Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Välkommen till tävlingar på Vaggerydstravet 2019

FAKTA om banan

Banförkortning: Vg
Bankod för spel: 43
Längd: 1000 m
Bredd: 19,5 m (2140 m), 19,5 m (1640 m)
Upplopp: 200 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej

Tävlingsdagar 2019

11 juli, första start 12:20

  

 

Fri entré, gratis program

   

 

 

 

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»


29 juni, första start 18:30

   Entré 60 kr

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»


19 juni, första start 15:00

  

 

Fri entré, gratis program

   

 

 

 

    Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


12 juni, första start 18:30

  

 

Entré 60 kr

   

 

 

 

 

 


 
Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»


4 juni, första start 18:30

  

 

Fri entré, gratis program

   

 

 

 

    Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


19 maj, första start 14:00

  Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


5 maj, första start 14:00

  Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


28 april, första start 13:45

 

    Entré 60kr

    Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


13 april, första start 11:10

 

    Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


 

 

 

Välkomna till en ny säsong på Vaggerydstravet!

Vi kör igång den 13 april med en breddag. Vår största dag är kvällstravet onsdag den 12 juni då vi kör en tvåstjärning tävlingsdag med bl.a. vårt långlopp Smålandsstayern. 

Även söndagen 28 april har vi en större tävlingsdag då vi kör en enstjärning dag med start 14:35

Säsongen avslutas som vanligt med våra storlopp Smålandsmästaren och Smålandsmästaren monté den 22 september.

Här kan du läsa mer om vad stjärnorna betyder» (och varför inte tävlingsdagarna har namn som de brukar)

 

April

lördag 13, 11:10 Breddag

söndag 28, 13:45 *


Maj

söndag 5, 14:00

söndag 19, 14:00


Juni

tisdag 4, 18:30

onsdag 12, 18:30, SmålandsStayern **

onsdag 19, 15:00 Breddag

lördag 29, 18:30


Juli

torsdag 11, 12:20 Lunchtrav


Augusti

söndag 4, 14:00

måndag 19, 12:20 Lunchtrav


September

söndag 15, 11:10 Breddag

söndag 22, 12:45, SmålandsMästaren

 

Ponnytrav

Onsdag 31 juli, kvällstrav

Lördag 31 augusti

 

Hjärtligt välkommen 2019!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Ponnytrav
Datum: Onsdag 31:e Juli
Första start: 17:00
Hemmahästar
till start
Halmstad 15:e juli 2019
Lopp 1 MIRIAM HALL (6)
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 3 DREAM IN MATCHTOWN (3)
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 3 NATOSI GOJ (4)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 4 SPEEDY JAY VICANE (10)
Källgren David (Källgren David)
Lopp 5 JETSTREAM RAPIDA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Jägersro 16:e juli 2019
Lopp 7 KIRBY SÅNNA (6)
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 7 OLGA UTCA (7)
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 8 KIARA SÅNNA (9)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Karlshamn 17:e juli 2019
Lopp 1 OVERLORD (3)
Knutsson Emelie (Knutsson Kent)
Lopp 2 TURBOLENNA (7)
Knutsson Anton (Bolin Andersson Ann)
Lopp 3 DRAFT ONE (10)
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Lopp 4 GULLABO DÄCK BLING (3)
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 CALVADOS AKEMA (10)
Nilsson Ingemar (Nilsson Ingemar)
Karlshamn 18:e juli 2019
Lopp 2 MARTA EASY (7)
Persson Stefan (Petersson Bengt)
Lopp 3 NIVEAU (11)
Ginman Oscar (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY (12)
Untersteiner Peter (Gustafsson Rolf)
Lopp 6 DARIUS DANTE (4)
Ginman Oscar (Sjöö Erland)
Axevalla 19:e juli 2019
Lopp 3 EAJA COMPOSITE (11)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 10 ASTERIX HORNLINE (2)
Kontio Jorma (Johansson Peter)
Lopp 13 KING OF EVERYTHING (10)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 20:e juli 2019
Lopp 10 KING SIR KIR (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 21:e juli 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE (3)
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Resultat
Halmstad 15:e juli 2019
Lopp 1 MIRIAM HALL, d
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 3 NATOSI GOJ, 3:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 3 DREAM IN MATCHTOWN, 4:a
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 4 SPEEDY JAY VICANE, 5:a
Källgren David (Källgren David)
Lopp 5 JETSTREAM RAPIDA, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lindesberg 14:e juli 2019
Lopp 7 CARROTLOVER, 2:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Axevalla 12:e juli 2019
Lopp 1 TETON YORK, 5:a
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 15 MOONS LILLE OLLE, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Vaggeryd 11:e juli 2019
Lopp 1 JOY FOR US, d
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 1 RYDENS LIMONCELLO, oplac.
Larsen Henriette (Rydén Arne)
Lopp 1 BAJA ROSA AKEMA, 5:a
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 2 SYMPHONIC LINCOLN, oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 2 FELLINI BOKO, oplac.
Ingves Peter (Svensson Lennart)
Lopp 2 LEE SÅNNA, 6:a
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 4 ASTERIX HORNLINE, oplac.
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 4 WHISKY AKEMA, 2:a
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 6 KIZUNGUZUNGU, oplac.
Johansson Henrik (Hjelmrin Johnny)
Lopp 6 BRAVO SANTANA, 1:a
Johansson Peter (Johansson Peter)
Lopp 6 CHEAP THRILLS, 2:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 DOLPH COMPOSITE, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 7 HULTS INGELA, 2:a
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 7 DABKAS RAINBOWDASH, 3:a
Petersson Rune (Gustafsson Rolf)
Lopp 8 DANCE STREAMLINE, oplac.
Söderkvist Stefan (Svensson Claes)
Lopp 8 MINT SÅNNA, oplac.
Hellstedt Jan (Hellstedt Jan)
Lopp 8 CASH ALO, 4:a
Jepson Carl Johan (Svensson Claes)
Lopp 9 FELIX V.M., 1:a
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 9 JAFFA MAXIM, 7:a
Söderkvist Stefan (Berglund Anders)
Lopp 13 MAGGIESAARI, oplac.
Larsen Henriette (Berglund Anders)
Lopp 13 MOONS U.BOLT, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 13 CONQUER RAIN, oplac.
Eriksson Kim (Svensson Lennart)
Kalmar 9:e juli 2019
Lopp 1 GO DE LUXE, oplac.
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Lopp 9 TURBOLENNA, 3:a
Knutsson Anton (Bolin Andersson Ann)
Lopp 9 STARO JUVENTUS, 4:a
Flodin Jessica (Svensson Lennart)
Lopp 13 O.M.GOGENTLE, oplac.
Knutsson Kent (Knutsson Kent)
Solvalla 9:e juli 2019
Lopp 9 KING SIR KIR, 3:a
Svensson Claes (Svensson Claes)
Eskilstuna 8:e juli 2019
Lopp 2 PUKETORP TINALINA, 7:a
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se