Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Championligan 2019

Henriette Larsen tar emot gratulationer för sin arbetsgivares räkning, Peter Untersteiner, som blev banchampion 2019! Henriette blev själv tvåa i championligan! Gratulerar gör Kenth Carlsson, ordförande.

 

 NamnLicensStarter1:a2:a3:aSegerprocentVinstsumma (kr)
1 Peter Untersteiner (Hd) A1 48 12 5 6 25,0 557 100
2 Henriette Larsen (Hd) C1M 38 6 2 1 15,8 283 000
3 Kim Eriksson (Mp) A1 39 5 4 6 12,8 252 400
4 Peter Johansson (Vg) B1 9 4 0 1 44,4 65 800
5 Robert Bergh (Å) A1 6 4 0 0 66,7 219 000
6 Thomas Dalborg (Ax) A1 25 3 2 4 12,0 192 400
7 Marc Elias (J) C1 10 3 1 1 30,0 116 100
8 Peter Ingves (Hd) G1 25 3 1 0 12,0 245 100
9 Josefine Ivehag (Ax) E1M 6 3 0 0 50,0 94 500
10 Henna Halme (Å) E1 9 3 0 0 33,3 110 800

(Uppdaterad efter 13 tävlingsdagar 20190923)

Banchampionat på Vaggerydtravet

2018 Carl Johan Jepson 32 starter 6-7-6 568 800 kr
2017 Kim Eriksson (Mp) 51 starter 10-6-2 453 300 kr
2016 Peter Untersteiner (Hd) 52 starter 9-8-7 601 200 kr
2015 Peter Untersteiner (Hd) 58 starter 15-9-2 570 800 kr
2014 Peter Untersteiner (Hd) 52 starter 10-6-3 463 050 kr
2013 Peter Untersteiner (Hd) 45 starter 8-7-7 417 700 kr
2012 Kenneth Haugstad (Hd) 56 starter 9-5-4 429 400 kr
2011 Peter Untersteiner (Hd) 41 starter 8-7-4 328 600 kr
2010 Peter Untersteiner (Hd) 41 starter 10-2-6 316 000 kr
2009 Stefan Söderkvist (Å) 39 starter 8-2-3 429 350 kr
2008 Stefan Söderkvist (Å) 41 starter 9-4-3 350 350 kr
2007 Peter Untersteiner (Hd) 46 starter 9-4-8 305 650 kr
2006 Peter Untersteiner (Hd) 21 starter 6-3-0 191 800 kr
2005 Jörgen Sjunnesson (J) 30 starter 9-3-2 169 600 kr
2004 Peter Untersteiner (Hd) 34 starter 12-4-3 209 700 kr
2003 Peter Untersteiner (Hd) 27 starter 7-0-2 109 950 kr
2002 Claes Svensson (Mp) 26 starter 7-3-2 173 150 kr
2001 Claes Svensson (Mp) 27 starter 9-1-4 159 200 kr
2000 Peter Untersteiner (Hd) 23 starter 3-2-4 93 600 kr
1999 Dan Widegren (Hd) 11 starter 5-1-3 93 200 kr
1998 Peter Untersteiner (Hd) 13 starter 3-1-3 57 100 kr
1997 Erik Adielsson (J) 9 starter 3-1-2 45 950 kr
1996 Peter Untersteiner (Hd) 10 starter 2-3-1 43 100 kr

Urval: Licenstyp=Alla, Kön=Båda, Lopp på bana=Vaggeryd, Lopptyp=Alla lopp, Sulky/Monté=Båda, Hästras=Båda, Hemmabana=Alla svenska banor

 NamnLicensStarter1:a2:a3:aSegerprocentVinstsumma (kr)
1 Peter Untersteiner (Hd) A1 48 12 5 6 25,0 557 100
2 Henriette Larsen (Hd) C1M 38 6 2 1 15,8 283 000
3 Kim Eriksson (Mp) A1 39 5 4 6 12,8 252 400
4 Peter Johansson (Vg) B1 9 4 0 1 44,4 65 800
5 Robert Bergh (Å) A1 6 4 0 0 66,7 219 000
6 Thomas Dalborg (Ax) A1 25 3 2 4 12,0 192 400
7 Marc Elias (J) C1 10 3 1 1 30,0 116 100
8 Peter Ingves (Hd) G1 25 3 1 0 12,0 245 100
9 Josefine Ivehag (Ax) E1M 6 3 0 0 50,0 94 500
10 Henna Halme (Å) E1 9 3 0 0 33,3 110 800

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 18:e April
Första start: 11:00
Hemmahästar
till start
Färjestad 8:e december 2019
Lopp 6 SYMPHONIC LINCOLN (2)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Halmstad 9:e december 2019
Lopp 4 OLGA UTCA (3)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 10 MARTA EASY (8)
Ingves Peter (Petersson Bengt)
Mantorp 9:e december 2019
Lopp 1 DAY COMPOSITE (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 1 WISS ZORNITA (10)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Solvalla 10:e december 2019
Lopp 2 TETON SPECIALITY (1)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 4 LEE SÅNNA (2)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 5 TETON NIKKIS MAN (1)
Jansson Torbjörn (Hellstedt Jan)
Solvalla 11:e december 2019
Lopp 3 TETON SPECIAL GIFT (5)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 4 FAJM COMPOSITE (5)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 6 NATOSI GOJ (1)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 6 DREAM DERBY (10)
Carre Jonathan (Hellstedt Jan)
Åby 12:e december 2019
Lopp 5 LYSSUM (2)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 5 EASY COPI (7)
Börjesson Mats (Brose Åsa)
Lopp 8 CHEAP THRILLS (6)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 CARROTLOVER (2)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Resultat
Färjestad 8:e december 2019
Lopp 6 SYMPHONIC LINCOLN, oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Kalmar 6:e december 2019
Lopp 6 BRAVO SANTANA, 6:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 10 TURBO POCA, 4:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Axevalla 5:e december 2019
Lopp 1 PUKETORP TINALINA, 5:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 3 MINTTU AKEMA, 6:a
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Lopp 5 MADURAI, 5:a
Andersson Malin (Florin Mikael)
Lopp 6 ASTERIX HORNLINE, 3:a
Oscarsson Kevin (Johansson Peter)
Lopp 6 FELIX V.M., 5:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Solvalla 4:e december 2019
Lopp 3 MIRIAM HALL, oplac.
Jansson Torbjörn (Hellstedt Jan)
Lopp 8 KIRBY SÅNNA, oplac.
Djuse Mattias (Hellstedt Jan)
Jägersro 3:e december 2019
Lopp 1 SISTER STEPHANIE, oplac.
Uhrberg Thomas (Svensson Lennart)
Lopp 7 FELLINI BOKO, oplac.
Fyhr Ronnie (Svensson Lennart)
Lopp 13 CONQUER RAIN, oplac.
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Mantorp 3:e december 2019
Lopp 1 MARTA EASY, d
Svensson Claes (Petersson Bengt)
Lopp 2 MAGGIESAARI, 6:a
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 4 JAFFA MAXIM, oplac.
Andersson Mikael J (Berglund Anders)
Lopp 4 EYE IN THE SKY, 1:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Åby 2:e december 2019
Lopp 1 RYDENS LIMONCELLO
Söderkvist Stefan (Rydén Arne)
Lopp 1 DREAM DERBY, 5:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 3 HERAKLES, 4:a
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 4 DAY COMPOSITE, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se