Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Championligan 2019

Henriette Larsen tar emot gratulationer för sin arbetsgivares räkning, Peter Untersteiner, som blev banchampion 2019! Henriette blev själv tvåa i championligan! Gratulerar gör Kenth Carlsson, ordförande.

 

 NamnLicensStarter1:a2:a3:aSegerprocentVinstsumma (kr)
1 Peter Untersteiner (Hd) A1 48 12 5 6 25,0 557 100
2 Henriette Larsen (Hd) C1M 38 6 2 1 15,8 283 000
3 Kim Eriksson (Mp) A1 39 5 4 6 12,8 252 400
4 Peter Johansson (Vg) B1 9 4 0 1 44,4 65 800
5 Robert Bergh (Å) A1 6 4 0 0 66,7 219 000
6 Thomas Dalborg (Ax) A1 25 3 2 4 12,0 192 400
7 Marc Elias (J) C1 10 3 1 1 30,0 116 100
8 Peter Ingves (Hd) G1 25 3 1 0 12,0 245 100
9 Josefine Ivehag (Ax) E1M 6 3 0 0 50,0 94 500
10 Henna Halme (Å) E1 9 3 0 0 33,3 110 800

(Uppdaterad efter 13 tävlingsdagar 20190923)

Banchampionat på Vaggerydtravet

2018 Carl Johan Jepson 32 starter 6-7-6 568 800 kr
2017 Kim Eriksson (Mp) 51 starter 10-6-2 453 300 kr
2016 Peter Untersteiner (Hd) 52 starter 9-8-7 601 200 kr
2015 Peter Untersteiner (Hd) 58 starter 15-9-2 570 800 kr
2014 Peter Untersteiner (Hd) 52 starter 10-6-3 463 050 kr
2013 Peter Untersteiner (Hd) 45 starter 8-7-7 417 700 kr
2012 Kenneth Haugstad (Hd) 56 starter 9-5-4 429 400 kr
2011 Peter Untersteiner (Hd) 41 starter 8-7-4 328 600 kr
2010 Peter Untersteiner (Hd) 41 starter 10-2-6 316 000 kr
2009 Stefan Söderkvist (Å) 39 starter 8-2-3 429 350 kr
2008 Stefan Söderkvist (Å) 41 starter 9-4-3 350 350 kr
2007 Peter Untersteiner (Hd) 46 starter 9-4-8 305 650 kr
2006 Peter Untersteiner (Hd) 21 starter 6-3-0 191 800 kr
2005 Jörgen Sjunnesson (J) 30 starter 9-3-2 169 600 kr
2004 Peter Untersteiner (Hd) 34 starter 12-4-3 209 700 kr
2003 Peter Untersteiner (Hd) 27 starter 7-0-2 109 950 kr
2002 Claes Svensson (Mp) 26 starter 7-3-2 173 150 kr
2001 Claes Svensson (Mp) 27 starter 9-1-4 159 200 kr
2000 Peter Untersteiner (Hd) 23 starter 3-2-4 93 600 kr
1999 Dan Widegren (Hd) 11 starter 5-1-3 93 200 kr
1998 Peter Untersteiner (Hd) 13 starter 3-1-3 57 100 kr
1997 Erik Adielsson (J) 9 starter 3-1-2 45 950 kr
1996 Peter Untersteiner (Hd) 10 starter 2-3-1 43 100 kr

Urval: Licenstyp=Alla, Kön=Båda, Lopp på bana=Vaggeryd, Lopptyp=Alla lopp, Sulky/Monté=Båda, Hästras=Båda, Hemmabana=Alla svenska banor

 NamnLicensStarter1:a2:a3:aSegerprocentVinstsumma (kr)
1 Peter Untersteiner (Hd) A1 48 12 5 6 25,0 557 100
2 Henriette Larsen (Hd) C1M 38 6 2 1 15,8 283 000
3 Kim Eriksson (Mp) A1 39 5 4 6 12,8 252 400
4 Peter Johansson (Vg) B1 9 4 0 1 44,4 65 800
5 Robert Bergh (Å) A1 6 4 0 0 66,7 219 000
6 Thomas Dalborg (Ax) A1 25 3 2 4 12,0 192 400
7 Marc Elias (J) C1 10 3 1 1 30,0 116 100
8 Peter Ingves (Hd) G1 25 3 1 0 12,0 245 100
9 Josefine Ivehag (Ax) E1M 6 3 0 0 50,0 94 500
10 Henna Halme (Å) E1 9 3 0 0 33,3 110 800

Hemmahästar
till start
Axevalla 15:e oktober 2019
Lopp 3 PUKETORP TINALINA (3)
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Mantorp 15:e oktober 2019
Lopp 8 DARIUS DANTE (11)
Knutsson Anton (Sjöö Erland)
Lopp 13 HERO COMPOSITE (1)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 13 JERSEY GIRL (2)
Svanberg Oskar (Blomqvist Jonathan)
Lopp 13 CAESAR SENSATION (3)
Karlstedt Ralf (Hellstedt Jan)
Lopp 13 CHERIE EAGRA (4)
Svensson Claes (Hellstedt Jan)
Solvalla 16:e oktober 2019
Lopp 5 CHEAP THRILLS (8)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 17:e oktober 2019
Lopp 1 TURBO POCA (3)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 4 SYMPHONIC LINCOLN (11)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 7 MASSIVE TURNOVER (1)
Untersteiner Peter (Johansson Peter)
Lopp 9 BAJA ROSA AKEMA (11)
Larsen Henriette (Hjelmrin Johnny)
Lopp 10 TURBOLENNA (5)
Söderkvist Stefan (Bolin Andersson Ann)
Eskilstuna 18:e oktober 2019
Lopp 1 GOLDEN GUARD (5)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Kalmar 19:e oktober 2019
Lopp 2 FRANCKS COOPER (10)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 7 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 8 GULLABO DÄCK BLING (5)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Örebro 20:e oktober 2019
Lopp 1 FINGERSPRINT (3)
Sedström Linda (Berg Björn)
Lopp 4 WHISKY AKEMA (5)
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Lopp 4 FELIX V.M. (6)
Goop Björn (Johansson Henrik)
Lopp 8 WORTH A LOT (15)
Kontio Jorma (Luperini Fausto)
Resultat
Halmstad 13:e oktober 2019
Lopp 2 OKOBALOZ, d
Petersson Rune (Pettersson Ronny)
Lopp 3 BREEZER, 7:a
Börjesson Mats (Trulsson Björn)
Lopp 3 NIVEAU, 8:a
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 ASTERIX HORNLINE, 3:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 6 EASY COPI, 1:a
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 6 MINTTU AKEMA, 8:a
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 7 KÄDARP ARAMIS, 3:a
Andersson Malin (Engman Nathalie)
Lopp 8 WOOP'SIDIDITAGAIN, 5:a
Petersson Rune (Petersson Rune)
Lopp 8 CALVADOS AKEMA, 6:a
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Lopp 14 GOLD WINNER, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Åmål 13:e oktober 2019
Lopp 3 RAGIA J.W. (IT), oplac.
Luperini Fausto (Luperini Fausto)
Åby 12:e oktober 2019
Lopp 1 NATOSI GOJ, 7:a
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 6 HERAKLES, 6:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 9 SPEEDY FOXY VICANE, 3:a
Eriksson Kim (Källgren David)
Lopp 12 MARTA EASY, oplac.
Eriksson Kim (Petersson Bengt)
Kalmar 11:e oktober 2019
Lopp 1 MOONS U.BOLT, 1:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 3 KIRBY SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 QUITEBEAUTY, oplac.
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Lopp 7 GO DE LUXE, 2:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 PELL INN, oplac.
Ginman Oscar (Widegren Göran)
Lopp 9 S.H.T.THORNOFROSES, oplac.
Knutsson Anton (Elofsson Åsa)
Lopp 9 MINT SÅNNA, 1:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 14 FILIPPA P., oplac.
Knutsson Anton (Seiholm Sandra)
Örebro 10:e oktober 2019
Lopp 2 CASH ALO, 4:a
Erixon Anna (Svensson Claes)
Axevalla 8:e oktober 2019
Lopp 2 JAFFA MAXIM, oplac.
Eriksson Kim (Berglund Anders)
Lopp 5 MAGGIESAARI, 3:a
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 8 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Mantorp 7:e oktober 2019
Lopp 3 EYE IN THE SKY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 3 DABKAS RAINBOWDASH, oplac.
Svensson Lennart (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 STARO JUVENTUS, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 OLGA UTCA, 4:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 5 KING OF EVERYTHING
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 HULTS INGELA, 6:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 8 JETSTREAM RAPIDA, oplac.
Kontio Jorma (Svensson Claes)
Lopp 8 GOLDEN GUARD, oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se