Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Välkommen till tävlingar på Vaggerydstravet 2019

FAKTA om banan

Banförkortning: Vg
Bankod för spel: 43
Längd: 1000 m
Bredd: 19,5 m (2140 m), 19,5 m (1640 m)
Upplopp: 200 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej

Tävlingsdagar 2019

Välkomna till en ny säsong på Vaggerydstravet!

Vi kör igång den 13 april med en breddag. Vår största dag är kvällstravet onsdag den 12 juni då vi kör en tvåstjärning tävlingsdag med bl.a. vårt långlopp Smålandsstayern. 

Även söndagen 28 april har vi en större tävlingsdag då vi kör en enstjärning dag med start 14:35

Säsongen avslutas som vanligt med våra storlopp Smålandsmästaren och Smålandsmästaren monté den 22 september.

Här kan du läsa mer om vad stjärnorna betyder» (och varför inte tävlingsdagarna har namn som de brukar)

 

April

lördag 13, 11:10 Breddag

söndag 28, 14:35 *


Maj

söndag 5, 14:00

söndag 19, 14:00


Juni

tisdag 4, 18:30

onsdag 12, 18:30, SmålandsStayern **

onsdag 19, 15:00 Breddag

lördag 29, 18:30


Juli

torsdag 11, 12:20 Lunchtrav


Augusti

söndag 4, 14:00

måndag 19, 12:20 Lunchtrav


September

söndag 15, 11:10 Breddag

söndag 22, 12:45, SmålandsMästaren

 

Ponnytrav

Onsdag 31 juli, kvällstrav

Lördag 31 augusti

 

Hjärtligt välkommen 2019!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Lördag 13:e April
Första start: 11:10
Hemmahästar
till start
Axevalla 24:e mars 2019
Lopp 7 Turbolenna (3)
William Ekberg (Ann Bolin Andersson)
Lopp 8 Moons Blåljus (9)
Anton Knutsson (Kent Knutsson)
Halmstad 25:e mars 2019
Lopp 1 Kardinal F. (1)
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Lopp 5 Chip Dream (7)
Sofie Ericsson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Herakles (3)
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Lopp 7 Wiss Zornita (12)
Stefan Söderkvist (Lennart Svensson)
Mantorp 25:e mars 2019
Lopp 1 Golden Guard (1)
Henrik Johansson (Claes Svensson)
Lopp 6 Carrotlover (5)
Henrik Johansson (Henrik Johansson)
Lopp 6 Niveau (10)
Roger Pettersson (Rolf Gustafsson)
Lopp 7 Xanthis Coktail (1)
Kim Eriksson (Claes Svensson)
Lopp 8 Eaja Composite (3)
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Calvados Akema (5)
Henrik Johansson (Ingemar Nilsson)
Åby 27:e mars 2019
Lopp 7 Kiara Sånna (11)
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Day Composite (6)
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 9 Olga Utca (8)
Sara Brodin (Sara Brodin)
Resultat
Solvalla 20:e mars 2019
Lopp 4 Linda Sånna, 5:a
Fredrik Larsson (Jan Hellstedt)
Örebro 20:e mars 2019
Lopp 3 Picasso Tilly, 5:a
Kim Eriksson (Claes Svensson)
Lopp 5 Carlossatisfaction, d
Kaj Widell (Claes Svensson)
Solvalla 19:e mars 2019
Lopp 1 Teton York, oplac.
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Lopp 3 Lee Sånna, 6:a
Jenny Brunzell (Jan Hellstedt)
Lopp 8 Kirby Sånna, 2:a
Kim Eriksson (Jan Hellstedt)
Halmstad 17:e mars 2019
Lopp 7 Dwight Garbo, oplac.
Lennart Svensson (Lennart Svensson)
Mantorp 16:e mars 2019
Lopp 4 Woop'sididitagain, d
Peter Untersteiner (Rune Petersson)
Lopp 12 M.B.S.Pretty Girl, 2:a
Rikard N Skoglund (Claes Svensson)
Uppgifterna hämtas från ATG och uppdateras var fjärde timme. Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör ATG. Läs mer på http://www.atg.se/
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se