Wilma Bertilsson (Hd) 8 2 1 2 25 1 675
2 Victor S. Sundgren (Ax) 4 2 1 0 50 1 550
3 Herman Sundbom (Ax) 4 2 0 1 50 1 300

 

Underlag

Ligorna

 

Övrig statistik från ST

Resultat alla kuskar»
Segerrikast på Vaggeryds travbana»

 

 

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Kalmar 28:e februari 2020
Lopp 7 DREAM IN MATCHTOWN (4)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 7 MOON'S OKI DOKI (10)
Ginman Marina (Knutsson Kent)
Lopp 8 MOONS U.BOLT (7)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Mantorp 1:a mars 2020
Lopp 5 EYE IN THE SKY (7)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 GOLDEN BOWL (1)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 13 DON'T BE SO SHY (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Halmstad 2:e mars 2020
Lopp 2 SISTER STEPHANIE (4)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 8 STARO JUVENTUS (8)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 10 FELLINI BOKO (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Axevalla 3:e mars 2020
Lopp 3 ELLAMI PRIDE (13)
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 6 HERAKLES (4)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 7 WOOP'SIDIDITAGAIN (9)
Jakobsson Magnus (Petersson Rune)
Lopp 10 WISS ZORNITA (14)
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Solvalla 4:e mars 2020
Lopp 2 TETON SPECIALITY (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 FAJM COMPOSITE (10)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 TETON SPECIAL GIFT (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Åby 5:e mars 2020
Lopp 3 PUKETORP TINALINA (4)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Resultat
Åby 26:e februari 2020
Lopp 6 FELIX V.M., 2:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 TEMPLE OF DREAMS (US), oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 KING OF EVERYTHING, 1:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Halmstad 24:e februari 2020
Lopp 7 CASH ALO, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 10 MOONS LILLE OLLE, 3:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 10 TETON SPECIAL GIFT, 5:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 TETON SWEET LINDY, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Solvalla 23:e februari 2020
Lopp 1 TETON SPECIALITY, oplac.
Jansson Torbjörn (Hellstedt Jan)
Lopp 9 LEE SÅNNA, oplac.
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Axevalla 22:e februari 2020
Lopp 1 SYMPHONIC IRJA, 8:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2020 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se