Officiella hemsida för Jönköping Vaggeryds Travsällskap
Tel: 0393 - 125 85
Travvägen 7
567 92 Vaggeryd
info@vaggerydstravet.se

Välkommen till tävlingar på Vaggerydstravet 2019

FAKTA om banan

Banförkortning: Vg
Bankod för spel: 43
Längd: 1000 m
Bredd: 19,5 m (2140 m), 19,5 m (1640 m)
Upplopp: 200 m
Open stretch: Nej
Vinklad startbilsvinge: Nej

Tävlingsdagar 2019

19 maj, första start 14:00

  Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


5 maj, första start 14:00

  Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


28 april, första start 13:45

 

    Entré 60kr

    Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


13 april, första start 11:10

 

    Fri entré, gratis program

   Startlistor på ATG »

   Programmet » 

   Resultat på Svensk Travsport»

 


 

 

 

Välkomna till en ny säsong på Vaggerydstravet!

Vi kör igång den 13 april med en breddag. Vår största dag är kvällstravet onsdag den 12 juni då vi kör en tvåstjärning tävlingsdag med bl.a. vårt långlopp Smålandsstayern. 

Även söndagen 28 april har vi en större tävlingsdag då vi kör en enstjärning dag med start 14:35

Säsongen avslutas som vanligt med våra storlopp Smålandsmästaren och Smålandsmästaren monté den 22 september.

Här kan du läsa mer om vad stjärnorna betyder» (och varför inte tävlingsdagarna har namn som de brukar)

 

April

lördag 13, 11:10 Breddag

söndag 28, 13:45 *


Maj

söndag 5, 14:00

söndag 19, 14:00


Juni

tisdag 4, 18:30

onsdag 12, 18:30, SmålandsStayern **

onsdag 19, 15:00 Breddag

lördag 29, 18:30


Juli

torsdag 11, 12:20 Lunchtrav


Augusti

söndag 4, 14:00

måndag 19, 12:20 Lunchtrav


September

söndag 15, 11:10 Breddag

söndag 22, 12:45, SmålandsMästaren

 

Ponnytrav

Onsdag 31 juli, kvällstrav

Lördag 31 augusti

 

Hjärtligt välkommen 2019!

Nästa tävling
:
:
:
dagar timmar minuter sekunder
Tävlingstyp: Travtävling
Datum: Tisdag 4:e Juni
Första start: 18:30
Hemmahästar
till start
Åby 22:e maj 2019
Lopp 2 TETON YORK (2)
Andersson Julia (Hellstedt Jan)
Lopp 5 PELL INN (4)
Ingves Peter (Widegren Göran)
Lopp 9 KIARA SÅNNA (6)
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Örebro 22:e maj 2019
Lopp 3 FAJM COMPOSITE (6)
Kihlström Örjan (Hellstedt Jan)
Lopp 6 LINDA SÅNNA (8)
Ohlsson Ulf (Hellstedt Jan)
Lopp 7 WHISKY AKEMA (3)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Axevalla 23:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS COOPER (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 PARFYM ALO (12)
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 CONWAY STREAMLINE (1)
Adolfsson Sofia (Svensson Claes)
Lopp 6 FELIX V.M. (1)
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 10 FRANCKS GIDJON (4)
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 11 CALVADOS AKEMA (3)
Johansson Henrik (Nilsson Ingemar)
Kalmar 23:e maj 2019
Lopp 9 CHIP DREAM (5)
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Solvalla 24:e maj 2019
Lopp 2 JETSTREAM RAPIDA (1)
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 7 M.B.S.PRETTY GIRL (5)
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 GOLDEN GUARD (7)
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Solvalla 25:e maj 2019
Lopp 6 WORTH A LOT (1)
Söderkvist Stefan (Luperini Fausto)
Halmstad 27:e maj 2019
Lopp 5 LIMUS EFFI (6)
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lindesberg 27:e maj 2019
Lopp 8 EAJA COMPOSITE (10)
Nimczyk Michael (Hellstedt Jan)
Resultat
Jägersro 21:e maj 2019
Lopp 9 KIRBY SÅNNA, oplac.
Brunzell Jenny (Hellstedt Jan)
Lopp 9 WISS ZORNITA, oplac.
Ericsson Sofie (Svensson Lennart)
Mantorp 20:e maj 2019
Lopp 1 FLEUR DE MALTE (MT), oplac.
Bardun Jonathan (Svensson Claes)
Lopp 2 ELLE VILD, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 7 SYMPHONIC LINCOLN, oplac.
Johansson Henrik (Johansson Henrik)
Lopp 8 JOY FOR US, oplac.
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 8 PICASSO TILLY, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 9 NEO SÅNNA, oplac.
Eriksson Kim (Svensson Claes)
Lopp 11 HULTS INGELA, d
Svensson Claes (Svensson Claes)
Lopp 11 LYSSUM, 5:a
Johansson Henrik (Svensson Claes)
Lopp 11 LADY ISABELL, 7:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 13 CHEAP THRILLS, oplac.
Svensson Claes (Svensson Claes)
Vaggeryd 19:e maj 2019
Lopp 1 FRANCKS DE SOTO, 5:a
Franck Hans (Franck Hans)
Lopp 1 LISTAS ICE GLIDE, 7:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 2 VÄSTERBO QUADRIGA, oplac.
Andersson Moa (Andersson Christer)
Lopp 2 DABKAS RAINBOWDASH, 6:a
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 3 PUKETORP TINALINA, oplac.
Furåker Linda (Petäjäjärvi Jouni)
Lopp 4 CRISPI'S MEMORY, oplac.
Luperini Fausto (Gustafsson Rolf)
Lopp 4 BAJA ROSA AKEMA, oplac.
Bardun Jonathan (Hjelmrin Johnny)
Lopp 4 AOWA L.G., 4:a
Persson Stefan (Brostorp Johanna)
Lopp 4 OKOBALOZ, 7:a
Johansson Henrik (Pettersson Ronny)
Lopp 5 DWIGHT GARBO
Svensson Lennart (Svensson Lennart)
Lopp 5 TURBOLENNA, 6:a
Luperini Fausto (Bolin Andersson Ann)
Lopp 6 OLGA UTCA, 1:a
Brodin Sara (Brodin Sara)
Lopp 7 LIMUS EFFI, oplac.
Blomander Björn (Blomander Björn)
Lopp 9 TETON YORK, 3:a
Eriksson Kim (Hellstedt Jan)
Lopp 9 FINGERSPRINT, 5:a
Hollsten Henrik (Berg Björn)
Lopp 13 WISS XANTOS, oplac.
Almsgård Julia (Lindvall Marie)
Gävle 18:e maj 2019
Lopp 10 SPEEDY FOXY VICANE, oplac.
Eriksson Kim (Källgren David)
Kalmar 17:e maj 2019
Lopp 2 DREAM IN MATCHTOWN, 3:a
Svensson Åsa (Johansson Henrik)
Lopp 8 PIM PIM JOLI, oplac.
Johansson Henrik (Blomqvist Jonathan)
Åby 16:e maj 2019
Lopp 5 EKEBO CAF, d
Petersson Rune (Karlsson Michael)
Lopp 8 OVERLORD, 5:a
Knutsson Anton (Knutsson Kent)
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med Svensk Travsport. Samtliga rättigheter i materialet (upphovsrätt eller databasrätt) tillhör Svensk Travsport.
Vaggerydstravet © Copyright 2019 - Alla rättigheter reserveras | E-post: info@vaggerydstravet.se